• PAYLAŞ

KIYAFET SEÇİMİNDE RENK UYUMU NASIL OLMALIDIR?

  • 19/04/2017 - 12:11
  • 0 Yorum
  • 1142 görüntüleme

KIYAFET SEÇİMİNDE RENK UYUMU NASIL OLMALIDIR?

Kıyafet kombinlerini oluşturuyor iken öncelik olarak hangi renkler seçilecek düşünülmekte ve genel olarak bu konu hakkında kafa yorulmaktadır. Farklı renklerde giyinmek bu dönemlerde oldukça fazla popüler olduğu için bu nedenle renkler hakkında detaylı bir bilgiye sahip olunmasında fayda vardır. Bu bilgiler ışığında renkleri her anlamda değişik alanlarda uyumlu ve bilinçli bir şekilde kullanılması sağlanacaktır. Kombinler ne kadar uyumlu renklerden meydana geliyor olsa bile eğer ten ile uyumlu değil ise yine de istenilen etki ortaya çıkmayacaktır. Bu nedenle öncelik olarak kombin uyumundan önce ten rengine uyumlu olan renklerin belirlenmesi gereklidir. Doğru tonları yakalar iseniz renk uyumunu da sağlamış olacaksınız.

Siyah, beyaz, gri ve bej renkleri nötr renkler olduğundan dolayı hemen hemen her renklere ve tenlere uygun olacağından uyumlu ve kurtarıcı kombin renkleri arasında yer almaktadır. Ana renkler sarı, kırmızı ve mavi ara renkler ise yeşil, turuncu ve mordur. Bu tip renkleri kullanıyor iken uyumluluk konusunda daha seçici davranılmalı ve dikkat edilmelidir. Her rengin kendine özel bir ifadesi bulunmaktadır. Birden fazla renkler bir arada kullanıldığında ise ortaya karmaşık bir görüntü oluşturmaması ve estetik bir görüntü sağlaması için renk kararında ölçülü ve dikkatli davranmak gerekir.

Ölçülü olma kavramı sadece kıyafet kavramı olarak değil hayatın her anlamında dikkat edilmesi gereken bir kavramdır. Kıyafet detaylarında, kullanılacak olan renkler ve desenlerinde her zaman karmaşık bir görüntü sergilemekten uzak durulması gerekir.

Eğer birden fazla renk kullanarak kombin oluşturmak düşünülüyor ise yalnız bir renk baskın tutulmalı ve diğerleri az kullanılmalıdır. Kıyafet kombin edilirken en fazla 3 renk kullanılmalıdır. Baskın olan renkleri görsel açıdan hafifletmek adına nötr renkler kullanılabilir. Yalnız bir parça ön plana çıkarılmalıdır. Kombini basitleştirmemek adına yalnızca 1 veya 2 parça desen tercih edilmelidir. Eğer kıyafetler sade ve düz renkte ise aksesuar olarak çantalar ve ayakkabı ön plana çıkarılabilir. Vücut yapısı göz önüne alınarak açık tonlar üst olarak kullanıldığında yüzün daha aydınlık bir görüntü vermesi sağlanabilir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 3]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉