• PAYLAŞ

FAİZSİZ KREDİ NASIL ÇEKİLİR?

  • 19/04/2017 - 14:25
  • 0 Yorum
  • 869 görüntüleme

FAİZSİZ KREDİ NASIL ÇEKİLİR?

Günümüzde faizsiz kredi kavramını herkes devlet kurumları tarafından verilen teşvik kredileri olarak algılamaktadır. Fakat artık birçok banka firmaları da faizsiz kredi imkânı sağlamaktadır. Devlet kurum ve kuruluşları aracılığıyla verilmekte olan faizsiz kredileri de genelde yeni bir iş kurmak ve bu iş üzerinde kendini büyütmek ve geliştirme hedefinde olan tüzel veya gerçek kişiler tarafından başvurular yapılmaktadır. Faizsiz kredileri bankalar tarafından almakta mümkün olmaktadır. Diğer yandan sadece bireysel olarak ticari amaç bulunmadan da faizsiz kredilere başvurular bulunmaktadır.

Bankalar aracılığı ile faizsiz krediye başvurabilmek için bu alınan kredilerin bazı kullanım şartları da bulunmaktadır. Örnek verilecek olursa bankanın birisi 2000 TL olarak kredi imkânı sağlıyor ancak bankanın size koymuş olduğu gerekçe sizin o bankanın müşterisi olmanız olacaktır. Bu sayede ise size sunulan 2000 TL değerindeki faizsiz krediyi kullanma imkânına sahip olabilirsiniz. Bankaların bazıları ise faizsiz kredi olarak sunmuş olduğu krediye ilk aylarda kullanım bedeli koymaktadır. Bazı bankalar ise faizsiz kredi kullandırılmasının yanında belirli bir miktar dosya masrafı eklemektedir. Konu ile ilgili olarak bankanın %20 kadar faiz ve tahsis ücreti almayarak ta kredi kullanılmasına izin vermesi mümkün olmaktadır. Bunun adı da faizsiz kredi olarak geçmektedir.

Faizsiz Kredi Alınır İken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Faizsiz kredi alınabilmesi için alınacak tutarların düşük olması gerekmektedir. Birçok bankanın kendi adına düzenlemiş olduğu kampanyaları inleyecek olursanız faizsiz banka kredisi hakkında bilgi edinme şansına sahip olabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken husus bankaların faizsiz ve masrafı bulunmayan kredi kampanyaları ile karşımıza çıkması durumunda bu kampanyaların gerçekliliği ne kadar yani bankalar faizsiz kredi kampanyası ile karşımıza çıkmaktalar ancak aynı zamanda dosya masrafı şartı koyuyorlar. Ürünlerini kullanma zorunluluğu ortaya koyarak poliçe kullandırarak faizsiz kredi adı altında vermiş oldukları kredinin belirli yüzdesinin faizini almayarak geride kalan tutarlara faizler ekleyerek size kredi kullandırmış olmaktadır. Bu tip durumlara dikkat ederek hareket edilmeli ve kullanılacak olan ürün iyi araştırılarak kampanya maddeleri detaylı bir biçimde incelenmeli, alınacak olan ürün hakkında tam donanımlı bilgi sahibi olunmadan kredi sözleşmesi imzalanmamalıdır.

Devlet kurumlarının verdikleri faizsiz krediler üzerinde durulacak olursa bunlardan birisi ise esnaflara sağlanan faizsiz kredilerdir. Bu krediye başvuru yapılması için ilgili olan işin tükenmekte oluyor olması, kültürel ve sanatsal bir yönünün bulunması ve son bir şart ise ‘’ Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi’’ bulunması şartıdır. Bu şartlar sağlandığı takdirde faizsiz krediden yararlanılabilmektedir. Esnafa sağlanan bir diğer faizsiz kredi çeşidi ise 30,000 TL olarak verilen faizsiz kredi seçeneğidir. İşyerinin organizasyon ve döner sermaye ihtiyaçları karşılamak adına verilmektedir.

Faizsiz Kredi İmkânı Sağlayan Bankalar

Bu tür finansman desteği sağlamakta olan hangi bankalar bulunmaktadır ve hangilerine başvuruda bulunabiliriz. Faizsiz finans kurumu Özal hükümeti döneminde faaliyete geçirilmiştir. 2016 yılından sonra ise Albaraka Türk, Kuveyt Türk, Türkiye Finans, Ziraat Katılım ve Vakıf katılım olarak kurulan kurumlar faizsiz kredi imkânı sağlamaktadır. Faizsiz olarak faaliyet göstermekte olan bu bankaları denetleyen üst kurum Türkiye Katılım Bankalar Birliği’dir.

Herhangi bir katılım bankasından faizsiz kredi başvurusu yapmadan önce finansman hesaplama yapmaya dikkat edilmesi gerekir. Örnek verilecek olursa konut kredisi adına alınan vade araç kredisi veya ihtiyaç kredisi olarak alınmaz. Örneğin bir araç kredisi alınacak olursa Kuveyt Türk Katılım Bankası üzerinden örnek verelim. Eğer araç alınacak ise bu aracın en az 5 yaşından büyük olması gerekmektedir. En fazla 48 ay vadesiz bulunmaktadır.

 

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉