• PAYLAŞ

Kredi Notu ve Kara Liste Arasındaki Fark Nedir?

  • 10/04/2017 - 16:02
  • 0 Yorum
  • 504 görüntüleme

Kredi Notu ve Kara Liste Arasındaki Fark Nedir?

Bankalar ile müşterileri arasında ki ilişkiler gün geçtikçe daha detaylı bir hal almaya devem ediyor. Bankalar sürekli olarak daha sağlam müşterilerine hizmet sunmak istiyor. Ancak ülkemizde bankaların nezdinde güvenilir  olmayan sayısı gün geçtikçe artıyor. Çünkü ağı ekonomik şartlar, yanlı kredi kartı kullanımı ve kredi çekimi hatalar bir anda insanları ekonomik bir darboğaza sürüklüyor. Bu durumun önüne gelişmesi için devlet tarafından çok sayıda önlem alınmasına rağmen istenilen düzeye bir türlü gelinemedi. Bankaların elinde müşterilerini kategorilere ayırdıkları iki liste bulunuyor. Birisi kara liste denilen yerdir. Diğeri ise 5 kategoriden oluşan kredi notu sistemidir.

İnsanla bu ikisinin birbirleri ile aynı olduğunu düşünseler de aralarında önemli bir fark vardır. Şimdi bu iki önemli detayı sizlere açıklayalım. Ardından aradaki farkın ne olduğuna değinmeye çalışalım.

Kredi Notu Sistemi

Bildiğiniz gibi kredi notu sistemi aylık banka faaliyetleriniz ile düzenli olarak güncellenmektedir. Kredi notunuz düştüğünde yukarılara çıkmak yani tekrar yükseltmek için yapabileceğiniz faaliyetlerin neler olduğu birçok defa sizlerle paylaşmaya çalıştık. Ödemelerini düzenli yapacaksanız, kredi kartı kullanımınıza dikkat edeceksiniz. Kredi çektiyseniz aylık ödemelerini gününde ya da birkaç gün önce yapacaksınız gibi birçok detay bulunuyor. Ayrıca mevduatlarınızda gerekli oranda para bulundurmanızda önemli olacaktır. Kredi notunun amacı müşterilerin bankalar nezdinde ne kadar kredi talep edebileceklerini belirlemektir. Eğer orta ve alt kısımdaysanız, sabit bir geliriniz yoksa kredi  talebinden ret cevabı alırsınız. Sabit bir geliriniz var ve iyi, çok iyi seviyelerindeyseniz bankalar size kredi vermek için sıraya gireceklerdir.

Kara Liste

Bir bankadan kredi çektiniz ya da kredi kartını kullanıyorsunuz. Birçok kez küçük gecikmeler yaşansa da ödemelerini yapmaya çalışıyordunuz. Ancak işlerinizin bozulması ile birlikte tüm borçlarınızdan kurtulmayı bir türlü başaramadınız. Birçok ihtara rağmen bankalar olan borçlarınızı bir türlü ödeyemediniz. Bankalarda gerekli süre dolduktan sonra sizin için yasal takip sürecini başlattı. Bu andan itibaren bankaların kara listesine girmişsiniz demektir. Kredi notunda hızlı bir şekilde yükseliş yaşayabilirsiniz ancak kara listeden borcunuzun tamamını yatırsanız dahi çıkmak çok kolay olmayacaktır. O nedenle sizi tavsiyemiz ne yapın ne edin bankaların elindeki kara listeye girmemeye çalışın. Çünkü ileride işinize yarayabilecek olan bankalardan faydalanmak istediğinizde kapıdan içeri daha giremeyebilirsiniz.

Kara Liste İle Kredi Notu Arasında ki Fark

Yukarıda sizlere kara listenin ve kredi notunun açıklamalarını yapmaya çalıştık. Sizde bu ikisinin arasındaki farkı az çok anladınız. Anca daha detaylı bir şekilde açıklamaya yapalım. Yasal takip başladığı anda kara listeye dahil olursunuz. Kredi ödemelerinizde yada kredi kartı ödemelerinizde yaşanan birkaç günlük gecikmeler ise kredi notunuzun düşmesine neden olur. Örneği kredi kartınızı 60 gün boyunca yatırmazsanız kredi notunuzda her ay önemli ölçüde bir düşüş yaşanacaktır. Ancak bu süre 90 günü aşarsa yasal takip süresi otomatik olarak devreye girecektir.  O nedenle kredi notunuzu düşürseniz dahi bu listeye girmeyin. Bankalar yasal takipte olan alacaklarını Merkez Bankasına bildirir. Yasal takibe giren kişi Merkez bankası tarafından tutulan kara listeye dahil edilir. Bu listeden kaydınızı sildirmek kredi notunuzu yükseltmekten daha zordur. Kara listeye dahil olduktan hemen sonra borcunu ödeyen kişi 3 yıl sonra bu listeden çıkarılır. Hiç ödeme yapmayan insan ise 5 yıl sonra bu listeden silinir. Bu süreler boyunca hiçbir şekilde bankalar ile işlem yapamazsınız.

[Toplam:1    Ortalama:1/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉