• PAYLAŞ

Lens Çeşitleri Nelerdir ?

  • 19/06/2016 - 00:09
  • 0 Yorum
  • 1106 görüntüleme

Lensler günümüz de hayatımızın bir parçası haline gelmiştir neredeyse lens kullanmayan kesim kalmamış bu yüzden de belli bir kullanıcı kriteri yoktur. Lensler kullanım alanlarına göre farklılık gösterse bile kullanıcılar için genel de göz renklerinin değişimi için kullanılmaktadır. Lenslere temel olarak baktığımız da iki çeşit lens bulunmaktadır. Bunlardan genel adlarıyla bahsetmek gerekirse yumuşak lensler ve sert lensler diye adlandırılırlar. Genel olarak baktığımız da sert lenslerin kullanımı özel birkaç durum haricinde yumuşak lenslere göre çok daha az kullanılmaktadır.

lens çeşitleri nelerdir kapak

Sert lensler de kendi araların da ikiye ayrılırlar.

Sert lensler :  lenslerin kullanılmama sebebi gözümüze sağlıklı  oksijen geçişine izin vermediklerinden dolayıdır. Gaz geçişine izin veren sert lensler : Lens ‘in bu ismi almasının nedeni gözümüze oksijen geçişine sağlık bir sekil de izin vermesi ve bundan dolayı da kornea epitel metabolizmamızı çok daha az bozarlar, aynı zaman da Korneamızın da şeklini almadıkları için  keratokonus ve astigmatizma gibi rahatsızlıklarda en çok tercih edilen lens tipleridir.

Yumuşak lensler : Lens tipleri arasında bir çok kullanım süresini bünyesinde barındıran lenslerdir. Bir ay ömrü olup bir gün kullanılan lensler, bir gün kullanılan lensler,1 sene ömürlü 1 ay kullanılan lensler, 1 ay ömrü olup 1 ay kullanılan lensler tabi hastalık tedavisi özelliğine sahip sadece bu amaçla kullanılan lensler, renkli lensler ve bifokal lensler olmak üzere geniş çeşit yelpazesine sahiptir. Göz hastalıkların tedavisi için kullanılan lenslerin tamamı renksizdir hiçbir şekilde görünüm değişikliği amacı olmayan lenslerdir. Tedavi için kullanılan lensler gözlük takmak istemeyen ve uzman hekim tarafından reçete ile verilen lens tipleridir.

Renkli Lensler : Renkli lensler tamamen estetik görünüm değiştirmek amacı ile kullanılır aslında istek doğrultusunda da çeşitli göz hastalıklarının tedavisin de kullanılmak için de kullanıma uygun hale gösterilebilr özelliklerine sahiptir. Renkli lenslerin herhangi bir çeşidinden almaya karar verdiğiniz de seçimi mutlaka deneyerek yapmanız tavsiye edilir çünkü kataloglarda baktığınız renk gözünüzde aynı şekilde durmaya bilir renkli lensler gözlere göre renk farkı gösterebilmektedir. Renkli lens seçimi yaparken deneme olanağı tanıyan merkezleri tercih etmemiz önerilir.

lens çeşitleri

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉