• PAYLAŞ

İşsizlik Maaşı Almak İçin Şartlar Nelerdir ?

  • 18/06/2016 - 23:43
  • 0 Yorum
  • 858 görüntüleme

Ülkemizde Çalışma Bakanlığının  çalışanların haklarını korumak işsiz kaldıktan sonra yeni bir iş bulana kadar temel ihtiyaçlarını karşılamak  ve destek olmak amacıyla 4447 sayılı İşsizlik sigortası kanuna göre ödeme yapmaktadır. İşsiz kaldığınız dönemde alacağınız maaş son 4 ay da aldığınız bürüt maaş ve son 3 yıl içerisin de ödediğiniz işsizlik sigortası primine göre hesaplanır en fazla on ay ödenir. İşsizlik maaşınızı almak için İŞKUR hizmetler binasına bizzat başvurabileceğiniz gibi e devlet şifreniz varsa e devlet yoksa  -www.iskur.gov.tr  adresinden de internet üzerinden yapılabilmektedir. Baş vuru süresi 30 iş gününü geçmişse ve başvurunun gecikmesi için her hangi önemli bir sebep yoksa alacağı maaş  başvuru için 30 iş gününü aşmış süre hak sahibin düşülmektedir. Bu başvuruyla beraber işsizlik maaşı işlemleri yapılırken kişinin çalıştığı iş ve yeteneklerine göre aynı zaman İŞKUR tarafından iş yerleştirileme kayıtları yapılmaktadır.

İşsizlik Maaşı Almak İçin Şartlar Nelerdir

İşsizlik maaşı alam için başvuranlar maaşlarını almaya hak kazındıktan sonra her ayın son günün de kendilerine ne yakın postane şubelerinden kimlik numaralı ile alabilirler. Maaşların almaya hak kazanıp 3 ay içerisinde postaneden maaşlarını almayanların maaşları İŞKUR iade edilmektedir bu aşamadan sonra geri giden ödemeyi almak için İŞKUR başvurmak zorundalar.

İşsizlik Maaşı Almak İçin Şartlar Nelerdir KAPAK

İşsizlik maaşınızı almak için İŞKUR tarafından belirlenen koşullar ; Mutlaka işsiz kalmanızda kendi arzunuz ve hatanız olmaması, son üç yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik sigortası pirimi ödemiş olmanız, işinizden çıkarılmadan önceki son 120 gün boyunca devamlı çalışmış olmak aynı zaman da bu süre sarfın da işsizlik sigorta pirimizi eksiksiz ödemiş olmak bu şartlar tam olarak yerine getirilmiş ise 30 gün içerisin de başvurunuzu yapmak İŞKUR tarafından belirlenen işsizlik maaşı alma şartlarıdır.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉