• PAYLAŞ

Macaristan Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

  • 17/09/2016 - 17:00
  • 0 Yorum
  • 1662 görüntüleme

2004 yılından bu yana Avrupa Birliği üye ülkesi olan Macaristan, 2013 yılında uygulamaya konulan yatırımcı yoluyla Macaristan Vatandaşlığı programı ile, AB üyesi olmayan ülke vatandaşlarının ülke topraklarında yatırım yapmaları durumunda vatandaşlık yolunu açmaktadır.

Macaristan sunduğu yatırımcı programının avantajlarından biri, 2 hafta içerisinde ömür boyu geçerli olan daimi oturum izni, 7 yıl içerisinde ise vatandaşlık alabilme şansıdır.

Macaristan yatırımcı programının sunduğu bir diğer önemli ayrıcalık ise Macaristan topraklarında yaşama, adres gösterme yada konut kiralamak gibi kesin zorunlulukların olmamasıdır. Bunun dışında sunulan avantajların yanın da 18 yaşından büyük olan çocuklarınızın ve anne ve babalarınızın sizle birlikte aynı anda başvuru yaparak başvuru sahibi ile aynı haklara sahip olmasıdır.

Macar Vatandaşlığının Doğum Hakkı İle Kazanılması

Anne yada babasından herhangi biri Macar vatandaşı olan çocuk, doğuştan itibaren Macar vatandaşıdır.

1 Ocak 2000 tarihinde yürürlüğe konulan mevzuat çerçevesinde, yabancı olan anne yada babaların Macaristan topraklarında doğan çocukları, anne yada babadan biri çocuk doğduğunda

sekiz yıldan beri devamlı olarak ve yasal şekilde Macaristan topraklarında yaşıyor ve oturma hakkına veya en

az üç yıldır süresiz oturma izni bulunuyor ise, resmi olarak Macar vatandaşlığını alırlar. Bu dünyaya gelen çocuklar, doğuşlarından itibaren tüm hak ve ödevleriyle Macar vatandaşı olurlar.

Yabancılar Yasası Uyarınca Macar Vatandaşlığına Hak Kazanılması

1 Ocak 2000 tarihinden sonra yürürlüğe giren Vatandaşlık Reform Yasası ile beraber bir yabancının Yabancılar Yasasına dayanarak Macar vatandaşı olma hakkını kazanması yeniden düzenlemiştir. Buna yasaya göre, 16 yaşını doldurmuş olan bir yabancı aşağıda sıralanan koşulları tam olarak yerine getiriyorsa yazılı başvuru yapması durumunda Macar vatandaşlığını kazanabilir:

– Macaristan topraklarında 8 yıl yasal olarak oturmuş olmak. Müsamaha yani Duldung statüsü içerisinde geçirilmiş süre yasal oturum olarak sayılmamaktadır,

macaristan-vatandasligi-nasil-alinir-1

– Vatandaşlık için başvuru yapılması esnasında oturma izni süresiz yada sınırlı olarak bulunması gerekmektedir.

– Yeterli düzeyde Macarca bilmektir. Macarca bilgisinin tam olarak Avrupa Konseyinin ortak referans dil standartlarına uygun olarak yazılı yada sözlü olarak yeterli olması mutlaka gerekmektedir. Aynı zaman da Macaristan hakkında tarihi ve yasaları ile ilgili bilgi sahibi olması gerekmektedir.

– Başvuru yapılacak tarihine kadar bağlı bulunulan ülkenin vatandaşlığından kesin olarak çıkılması. Kendisinden oluşmayan nedenlerden dolayı kendi vatandaşlığından çıkamıyor ise, bu koşul kesinlikle aranmaz.

Yukarıda yazılı şartları yerine getiren, ülke içerisinde ve kendi ülkesinde sabıkası bulunmayan her bir birey dilekçe yolunu izleyerek Macaristan vatandaşlığına başvuru yapabilir.

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 1.7]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉