• PAYLAŞ

Malta Vatandaşlığı Nasıl Alınır ?

  • 02/11/2016 - 14:24
  • 0 Yorum
  • 1594 görüntüleme

Malta Vatandaşlığı Nasıl Alınır ?

Güneşi, yüzmeyi ve yeni insanlarla arkadaşlık kurmayı seviyorsanız, Akdeniz’in göbeğinde olan Malta Adası İngilizce öğrenmek ve mükemmel bir tatil geçirmek için ideal bir yer.

Türkiye’den yurt dışı İngilizce eğitimi için yada mükemmel bir tatil için yapılacak araştırmalarda en fazla önerilen ülke Malta olmaktadır. Yaz ayları süresince, dünyanın her ülkesinden, öğrenciler, İngilizce öğrenmek ve aynı zaman da harika tatil atmosferini yaşamak için Malta’ya gederler. Akdeniz ikliminin yanı sıra pırıl pırıl olan denizi, alışveriş merkezleri, harika kafeteryaları öğrenciler ve tatilciler için özel olarak organize edilmiş parti ve diskoları, son derece renkli gece hayatıyla Malta’nın tatil yapmanın dışında yaşanacak ülkeler arasında gelmektedir.
malta-vatandasligi-nasil-alinir-4 malta-vatandasligi-nasil-alinir-5
Dünya’nın en Katolik ülkeleri arasında olan Malta‘nın nerdeyse her metrekaresine bir kiliseye rastlamanız mümkündür. 1960 yılında tam bağımsızlığını ilan edene kadar İngilizler ülkenin hâkimiydiler. Bu uzun süre boyunca Ada Halkı İngiliz dili ve bunun yanı sıra İngiliz kültürü ve eğitim sistemini benimsemiş oldu. Ülkede topraklarında İngilizce ve Maltaca yani Maltese dilleri resmi dil olarak kullanılmaktadır. İngilizce Malta topraklarında her vatandaş tarafından günlük yaşamda kullanılan ortak dildir.

Malta’nın mimari yapısının tamamı Malta taşıyla inşa edilmiş olmasından dolayı, yeni yapılacak olan inşaatlarda Malta taşı kullanmak zorunluluğu bulunmaktadır. Ta’ Pinu Basilica, Xewkija, Azure Window, kilisesi de ziyaret edebileceğiniz önemli yerler arasındadır.

Malta mutfağı da İtalyan, Arap, İspanyol ve İngiliz mutfaklarından da oldukça etkilenmiştir. Sicilya mutfağıyla kıyasladığınızda ise büyük benzerliklere rastlanmaktadır. Tabii ki, bir ada ülkesi olmasından dolayı çok çeşitli deniz ürünleri yemeklerini bulabilirsiniz. Aljotta ve Minestra  Malta’nın farklı lezzette olan çorbalarıdır.

Maltanin başkenti Valetta‘dır, 6. yüzyıl içerisinde St John Şövalyeleri tarafından kurulan bu ada, güzelliği ve aynı zamanda konumu nedeni ile tarihte birçok savaş atlatmıştır. Şehirlerin koruması için yapılan surlar ve derinliği ile dikkat çeken Grand ve Marsamxett limanları ile büyüleyici bir şehir ortaya çıkmıştır.

Yaşamak için hayal edilen ülkelerden başında gelen Malta kolay vatandaşlık veren ülkeler arasında olduğu için de çok tercih edilir. Malta ülke kanunlarına göre para ile vatandaşlık veren ülkelerin arasındadır. Malta vatandaşlığı almak için 650 bin Euro ‘nun gözden çıkarılması gerekmekte.

Malta topraklarından alınan vatandaşlığın aynı zaman da AB vatandaşlığı anlamına gelmesinden dolayı öncelikle tercih edilen ülkelerden birisi. Aynı zaman da adalarda yaşamanın güzelliği, denize kıyısının oldukça fazla olması, Schengen Bölgesi’nde bulunması ve bunların dışında ABD ile vize anlaşmasının bulunması ise Malta’yı diğer vatandaşlık veren ülkelerden ayıran özelliklerin en başında gelmektedir.

650 bin Euro’ya yani Türkiye para birimi ile 1 milyon 963 bin TL sahip olunabilen herkes Malta pasaportu ile Avrupa Birliği ülkeleri arasında serbest dolaşım ve aynı zaman da çalışma hakkı da kazanılıyor. Ayrıca bu kadar avantajın yanın da pasaport alabilmek için Malta’da yaşama zorunluluğu ise ; AB’nin yoğun baskılarına rağmen 1 yılla sabit kaldı. Yani daha açık bir anlatımla en az 1 yıl Malta’da yaşayan ve 650 bin Euro’ya yani Türkiye para birimi ile 1 milyon 963 bin TL sahip olunabilen herkes Malta vatandaşı olabiliyor.  Malta vatandaşlığına en çok Dubai, Moskova, İstanbul, Paris ve Roma’daki elçilikler aracılığı ile vatandaşlık başvurusu yapıldığı belirtiliyor.

Değerli okuyucularımız yazımızın devamında sizlere biraz daha yasaları açık şekilde aktarmaya devam edeceğiz.

Maltese Individual Investors Programme – MIIP Malta Bireysel Yatırımcı Programı ;

Maltese Individual Investors Programme- MIIP -Malta Bireysel Yatırımcı Programı ilk olarak Kasım 2013 yılında tanıtılmış ve bunun araksından Avrupa Birliği komisyonundan onay almasından sonra 2015 yılından itibaren ülkeye yatırımcı kabul etmeye başlamıştır.

Bu programın asıl amacı, Malta topraklarında yatırım yapmak isteyenlere, 12 ay içerisinde hızlandırılmış olan Malta vatandaşlığı sunmaktır. Ülkeye yatırım yapanlar , Malta vatandaşı olarak, İngiltere dahil olmak üzere tüm Avrupa Birliği ülkelerinde serbest dolaşım ve aynı zamanda çalışma hakkına sahip olurlar. Programın diğer bir detay ise Avrupa Birliği komisyonunca sadece 1800 yatırımcı ile sınırlaması ve bu yatırımcıların aile bireylerini kapsayacak şekilde onaylanmasından dolayı, yatırım yaparak vatandaş olabilenler bu haklarını nesilden nesile aktarılabilecek tam vatandaşlık hakkını da elde etmiş olurlar.

malta-vatandasligi-nasil-alinir-1

Malta Vatandaşlığının Avantajları Nelerdir ?

Malta vatandaşı almanın avantajı, benzer özellikte ikinci vatandaşlık veren diğer ülkelerle kıyas yapılamayacak derecede önemlidir, bunun nedenleri :

-Malta pasaportunun alınması, dünya çapında 160’ı aşkın ülkeye vizesiz olarak seyahat olanağı sunar. Bu ülkeler arasında, ABD ve Kanada gibi normal durumlarda bile vize almanın zor olduğu ülkeler de dahildir.

-Avrupa Birliğine üye olan 28 ülkede  İspanya, Danimarka, Almanya, Fransa, Hollanda gibi ülkelerde serbest dolaşım, çalışma, yaşama ve eğitim hakkı verir

-Vatandaşlık için yapılacak olan işlemler 12 ay gibi diğer AB ülkeleriyle hiçbir şekilde kıyaslanmayacak ölçüde hızlı olmaktadır.

-Vatandaşlık başvurusu sonrası, ilk 1-2 hafta içerisinde 18 ay süre geçerli olan Malta İkamet Kartı verilmektedir. Bu kartı almanız ile beraber, Malta pasaportunuzu elinize alana kadar tüm Schengen ülkelerine vizesiz olarak seyahat ve dolaşım hakkı kazanmış olursunuz.

-Dünyada çok az ülkede olan yaşam boyu ve nesilden nesile geçen tam vatandaşlık hakkı elde etmiş olursunuz.

malta-vatandasligi-nasil-alinir-8

Malta Vatandaşlığı Almanın Başvuru Koşulları Nelerdir ?

-Başvuru tarihinde en az 18 yaşında ve sağlıklı olmak

-Kesin olarak hiçbir sabıka kaydının bulunmaması

-Malta Pasaportu onaylanma süreci içerisinde, yıl boyunca ülkeye 4 kez giriş çıkış yaparak bu süre içerisinde ise en az 28 gün Malta’da yaşamak

-Değeri minimum 350 bin Euro olan ve alındıktan sonra en az 5 yıl süreyle tutulacak olan bir gayrimenkul satın almış olmak yada 5 yıllık süre için yıl içerisinde en az 16 bin Euro kira karşılığında bir ev veya daire kiralamış olması-

-En az miktar olarak 650 bin Euro tutarında bir rakamı, Malta Ulusal Gelişim ve Sosyal Fonuna direk olarak bağışta bulunmak

-En az 150 bin Euro gibi bir rakamı, minimum 5 yıl süreyle Malta devlet hazine bonosu yatırılması yada hisse piyasasında değerlendirmesi

-Son olarak mutlaka özel sağlık sigortası yaptırmış olmak

malta-vatandasligi-nasil-alinir-7

Başvuruya Katılabilen Aile Bireyleri Kimlerdir ?

Eşler, 18 yaşından küçük olan çocuklar, evli olmayan 18 ile 26 yaş arasında olan çocuklar ve bunun yanı sıra 55 yaşından büyük olan ve maddi olarak aile reisine bağlı olmak zorunda olan anne/babalar, ana başvuru yapan bireyle ile birlikte başvurabilir. Başvuru sahibini eşi ve 18 yaşından küçük olan her bir çocukları adına 25 bin Euro, 18 yaşından büyük olan diğer aile üyeleri için kişi başı 50 bin Euro ek bağış yapılması gerekmektedir.

Malta Vatandaşlığı Başvurusunda Yapılacak Diğer Masraflar Nelerdir ?

Başvuru yapanların sabıka kaydının araştırılması, banka masrafları, pasaport harcı ve diğer yasal olan masraflar için, ana başvurucu bireyden 8200 Euro, başvuran bireyin eşlerinden 5700 Euro ve 13 ile 17 yaş arasında olan her bir çocuktan 3700 Euro, 13 yaş altında olan çocuklardan 700 Euro ve diğer aile bireyleri için ise her biri için 5700 Euro alınır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉