• PAYLAŞ

Nasıl İş Bulunur? İş Bulmakta İzlenecek Garanti Yollar Nelerdir?

  • 06/02/2017 - 20:35
  • 0 Yorum
  • 544 görüntüleme

Nasıl İş Bulunur? İş Bulmakta İzlenecek Garanti Yollar Nelerdir?

Yıllar boyunca aldığımız eğitimin ardından sıra iş hayatına atılmaya geliyor. Ülkemizde bu konuda çok büyük bir sıkıntı olduğunuz rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü gelişmiş bir iş ağı bulunmadığı ve tüm şirketlerin öncelikle deneyimli ve yetenekli eleman arayışında olduğu bir yerde iş bulmaktan zor daha ne olabilir ki? Ancak ne olursa olsun iş bulup hayatımıza devam etmemiz gerekiyor. Okul yıllarında bize verilen tüm teorik bilgiler iş hayatına girmeye çalıştığımız anda bizlere gereksiz gibi görünebilecek. Çünkü hiçbir şirket teorik bilgiye çok iyi hakim diye bir kişiyi işe almak istemiyor.

Okul hayatınızın ardından hemen iş bulmak ve hayatta boşluk yaşamadan devam etmek istiyorsanız bazı adımlar yerine atmanız gerekiyor. Bu adımlar arasında diğer rakiplerinizin bir adım önüne geçmekte yer alıyor. Bunu yapabilmek içinse daha çok çalışmalı ve becerilerinizi geliştirmeniz çok önemlidir. Bu konular arasında teknik ve sosyal beceri her zaman ilk sırada yer alır. Şimdi sizlere iş bulmanızda garanti olacak yolların neler olduğunu sıra ile yazalım. Bu adımları izleyerek rahatça iş bulabilirsiniz.

Birinci adım: Becerilere yoğunlaşın

Becerikli olan insanın ülkemizde işsiz kalma şansı yok diyebiliriz. Beceri ikiye ayrılır. Teknik ve sosyal beceri olmak üzere olan becerilerin ikisinden en az birinde kendinizi yeterince geliştirmelisiniz. Teknik becerine örnek olarak bir Anadolu kasabasında makine mühendisliğini örnek verebiliriz. Ancak çok gelişmiş ve uzak hakkında ilerleme kaydeden bölgelerde ise daha çok yazılım mühendisliği teknik becerilere sahip olan kişilere ihtiyaç duyulur. Bu çalışmak istediğiniz bölgeye göre teknik becerilerin öneminin de farklılık gösterdiğini anlamanıza yardımcı olacaktır. Sosyal beceri ise her zaman ve her alanda bizim ihtiyacımız bir durumdur. Hangi işi yapacak olursak olalım mutlaka insanlar ile iletişime geçmek zorunda kalırız. İnsanlarla iletişime geçmekte zorluk yaşıyorsak bize uygun olan bir işe girme şansımızı kaybetme olasılığımız çok yüksektir.

İkinci Adım: Bulunabilir Olun

İş arayan insan sayısı nasıl çoksa işçi arayan kurum sayıda o kadar çoktur. Tek sorun bu ikisinin birbirlerini bulmakta sorun çekiyor olmalarıdır. Burada görev iş arayan kişiye biraz daha fazla düşüyor. İnternet çağında yaşadığımız şu günlerde çok fazla iş bulma platformu bulunuyor. Günümüzde bunların arasında ön plana çıkan Linkedln sitesidir. Bu siteye girin ve elinizden geldiği kadar bir profil oluşturun. Ve profilinizde düzenli olarak güncellemeler paylaşın. Örneğin profilinizde sahip olduğunuz teknik ve dikkat çekici özellikleri ön plana çıkacak şekilde yazabilirsiniz. Bu site ile birlikte iş başvurularınızda kullanmak üzere hazırlayacağını özgeçmiş yani CV’nize özen gösterin. İş verene göndereceğiniz bu belgede sizin başarılı özelliklerinizin ön plana çıkmasına ve iş veren tarafından ilgilenilmesine yardımcı olacak bilgileri dikkatli bir şekilde yazın. Tabi bunu yaparken laf kalabalığı yapmanıza gerek yok.

Üçüncü Adım: Network’ünüze Yatırım Yapın

İşçi arayan bir çok kişi ilk olarak kendi çevresinde arayışa geçer. İş bulma faaliyetinizi kolaylaştırmak istiyorsanız etrafınızda bulunan insan sayısını arttırmalısınız. Ve sürekli olarak onlar ile iletişim halinde kalmalısınız. Bu ağı oluştururken girmek istediğiniz işe odaklı olarak ilerlemeniz daha faydalı olacaktır. Önemli bir şirkette işe girmek istiyorsanız ona yakın olan ya da onunla iş yapan insanları bu ağın içerisine dahil etmeye çalışın. Bu ağı geliştirmeye çalışırken niceliğe değil nitelikli olan insanlara yönelmeniz faydalı olacaktır. Adınızı ve mail adresini bilen 20 kişinin size kazandıracağını, daha samimi olduğunuz ve nitelikli görevlerde olan 2 kişi de kazandırabilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉