• PAYLAŞ

Nasıl Yunan Vatandaşı Olunur?

  • 11/06/2017 - 18:23
  • 0 Yorum
  • 1256 görüntüleme

Günümüzde yeni bir maceraya atılmak isteyen ve başka bir ülkenin vatandaşı olmak isteyenlerin sayısı oldukça fazladır. Vatandaşı olmak istenen ülkelerin başında ülkemize de hem coğrafi yönden hem de kültürel yönden yakın olan Yunanistan geliyor. Bu yazımızda Yunanistan vatandaşı olmanız için yapacağınız gerekli adımları anlattık.  Yunanistan vatandaşı olmanız için belli şartlar bulunuyor bunları listeleyecek olursak şunları sayabiliriz:

  • Yunanistan’da doğanlar Yunanistan vatandaşı olabilir
  • Yunanistan’da en az 7 yıl yaşayanlar Yunan vatandaşı olabilir.
  • Diğer ülkelere benzer olarak Yunan vatandaşıyla evli olanlar vatandaşlık hakkı elde edebilir.
  • Çocukları Yunanistan’da doğan kişiler vatandaşlık hakkı kazanabilir
  • Öte yandan eski tarihinin Yunanlılara dayandığını belgelerle kanıtlayan kişiler Yunan vatandaşı olabilir

Yunanistan’da Oturma İzni Nasıl Alınır?

Yunanistan’da oturma izni alabilmek için üç farklı yolu kullanabilirsiniz. Bu gerekli şartları sayacak olursak evlilik yoluyla oturma izni, yatırım yoluyla oturma izni veya ev satın alarak oturma izni alabilirsiniz. Bunları tümüyle yerine getirirseniz beş yıllık otuma izni alabilirsiniz.

1)Evlilik Yoluyla Oturma İzni

Diğer ülkelerde olduğu gibi kendi vatandaşı olan biriyle evlenirseniz sizde oturma izni alabilirsiniz. Şunu da belirtmeliyiz ki Yunanistan bu olayı çok sıkı kontrol ediyor ve sırf oturma izni almak için anlaşmalı evlilik yapanlara kesinlikle müsaade tanımıyor.

2)Yatırım Yoluyla Oturma İzni

Yunanistan’da oturma izni alabilmeniz için tanınan diğer bir hak ise yatırım yoluyla izin alabilmektir. Yani Yunanistan’da maddi yönden yatırım yaparsanız sizde oturma izni alabilirsiniz. Bu miktar 300 bin Euro’dur. Öte yandan yapacağınız yatırımda çalışacak olan personellerin %30’unun Yunan vatandaşı olma şartı aranıyor. Bu şartları yerine getirerek Yunanistan’da oturma izni elde edinebilirsiniz.

3)Ev Satın Alma Yoluyla Oturma İzni

Yunanistan’da oturma izni alabilmek için yapabileceğiniz bir diğer şey de ev satın almaktır. Ev alıyorsanız bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Örneğin satın alacağınız evin bedeli 250 bin Euro ve üstü olması gerekmektedir. Bu şartı yerine getirirseniz beş yıllık bir oturma izni alabilirsiniz. Beş yılın sonunda ev halen sizin üzerinize kayıtlı ise bu süreyi yenileyebilirsiniz. Bu yöntem ile sizde uzun süre Yunanistan’da oturma izni alabilirsiniz.

 

Click to rate this post!
[Total: 5 Average: 3]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉