• PAYLAŞ

Organik Kapatıcı ve Highlighter Nasıl Yapılır ?

  • 27/01/2017 - 16:59
  • 0 Yorum
  • 946 görüntüleme

Organik Kapatıcı ve Highlighter Nasıl Yapılır ?

Sürekli olarak makyaj yapmasanız bile, doğal bir kapatıcı ve aydınlatıcıya özel günlerde veya çocuklar uyutmadığı zamanlarda iyice belirginleşen göz altı torbalarınızı kapatmak için ihtiyacınız olabilir. Evde kolayca yapabileceğiniz tamamen doğal olan bu makyaj malzemelerini, bu yazımızda sizler için derledik.

Evinizde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bu kapatıcı yani aydınlatıcının içinde bulunan çinko ve mineraller, fazladan kapatıcı bir özelliğe sahip olacak ve daha az renk içerecektir. Bu sayede cildinizi aydınlatırken, yüzünüzün doğal rengiyle de uyum içinde olacaktır.

Organik Kapatıcı Temel Losyonun Malzemeleri Nelerdir ?

-Karite yağı

-Cadı fındığı

-AloaVera jel

-Argan yağı

-Bitkisel özlü emülsifiye edici balmumu

Kapatma ve Renk Özellikleri İçin Ekstra Malzemeler Nelerdir ?

-Kaolin kili, ince taneli kil veya bentonit kil

-Çinko oksit pudra – burada dikkat etmeniz gereken nano olmayan ve kaplamasız olması

-Organik kakao tozu

Eğer temel losyonu hazırlamak ile uğraşmak istemiyorsanız, tamamen doğal ve komedojenik olmayan bir losyon satın aldıktan sonra, renk verici ekstra malzemeler ekleyerek istemiş olduğunuz tonu kolayca elde edebilirsiniz.

Organik doğal kapatıcı ve aydınlatıcıyı hazırlaması 10 dakika, pişirme süresi ise 5 dakika sürüyor. Kısacası 15 dakika içinde tamamen doğal  ve organik olan bir makyaj malzemesi hazırlayabilirsiniz. Sizlere vereceğimiz tarifle hazırlayacağınız kapatıcı miktarı tam olarak çeyrek bardak kadar olacaktır.

Malzemeler

-2 çay kaşığı argan veya jojoba yağı

-1 yemek kaşığı aloevera jel

-1 çay kaşığı karite yağı

-1 çay kaşığı cadı fındığı

-Yarım çay kaşığı emülsifiye edici balmumu

-Karite yağı, argan yağı ve emülsifiye edici balmumunu, tamamen eriyene kadar ve ardından Aloe ve cadı fındığını ekleyip, tamamen karışımın içinde dağılıp pürüzsüz bir kıvam alana kadar karıştırın ve ardından ocağın altını kapatmalısınız. Sonrasında çinko ve kili ekleyin sonrasında istediğiniz renge alana kadar kakao tozunu az miktarlarda yavaş yavaş ekleyin. Cildiniz üzerinde doğal durması ve aydınlatıcı görevi görmesi adına, kendi cildinizden biraz daha açık bir tonda olması gerekli burada dikkat etmeniz gereken, eğer çok koyu olursa yüzünüzde koyu lekeler bırakır. Kaşığın ucuyla hazırladığınız karışımdan biraz alın ve soğumaya bırakın. Daha sonra karışımı alnınızda yada kolunuzun iç kısmında denemesini yaparak istediğiniz renk ve kapatma özelliğine ulaşıp ulaşmadığını kontrol etmelisiniz. Daha sonrasında karışımı dilediğiniz bir kaba dökerek soğumaya bırakın.

Hazırladığınız karışım içerisine daha fazla çinko oksit pudra eklemek kapatıcı özelliğini arttırır. Daha az çinko oksit pudra ise, tam olarak aydınlatıcı özellik için tercih edilebilir. Siz istediğiniz koyulukta bir kapatma özelliğini yakalamak için çinkoyu azar azar karışıma ekleyip her defasında nasıl göründüğünü kontrol edebilirsiniz. Öncelik olarak çinko veya kil ekleyip kapatıcı özelliğine, sonrasında ise kakao ekleyip vereceği tona bakmanızı tavsiye ederiz.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉