• PAYLAŞ

Parfüm Nasıl Yapılır?

  • 05/08/2016 - 22:59
  • 0 Yorum
  • 854 görüntüleme

Yüzyıllardır insanoğlu güzel kokulara karşı özel bir ilgi duymaktadır. Bunun için çok farklı ürünler piyasada bulunuyor. Parfüm, kolonya, deodorant, losyon gibi sayısız güzel kokuyu bulabileceğiniz ürün vardır. Parfüm sadece kadınların kullandığı bir ürün değildir. Aynı zamanda erkeklerde parfüme karşı özel bir ilgi göstermektedir. Ender bulunan kokuların harmanlaması ile ortaya çıkarılan güzel kokuların şişelenerek insanların beğenisine sunulduğu rahatlıkla söyleyebiliriz. İnsanlar parfümü kullanırken kötü kokulardan arınarak bulundukları ortamda ki insanlara güzel kokular ile kendilerini iyi hissetme sanatına verilen isimdir. Parfüm vücudun belirli bölgelerine sıkılarak kalıcı bir şekilde kullanımı sağlanmaktadır. İnsanlar ter önleyici olarak düşünmelerine rağmen özellikleri arasında bu bulunmamaktadır.

parfum-nasil-yapilir

Kelime anlamı olarak kokulu duman anlamına gelmektedir. Perfumum adı ile latince olarak kullanılmaktadır. Tarihi geçmişi olarak 5000 yıllık bir geçmişi bulunmaktadır. Eski Mısır medeniyetlerinde insanlar Güneş tanrısı olarak bilinen RA’ya adamak için güneşin doğduğu andan başlayarak batışına kadar olan sürede güzel kokular veren otları yakarak ona adamaktaydılar. Mumyalama işlemi de kokulu yağlar ile yapılmaktaydı. Bu sayede ölünün kötü kokular salgılamasının ve kısa sürede çürümesinin önüne geçilmekteydi. Günümüzde kullanılan parfümün ilk defa ortaya çıkış tarihi ise 14. Yüzyıl tarihleri arasında olmaktadır. İlk yapılan parfüm devrin Macar Kraliçesine sunulmuştur. 2 yüzyıl sonra cam sanatının gelişmesi ile birlikte cam şişelerin içine koyularak daha fazla dayanma imkanı sunulmuştur.

Peki , Evde parfüm nasıl yapılır? İlk olarak parfümün nasıl yapıldığını anlatarak başlayalım. En çok parfümü yapılan çiçeğin gül olduğunu söyleyebiliriz. Bir gül parfümü yapabilmek için sabahın erken saatlerin toplanan güllerin gerekli işlemler uygulanarak yağı ortaya çıkarılırdı. Bir kiloluk gül yağı elde edebilmek için yaklaşık olarak 2 milyon adet güle ihtiyaç duyulmaktadır. Kimyasallar kullanılarak parfüm ortaya çıkarılır. Eğer kimyasal ürünler kullanmadan parfüm yapmak istiyorsanız kendi parfümünüzü üretebilirsiniz. Misk, saf su, küçük bir şişe alkol ve çam kozalağı gerekiyor. Çiçeği bir tahta üzerinde keserek sıvılaşana kadar bir kabın içine alarak dövmeye başlayın. Aynı şeyi çam içinde yapın. Bu işlemlerin ardından çam ve gül suyunun içine saf su ve alköl ekleyin ve 6 hafta süre ile kapalı bir şekilde bekletin. Bu süre sonucunda kendi parfümünüzü yapmış olacaksınız.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉