• PAYLAŞ

Saç Sağlığı İçin Nasıl Beslenmek Gerekir?

  • 18/09/2016 - 13:03
  • 0 Yorum
  • 794 görüntüleme

Saçlar görüntümüzü en iyi hale getirmek için kullandığımız en çok bakıma çıkan vücut parçalarımızdan birisidir. En hızlı ve en çok zarar görme potansiyeli olan noktamız olduğu gibi aynı zamanda bakımın en çok yapılması gereken yerde orasıdır. Dışarıdan alacağımız saç bakım ürünleri ile saçlarımıza bakım yapmak saçlarımızın sağlıklı olması için yeterli değildir. Ayrıca beslenmemize de dikkat etmemiz gerekiyor. Saçlarımızın ihtiyaç duyduğu B6, B12, Folat, Demir, Biotin, C ve A vitaminleri, Çinko, kalsiyumum doğal beslenme yolları ile almamız gerekiyor. Bu sayede saçlarımız daha sağlıklı bir hale gelecektir.

Günlük olarak tükettiğimiz besinlerin içerisinde mutlaka bu besinlerden olmasına dikkat etmeliyiz. Peki, bu vitaminleri sağlıklı bir şekilde almak için tüketmemiz gereken besinler hangileridir. Vitaminler ile o vitaminleri alacağınız besinleri sizler için sıralayalım.

sac-sagligi

B6 ve B12 Vitaminlerini almak için deniz mahsullerine yönelmeniz gerekiyor. Somon, alabalık, ton balığı ve istiridye bu besinleri alabileceğiniz besinlerdir. Omega-3 saç derisinin güçlenmesine yardımcı olacaktır.

A ve C vitaminleri saçın yıpranmasının önüne geçecektir. Bu sayede saç daha sağlıklı ve bakımlı görünecektir. Bu vitaminler için Sebze ve meyveleri tüketmeniz gerekiyor. Bürüksel Lahanası, brokoli, bezelye, ıspanak ve meyve olarak çilek, portakal gibi besinleri tüketmelisiniz.

Çinko, demir, biotin ve protein saçların sağlam ve sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olmaktadır. Bunları alabileceğiniz besinler ise mercimek, fasulye ve börülce başta gelmektedir. Saçlarınızı uzatma niyetinizi varsa mutlaka bu besinlerden günlük tüketiminiz içerisinde bulundurmalısınız.

Vücutta ki proteinin yetersiz olması saçları cansız ve zayıf görünmesine neden olacaktır. Bu durumu dengelemek için kırmızı et, tavuk eti ve hindi etini tüketmeye özen göstermelisiniz. Bunlar en iyi protein kaynakları olarak bilinirler.

Yukarıda saydığımız sebze, meyve ve gıdaların yardımı ile ihtiyaç duyduğunuz vitamin, protein ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Ayrıca Yumurta, tam tahıllar, süt ürünler ve yağlı tohumlar saçımızın ihtiyaç duyduğu diğer ihtiyaçları karşılamamız için bize yardım edecektir. Saçlarınızı sağlıklı uzatmak, sağlığını korumak ve kırılma ve dökülmelerin önüne geçmek için beslenme düzenine dikkat etmelisiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉