• PAYLAŞ

Gelir Testini Kimler Yaptırmalıdır?

  • 18/09/2016 - 13:20
  • 0 Yorum
  • 821 görüntüleme

Devlet vatandaşlarının rahatını sağlamak, hastalık durumunda onlara bakmakla yükümlüdür. Bunun için çok farklı şekillerde sigorta yaptırarak sağlık harcamalarında onları rahatlatmak istemektedir. Yakın zamanda çıkan yeni bir yasa ile birlikte çalışan çalışmayan 18 yaşını dolduran herkes ücretsiz bir şekilde sağlık hizmetlerinden yararlanma şansı sunuluyor. Ancak bu hakkı kazanabilmek için öncelikle yapılması gereken gelir testinin yaptırılarak bu hakkı kullanmaya uygun olup olmadığınızdır. Bu testi kimler yaptırmalıdır sorusuna gelirsek.

Bu testi herhangi bir sosyal sigortaya kayıt olmayanlar yani Bağkur, SSK ve Emekli Sandığından herhangi birisinden yararlanmayanlar bu testi yaptırmalıdır. Ayrıca 18 yaşını doldurmuş sadece erkek çocuklar bu testi yaptırmaları gerekiyor. Test sonucunda gerekli miktarın altında gelirleri olduğu tespit edilen kişilere devlet tarafından ücretsiz olarak sağlık hizmeti verilecektir. Ya da çok cüzi miktarda bir ödeme yaparak sağlığınız için gerekli olan ücreti devlet sizden talep edecektir.

gelir-testi

Reşit olduktan sonra Genel Sağlık Sigortası yani GSS’den faydalanmak isteyenler mutlaka gelir testi yaptırmalılardır. Eğer ki öğrenimi için Üniversiteyi kazanan kişilerse 4 ay içerisinde gelir testine başvurmalı ve öğrenci olduğunu ispatlamalıdır. Eğer bu işlemi yapmazsa aylık olarak 150 TL’nin üzerinde bir tutar ile devlet tarafından borçlandırılacaktır. Öğrencilerin haricinde kendi işini yapan ve bakmakla yükümlü olduğu insanlar bulunan kişilerde gelir testi yaptırarak düşük bir miktar karşılığında sağlık hizmetlerinin hepsinden yararlanabilme şansı elde edecektir.

Peki, insanların aklına gelen ilk soru genellikle gelir testine göre nasıl bir hesap yapılarak sizden ücret talep ediliyor. Bu konuyu biraz daha açalım. Yapılan araştırmalar sonucunda GSS’ye başvuran kişinin geliri asgari ücretin 3’de 1’inden azsa hiçbir ücret ödemeyecektir. Geliri asgari ücretin 3’de 1 ile brüt tutarın arasında gelir elde edenler aylık 35 TL ödemek zorundadır. Asgari ücret ve onun 2 katı tutarı arasında aylık geliri olanlar 110 TL demek yapmak zorundalardır. Bu gelirin üstünde olanlarsa 240 TL ödeme yapmakla yükümlü durumuna geleceklerdir. Eğer Gelir testine girmezseniz ve buna ihtiyacınız olduğu devlet tarafından tespit edilirse aylık 240 TL olarak borçlandırılırsınız.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉