• PAYLAŞ

Siyah Arka Plan Kullanılarak Pil Tasarrufu Nasıl Yapılır

  • 24/08/2016 - 11:40
  • 0 Yorum
  • 932 görüntüleme

Teknolojinin son derece gelişmesiyle birlikte akıllı telefonların pil kapasiteleri de giderek yükseliyor. Kullandığımız akıllı telefonların özelliklerinin daha işlevsel hale gelmesi onlara olan ihtiyacımızın daha fazla artmasına sebep oluyor. Durum böyle bir hal alınca akıllı telefonlarda bizimle beraber artık yere geliyorlar. Durumun bu hale gelmesi doğal olarak güç tüketimi özellikle de telefon bağımlısı haline gelen kullanıcılar için oldukça ciddi sorunlar oluşturabiliyor.

Akıllı telefonların günümüzdeki önemi göz önüne bulundurulduğunda ise bu tür güç sorunlarına çare bulmak için pil ömrünü uzatma teknikleri uygulanıyor. Bu teknikler arasına bakıldığında en çok tercih edilenler arasında cihazların ekranların koyu renk arka planlar tercih edilmesi yer alıyor. Ekranların siyah arka plan olması pil süresini nasıl etkilediğine bir göz atalım.

AMOLED Ekranlarda Enerji Tasarrufu

AMOLED ekrana sahip olan akıllı telefon kullanıyorsanız, ekranın üretim teknolojisinin özelliği olarak siyah ışıkları geçirmesi esnasında daha düşük güç tüketir. Teknoloji olarak bu olanakları sununca siyah ağırlıklı olan temaları tercih etmeniz telefonunuz için  %10 ila 18 arasında kesin olarak pil tasarrufu sağlamanıza yardımcı olabilir. Eğer bu işin tam olarak arka planına göz atmamız gerekirse şöyle söylenebilir. AMOLED ekran teknolojisinin yapısında ışığı geçmesini sağlayan diyotlar bulunur ve bu diyotlar tamamen gelen ışığın rengine göre belirli ölçüde güç sarf ederek ışığı ekrana yansıtmasını sağlar ve böylece bütün görüntü meydana gelir. Bu diyotlara bakıldığında siyah ışıklar olduğunda ise minimum derecede güç tüketirler. Bu nedenden dolayı ekranın siyah renklerde kullanılması da diyotların yüksek oranda güç harcamasına engel olur ve bu sayede pilden tasarruf edilir.

resim 1

Yukarıdaki görselde renkli ve siyah olan AMOLED ekranların toplam batarya kapasitesi üzerinden güç tüketim oranları gösteriyor.

LCD Ekranlarda Enerji Tasarrufu

Her şey bu aşamaya kadar tamam. LCD ekranlarda sistem nasıl çalışıyor. LCD ekranların yapısına baktığınız da AMOLED ekranlara göre çok daha karmaşıktır fakat aradığımız sorunun cevabı ise son derece basit. LCD ekranların özelliği kendine gelen renkleri direkt olarak ekrana yansıtır ve arasında kesinlikle seçim yapmaz. Yani kısaca LCD ekranlar için rengin hiç bir önemi bulunmamaktadır. Ekrana gelen her renk için fark etmeksizin eşit güç tüketimi uygulanır. Bu sonuçlara bakacak olursak AMOLED ekrana sahip bir cihazınız varsa ekranı siyak kullanmak pil tasarrufu sağlar, kullandığınız cihaz LCD bir ekrana sahipseniz bu yöntem işinize yaramayacak.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER : , ,


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉