• PAYLAŞ

Slime Nedir ve Slime Nasıl Yapılır ?

  • 31/01/2017 - 22:39
  • 0 Yorum
  • 969 görüntüleme

Slime Nedir ve Slime Nasıl Yapılır ?

Çocukken oynadığınız ve neredeyse her nesil çocuğun çok sevdiği oyun hamurlarında yeni bir çağ açıldığını söyleyebiliriz. Yetişkinlerin ve çocukların fazlasıyla ilgi duyduğu ve oldukça sevdiği Slime nasıl yapılır ? Bazı oyuncak satan firmalara bulunsa da özellikle yapım aşaması da çok eğlenceli olan Slime, genel olarak ev yapımı olanları tercih ediliyor. Bu nedenle bir çok birey evde slime yapma teknikleri geliştiriliyor. Rengârenk olan Slime’lerle oyun hamurundan daha farklı bir eğlence sunuyor. Yapışmama gibi bir özelliği olan Slime özellikle çocukların eve bir zarar vermesine de engel oluyor. Öncelik olarak sizlere Slime ‘nin nasıl bulunduğundan bahsedelim.

Slime aslında bir Amerika’lı oyuncak şirketi tarafından üretilmekte olan oyun hamuru türüdür. Slime maddesinin yapısı tam olarak yarı yapışkan- yarı akışkan olmaktadır.  1976 yılında üretilmiş olan ve toksik olmayan viskozite malzemeden oluşur, yeşil renkli plastik çöp kovalarına benzer kutularda satılan bir oyuncak türüdür. İlerleyen zamanlarda Slime’nin farklı çeşitleri ortaya çıktı. Bugünlerde ise  daha önce oyuncak olarak kullanılan Slime’nin kendisi başlı başına bir oyun olarak karşımıza çıktı.

Slime yapımında tutkal, su, boraks kullanılarak hamurumsu bir eğlence oyuncağı elde edilir.

Slime’nin Kimyasal Yapısında Neler Bulunur ?

Slime’nin ana bileşenleri arasında polisakarit guar zamkı ve sodyum tetraborat bulunur. Polisakarite alternatif olarak ise polimerleri içeren diğer benzeri alkol grupları yani polivinil alkol ile de benzer sonuçlar elde etmek amacıyla kullanılmaktadır. Polivinil asetat yani tutkal, boraks ve su birleşimi benzer olan bir materyal Flubber’i elde etmek için kullanılmaktadır.

SLİME NASIL YAPILIR ?

Evde Slime Yapmak İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir ?

1 – Bir su bardağı ılık su

2 – Bir su bardağı içerisinde oda sıcaklığında su

3 – Çay kaşığının ucu kadar jellendirici boraks (borax)

4 – Çay kaşığının ucu kadar gıda boyası

5 – Su bazlı olan Polimer K-10 tutkal

6 – Son olarak sim miktarını siz belirleyebilirsiniz.

SLİME NASIL YAPILIR ?

-Öncelik olarak bir su bardağı, ılık olan suya çay kaşığının ucu ile boraks ve bir çay kaşığının ucu ile gıda boyasını ekleyin. Belirli bir kıvam alıncaya kadar karıştırın ve sonra kenara alın. Bir kaba hazır olan bir su bardağı su bazlı olan tutkalı dökün, bunun üzerine bir su bardağı oda sıcaklığındaki suyu dökün ve ardından karıştırmaya devam edin. İlk öncesinde hazırladığınız ılık su, gıda boyalı ve borakslı suyu yavaş yavaş karıştırarak içerisine dökün. Kıvam alıncaya kadar sürekli olarak karıştırmaya devam edin. Ardından sim ekleyim

Hazırladığınız karışım yani Slime kaba yapışmaz duruma geldiğinde olmuş demektir, eğer biraz koyu olursa ılık su eklemenizde sakınca yoktur.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉