• PAYLAŞ

Yatırım Fonlarını Kimler Almalı?

  • 23/07/2017 - 13:08
  • 2 Yorum
  • 1531 görüntüleme

Tahvil ve Bono Fon

Orta vadede TL’ye yatırım yapmak isteyen ve faiz oranlarının yatay ya da aşağı yönlü hareket edeceğini bekleyen yatırımcılar.

 

Hisse Senedi Fonu

Orta ve uzun vadeli yatırımcılar. Belirli bir risk karşılığında daha yüksek getiri arzulayan ve yüksek getiriye karşı anapara yatırımının bir bölümüyle risk alabilen, hisse senetlerinin iyi performans göstereceğini bekleyen yatırımcılar.

 

Sektör Fonu

Hisse senetleri piyasalarının yukarı yönlü hareket edeceğini ve belirli bir sektörün ülke ve piyasa genelinden daha iyi performans göstereceğini bekleyen yatırımcılar.

 

İştirak Fonu

Hisse senetleri piyasalarının yukarı yönlü hareket edeceğini ve belirli bir grup ya da şirketin iştiraki olan şirket hisselerinin ülke ve piyasa genelinden daha iyi performans göstereceğini bekleyen yatırımcılar.

 

Grup Fonu

Hisse senetleri piyasalarının yukarı yönlü hareket edeceğini ve belirli bir grubun ülke ve piyasa genelinden daha iyi performans göstereceğini bekleyen yatırımcılar.

 

Yabancı Menkul Kıymetler Fonu

Dış piyasaların iyi performans göstereceğini düşünen ve bu anlamda yabancı devlet ve şirketlerin bono tahvilleriyle, dış piyasalarda işlem gören hisse senetlerine yatırım yapmayı düşünen bireysel yatırımcılar için uygundur.

 

Kıymetli Madenler Fonu

Finansal enstrümanlara göre kıymetli metallerin daha iyi performans göstereceğini bekleyen yatırımcılar için uygundur.

Altın Fonu

Altının iyi bir yatırım aracı olduğunu düşünen yatırımcılar için uygundur. Bu beklenti, dünyada savaş, finansal kriz gibi belirsizliklerde ve topyekün enflasyon beklentisinde daha ön plana çıkmaktadır.

 

Karma Fon

Yatırımlarını “sepet yaparak” riski dağıtmak isteyen, ancak “sepetin” içeriğini de bilmek isteyen ve bazı yatırım araçları dışına çıkılmasını istemeyen yatırımcılar için uygundur.

 

Likit Fon

Parasına her an ihtiyaç duyabilecek, kısa vadeli yatırımcılar için uygundur. Öte yandan, önümüzdeki dönem finansal piyasalarda dalgalanmalar oluşarak yeni yatırım fırsatları olabileceği ve bunun öncesinde nakit kalmanın anlamlı olacağını düşünen yatırımcılar için de uygundur.

 

Değişken Fon

Yatırımlarını “sepet yaparak” riski dağıtmak isteyen, aynı zamanda portföylerinin aktif bir biçimde yönetilmesini amaçlayan yatırımcılar için uygundur.

 

Fon Sepeti

Tek bir işlemle birden çok finansal kuruluşun çıkardığı ve yönettiği yatırım fonlarına yatırım yapmayı, böylece farklı kurumların yatırım performansına tek elden ortak olmayı ve riski dağıtmayı amaçlayan bireysel yatırımcılar için uygundur.

 

Serbest Yatırım Fonları (Hedge Funds)

Belirli bir meblağın üzerinde portföyü olan, finansal piyasaları iyi bilen ve yatırımını belirli bir süre çekmemeyi göze alabilen yatırımcılar için uygundur. Uzun süreli ve görece riskli bir yatırım türüdür.

 

Garantili Fon

Yatırımından belirli bir süre uzak kalmayı göze alabilen ve fona dayanak teşkil eden yatırım aracının performansının iyi olacağı umuduyla yatırım yapan bireysel yatırımcılar için uygundur. En önemli özelliği ise, belirtilen vade sonuna dek elde tutulması durumunda, başta belirtildiği üzere, yatırımcının anaparasının bir kısmının ya da tümünün garanti altında olmasıdır. Yani portföye dayanak teşkil eden yatırım aracı piyasalarda değer yitirse dahi, yatırımcı, anaparasının tümünü ya da başta belirtilen belirli bir bölümünü geri alacağını bilmektedir.

 

 

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 5]
  • PAYLAŞ


Nasıl Yapılır - 11/12/2022 - 10:21

deneme

Cevapla
Nasıl Yapılır - 11/12/2022 - 10:18

test

Cevapla
Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉