• PAYLAŞ

Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi Nasıl Yapılır?

  • 18/07/2016 - 15:27
  • 0 Yorum
  • 934 görüntüleme

Gözlük almak isteyen insanların en büyük sorunu yüz hatları ile uyumlu bir gözlük bulamaları oluyor. Genel olarak yapılan hata ilk olarak kendinize ait yüz hatlarının ne olduğu konusunda tam olarak bilgi sahibi olunamamasından kaynaklanıyor. Son zamanlar da bu konuda yapılan araştırmalar ile hangi gözlük tipinin hangi yüz hattı üzerinde daha iyi durduğunu ortaya çıkarıyor. Bu sadece güneş gözlüğü için yapılan bir çalışma değil aynı zamanda numaralı gözlük modelleri için de uygulandığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

yuz-sekline-gore-gozluk

İlk olarak yapmanız gereken yüz hatlarınızı tam olarak tanımak olmalıdır. Dikdörtgen mi? Kare mi? Yuvarlak yüz hatlarına mı sahip olduğunuzu öğrenmelisiniz. İlk olarak dikdörtgen yüz şekline yakışan gözlük modeli ile bilgileri sizlere aktarmaya başlayalım. Bu tip yüze sahipseniz size en çok yakışacak gözlük tipi yuvarlaktır. Bu tip gözlükler sayesinde yüzünüzde daha yumuşak bir bakış kazandırmak elinizdedir. Damla gözlük olarak bilinen gözlük tipi bu yüz hatları için biçilmiş kaftandır. Dış çerçevesi ise tamamen size kalmıştır. İster demir isterseniz de plastik çerçeveli gözlük alabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bir başka önemli nokta gözlüklerin kaşlarınızı kapatıp kapatmayacağıdır. Kapalı olması gerektiğini biz sizlere söyleyelim, sizlerde gözlük tercihleriniz de bu kurallara dikkat etmeye çalışın. Gözlüklerin asıl gerektiği şekilde kullanım şekli kaşlara kadar yüzü kapatması gerektiğidir.

Yuvarlak yüz hatlarına sahipseniz alacağınız gözlük tipi dikdörtgen olmalıdır. Aslında kendi gözlüğünüzü seçmek çok kolaydır. Yuvarlak yüz hatları için keskin köşeli gözlükler, dikdörtgen yüzler içinse yuvarlak gözlükler tercih edilmelidir. Kare gözlük alacaksınız dış çevresinin metal değil plastik olmasına dikkat edin. Bu şekilde daha zarif bir görünüm kazanacaksınız. Ayrıca bu tip gözlükleri seçerken ton olarak siyah ya da kahve renklerini tercih etmeye özen gösterin.

Son olarak sizlere vereceğimiz bilgi ise oval yüz hatlarına sahip insanlar için geçerli olacaktır. Bu tip yüz hatlarına sahip olan insanlar istediği şekilde gözlükleri alarak rahatlıkla kullanabilir. Bu yüz şekli her gözlük modeline uygun olması nedeniyle istediği tip gözlük modelini seçmekte özgür davranabilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉