• PAYLAŞ

10 Adımda 10 Bin TL Nasıl Biriktirilir?

 • 26/10/2016 - 17:13
 • 0 Yorum
 • 1089 görüntüleme

10 Adımda 10 Bin TL Nasıl Biriktirilir?

Para biriktirmek başlı başına bir sorundur. Özellikle günümüzde insanlar para biriktirme konusunda büyük sıkıntılar çekmektedir. Bu sorunların yaşanmasının çok farklı nedenleri vardır. Bunların başında ülke vatandaşları olarak tasarruftan daha çok harcamayı sevmemizden kaynaklanıyor.

Ezber konuşmak istemiyorum ancak bu hayatta belirli bir şeyleri elde etmek istiyorsanız belirli bir plana sadık olarak çalışmalı ve sabır göstermelisiniz.  Sizlere planlı hareket ederek 10 bin TL’yi 10 adım da nasıl biriktireceğinizi anlatacağız.

 

 1. Harcama Kontrolü

Harcamalarınızı kontrollü yapmanız gerekiyor. Düşük maaş alıyoruz ancak harcamalarımız daha yüksek oluyor. Bunun için harcamalarınızı kontrol ederek yapmalısınız. Örneğin haftanın belirli günleri dışarıda yemek yiyorsanız bundan vazgeçmelisiniz. Bu büyük bir harcama olmaktadır.

 1. Hedef Belirleyin

Yastık altında yaşayabileceğiniz kötü durumları göz önüne alarak bir miktar paranızın bulunması kadar iyi bir şey yoktur. Bunun için önünüze 10 bin TL’lik hedef koymak iyi bir başlangıç olacaktır. Bu hedefe odaklanan ve bu hedefe ulaşacağınız süreyi belirleyin.

 1. Bütçe Planı

Para biriktirme de en önemli nokta hesaplı bir şekilde hareket etmektir. Hesaplı hareket etmenin anahtar noktasında bütçe planı yapmaktan geçer. Bütçe ile hareket etmek sizin harcama ve gelir dengenizi gösterecektir. Arta kalan kısımda birikim yapmak isteyeceğiniz kısım olarak ortaya çıkacaktır.

 1. Kredi Limiti Kullanmayın

Kredi kartları hayatımızı kolaylaştırıyor. Tabi ki dikkatli kullanıldığında bu olay gerçekleşiyor. Ancak düzgün kullanılmazsa bizi borç batağına sürüklüyor. Yapılan araştırmalarda kredi kartları insanlara ihtiyaçlarının dışında alışveriş yaptırıyor. Bu bilgiyi unutmayın.

 1. Standart Birikim

Her ay ya da hafta en az belirli bir miktarı bir kenara koymaya çalışın. Bunun için maaşınızın yattığı anda kenara koymak istediğiniz miktarı ayırmalısınız. Bu işlemi kendinizde yapabilirsiniz ya da birikim hesabı açarak oraya aktarılmasını isteyebilirsiniz.

 1. Tasarruf Hesabı

Birikimi sizin yerinizde bankada bulunan tasarruf hesabı yapmasını istemeniz mantıklı bir karar olacaktır. Onun için size yardımı dokunacak en iyi tasarruf hesabını araştırıp bulun ve onu hemen açtırın.

birikim-nasil-yapilir-2

 1. Birikimlere ulaşmanın zor olması

Birikim yapamamanın en büyük nedeni biriktirilen miktarın acil bir durumda hemen bozdurulması ve birikimlerin sıfıra düşmesinden kaynaklanıyor. Para biriktirmek istiyorum demek yeterli olmayacaktır. Biriktirdiğiniz paraya erişememekte önemlidir. Bunun için birikim hesabınıza kısıt koydurabilirsiniz. Ya da ailenizden birisi ile ortak hesap açabilirsiniz. Bu sizin tercihinize kalmış bir durumdur.

 1. Para Birikimine Destek Vermek

Tüm düzeni bir şekilde kurmayı başardınız ve paranız az da olsa birikmeye başladı. Ancak 10 bin TL’lik birikime ulaşma sürecini hızlandırmak istiyorsanız yapmanız gereken gelen ekstra gelirleri bu birikime aktararak ona destek olmanız gerekecektir. Aldığınız prim ya da ek iş yaparak kazandığınız geliri bunun için kullanabilirsiniz. Para biriktirmenin değişik yolları olduğunu unutmayın.

birikim-nasil-yapilir

 1. Mevcut Borçları Sıfırlayın

Birikim yapmanın önünde ki en büyük engel sürekli ödenen borçlardır. Herkesin az ya da çok olsun düzenli ödediği borçlar vardır. Bu borçları tamamen ödemeden birikim yapmak istemeniz başarısız sonuçların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Özellikle kredi ya da kredi kartı borçlarınızı sıfırladıktan sonra birikim yapmaya başlamalısınız.

 1. Hedef için Tüm Şartlar Hazır

Yukarıda sizlerle paylaştığımız ilk 9 madde de nasıl para biriktirmeniz gerektiği hakkında tüm bilgileri sizlerle paylaştık. Artık yapmanız gereken birikim yapmaya başlamak olacaktır. Birikim yapmak isteyenlerin gelirlerinin en az 10 en fazla 30’lık kısmını birikime ayırmaları gerekiyor. Bir kere birikim yapmaya alışırsanız gerisi kendiliğinden gelecektir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
 • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉