• PAYLAŞ

İOS 10 Kilit Ekranında Kamera Erişimi Nasıl Kapatılır ?

  • 26/10/2016 - 19:07
  • 0 Yorum
  • 1248 görüntüleme

İOS 10 Kilit Ekranında Kamera Erişimi Nasıl Kapatılır ?

İOS 10 işletim sistemi ile beraber kullanıcılara bir çok kolaylık sunulması hedeflenmiş olmasına karşın sağlanan bu kolaylıklar maalesef ki bir çok özel alanı da kilit aktif konumda bulunmasına karşın kullanılabilmesine olanak sağlıyor. İOS 10 kullanıcılarının bu konuda fazlasıyla şikayeti bulunmakta, bildirimler, mesajlar derken son dile getirilen sıkıntı ise kilit ekranı aktif konumdayken kamera erişimi ve bu yolu izleyerek fotoğraflara erişim sağlanması. Aslına bakıldığında son derece ciddi bir problem nerdeyse İOS 10 işletim sisteminde kilit ekranı sadece ekranı kilitlemekten başka fazla bir işe yaramıyor denebilir. Bu yazımızda İOS 10 işletim sisteminde kilit ekranı aktif konumdayken kamera erişimini nasıl kapatırsınız detayları ile anlatacağız.

İOS 10 işletim sisteminde İphone cihazlar kilit ekranı aktifken kamera erişimleri daha hızlı olması hedeflenerek kısıtlama alanının dışında bırakılmış bu özelliğin ilk bakışta olumlu yanları göz önüne alınmasına karşın aslında, izinsiz kişilerin fotoğraflarınıza kolayca erişimine olanak sağlıyor. Bunu yaşanması genel olarak bakıldığında büyük bir güvenlik açığı. Fotoğraflara erişmek için tek yapılması gereken kilit ekranını sola doğru kaydırarak Kamera uygulamasının aktif olmasını sağlamak. Tabii bu işlemi sizin gibi herhangi bir başka birisinin de yapabiliyor olması, kullandığımız  Apple cihazınız 3DTouch veya Passcode ile korunuyor olsa dahi kilit ekranınız üzerinden Fotoğraflarınıza erişim sağlamak çin kimsenin bunları kullanması gerek kalmıyor.

 

ios-10-kilit-ekraninda-kamera-erisimi-nasil-kapatilir-1

 

iPhone veya iPad cihazlarınızda kilit ekranından kamera erişimini engelleyebilmeniz için cihazınız üzerinden Sınırlamalar‘ı etkin konuma getirmeniz gerekecek. Bu aslına bakıldığında tam anlamıyla mükemmel ötesi bir çözüm olmamasına rağmen şu an için istenilen güvenliği yerine getirecek tek yol.

Bu işlemi yapabilmeniz için İOS 10 Apple cihazlarınız üzerinden ayarlar sekmesine giriş yapıyoruz. Açılan ayarlar sekmesinde menüyü aşağıya doğru kaydırarak liste üzerinden Sınırlamalar sekmesine giriş yapıyoruz. Sınırlamalar sekmesine giriş yaptığınızda açılan menüden Kamera seçeneğini buluyorsunuz ve aktif konuma getiriyorsunuz.

ios-10-kilit-ekraninda-kamera-erisimi-nasil-kapatilir-2

Bu işlemi gerçekleştirdiğinizde kamera erimi tamamen kısıtlanmış olacak aslına bakıldığında en kolay ve pratik yöntemler arasında yer almıyor, fakat şu an için kamera erişimini kilit ekranındayken engellemenin daha farklı bir yolu bulunmuyor bu nedenle yeni bir çözüm yolu bulunana kadar en iyi ve güvenli yöntemin bu olduğunu üzülerek söylemeliyiz. Sizlere verebileceğimiz tek iyi haberin bu konu hakkında Apple firmasının çok yoğun şikayet altında olduğunu söyleyebiliriz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉