• PAYLAŞ

10 Hayati Tavsiye ile Yatırımcı Nasıl Olunur?

 • 28/10/2016 - 01:35
 • 0 Yorum
 • 1110 görüntüleme

10 Hayati Tavsiye ile Yatırımcı Nasıl Olunur?

Yatırımcı olmak istiyorsunuz ancak bunu yapmak için nereden ve nasıl başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Yatırımcı olmanın sağladığı birçok avantaj olduğunu söyleyebiliriz. Ancak aynı zamanda yatırımcı olmak risk almayı bilmektedir. Her yaptığınız yatırımın kısa sürede geri dönüşü olmadığını kabul etmek ve sabırla beklemek gerekmektedir. Lafı fazla uzatmadan 10 adımda yatırımcı nasıl olunur detaylı bir şekilde sizlere anlatalım.yatirimci-nasil-olunur

 1. Bir Gecede Yatırımcı Olunmaz

Yatırımcı olmak isteyenlerin ilk bilmeleri gereken çok kısa süre içerisinde yatırımcı olunmayacağıdır. En az 2 yıllık bir süreci tamamlamanız gerekiyor. Dediğimiz gibi yatırımcı olmak risk almak demektir riski minimuma indirmek istiyorsanız ufkunuzu genişletmeniz gerekiyor. Yatırımcı olmak uzun vadeli düşünmeyi bilmek demektir.

 1. Küçük Yatırımlarla Başlayın

İlk defa yatırım yapacaksanız miktarı küçük tutmanız önemlidir. Bu sizin deneyim kazanmanız içinde çok önemlidir. Yapacağınız yatırımın bütçenizin bir kısmına denk gelmesine özen gösterin. Eğer yatırımınızdan kayıp yaşarsanız sizi çok etkilememiş olacaktır.

 1. Yatırım Konusuna Hakim Olmak

İyi bir yatırımcı her zaman bildiği bir konuya yatırım yapar. Kulaktan dolma bilgiler ile bilmediğiniz bir konuya yatırım yaparsanız yatırımınızı yönlendirmeniz daha zor olacaktır. Onun için yapacağınız yatırım hakkında mutlaka bilgiye sahip olmanız gerekiyor. Gene de o bilmediğiniz alana yatırım yapmak istiyorsanız o konuyu tamamen öğrenene kadar kendinize süre tanıyın.

 1. Yatırımın Dönüşünü Hesaplamak

İyi bir yatırımcı yapacağını yatırımın kendisine nasıl bir dönüş sağlayacağını tahmin edebilmelidir. Bunu daha yatırım yapmadan insanların çok iyi birere yatırımcı olduğunu söyleyebiliriz. Bunun için bilgi birikim gerekmektedir. Yapacağınız yatırımın getirisinin ülke şartlarında size sağlayacağı geri dönüşü çok düşükse de vazgeçmeniz gerektiğini bilmeniz gerekiyor.

 1. Tek Yönlü Yatırımdan Uzak Durun

Nasıl yatırımcı olunur sorusunun en önemli cevabı iyi bir yatırımcı tüm yatırımlarını tek bir alanda tutmayan kişilerden olur. Yani 10 adet yumurtanız varsa bu yumurtaların hepsini tek bir sepete koyarsanız ve sepet kırılırsa yumurtasız kalırsınız. Yatırımda aynı bu şekilde düşünülerek hareket edilmelidir.

yatirimci-nasil-olunur-1

 1. Tarihin Tekerrürden İbaret Olduğunu Unutmayın

Yatırımcılar tarihi çok iyi bilmelidir. Özellikle ekonomik tarihleri çok iyi bilmelidir. Çünkü ekonomi de bir kez yapılan bir daha karşınıza çıkma olasılığı çok yüksektir. Örneğin 2006 yılında konutlar inanılmaz ucuzladı ancak 3 yıl sonra bir anda çok yüksek fiyatlara çıkmaya başladı. Bu gelecekte de olabilir.

 1. Şansınız yok mu kendiniz oluşturun

İyi bir yatırımcı kendi şansınız kendisi yaratır. Eğer düşen bir bıçağı tutarak yatırımlarınızdan kazanç elde etmek istiyorsanız yanlış ata oynadığınızı söyleyebiliriz. Amacınız düşenlerden bir anca uzaklaşmak ve onun yerine yükselenleri bulmak olmalıdır. Bunu yatırım konusunda yeterli deneyime sahip insanlar daha kolay yaparlar.

 1. Kayıpların Önüne Geçin

Her yatırımcı mutlaka kayıp yaşar. Önemli olan o kayıpları minimum düzeyde tutmak olmalıdır. Bazı durumlarda kayıp yaşadığınız alandan çıkmak size daha çok zarar ettirebilir. Ama genelde zarardan en kısa süre de uzaklaşmak doğru kararı vermek demektir.

 1. Yatırımı Öğrenin

Gelişime açık olan insanların daha iyi birer yatırımcı olduklarını söyleyebiliriz. Sürekli öğrenmeye açık olun ve yatırım konusunda sizi geliştirecek tüm bilgileri öğrenmeye çalışın. Bilginiz genişledikçe yatırım konusunda daha rahat edeceğinizi söyleyebiliriz. Sürekli analizleri okuyun ve tartışmaları sonuna kadar dinleyin.

     10.Şüpheniz olandan uzak durun

Yatırımcı olup olmama konusunda içinizde cevap veremediğiniz sorular varsa bu alandan uzak durmanızı tavsiye ederiz. Çünkü tereddütle hareket etmek size kazanç yerine kayıp olarak geri dönüş yapacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
 • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉