• PAYLAŞ

13 Madde ile Darbe Girişimi Türkiye ekonomisini nasıl etkiledi?

 • 11/08/2016 - 03:20
 • 0 Yorum
 • 847 görüntüleme

15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden neredeyse 1 ay geçecek. Ama etkileri daha ortadan kalmadı. Çünkü yapılan açıklamalar bu teşebbüsün tam anlamı ile önlenmiş olmasına rağmen beklenmedik hamlelerin gelebileceği yönünde oluyor. Bu yazımızda sizlere 19 madde ile ekonomimizi nasıl etkilediğini anlatmaya çalışacağız.

darbe-girisiminin-ülke-ekonominisini-nasıl-etkiledi

 1. Binali Yıldırım, Özel bir TV kanalına bağlanarak darbe teşebbüsünden bahsettiğinden sonra TL’de yüksek miktarda satış yaşandı. Etkisi tam anlamı ile geçmiş değil.
 2. Girişimin hemen ardında TL 2008’den bu yana en sert düşüşünü yaşadı. Yaşanan düşüşü anlatmak için şu bilgiyi verelim. Dolar karşısında Yüzde 6’lık bir düşüş yaşandı.
 3. Bu olayın ardından Ekonominin kalbi Merkez Bankasından Pazar günü açıklama geldi. Bu açıklamada bankalara istenilen nakit akışının sağlanacağı vurgusu yapıldı. Endişe edilmesinin yersiz olduğu söylendi.
 4. Borsa açıldığı anda yüzde 4’lük bir düşüş yaşadı. Bunun etkisi tüm hafta boyunca hissedildi.
 5. Bu düşüş aynı zamanda TL’de ki düşüşü durduramadı, gün sonunda toparlanma belirtileri görüle de gün sonu istenilen seviyeye gelemedi. Borsa gün sonunda yüzde 7’lik bir düşüş ile kapattı.
 6. Darbe geçesi insanlar bankamatiklere hücum etti ve normal çekimin yaklaşık 2,5 katı para çekildi.
 7. Darbe girişiminin etkisi hala devam ederken yavaş yavaş sakinleme belirtileri görülüyor. TL yavaş yavaş eski seviyesine gelmeye çalışıyor ancak yeterince güçlü değil.
 8. Bu yatırımcıların ülkemize bakış açısını da etkiledi. İleride bu daha net bir şekilde etkili olacaktır.
 9. Yabancı yatırımcılar güvenli limanları severler. Az da olsa belirsiz bir ortam yaşanmasını satışları arttırıyor. Bunun bir süre daha devam edeceği tahmin ediliyor.
 10. Ülkenin en önemli markası olan THY hisselerinde büyük düşüşler dikkat çekti. Bu zaman zarfında toparlanmak için çalışılıyor.
 11. Koç Holding iş dünyasının ilk açıklamasını yaptı. Bu zor günlerin aşılacağını ve sabırlı davranmamız gerektiği açıklamasını yaptı.
 12. Bank Asya’nın faaliyetleri tamamen durduruldu. Ödemeler Şekerbank üzerinden yapılıyor.
 13. Rusya ile yaşanan sürecin ardından darbe girişiminden de en büyük zararı görecek olan turizm sektörü olacaktır.
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
 • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉