• PAYLAŞ

4 K Televizyon Alırken Püf Noktalar Nelerdir ?

  • 18/07/2016 - 14:38
  • 0 Yorum
  • 748 görüntüleme

Teknolojinin gelişmesi ile beraber yeni sunulan imkanlar günlük hayatımızda kullandığımız bütün cihazlarda otomatik olarak yansıyor. Oldukça yeni olan 4K teknolojisi ile beraber televizyon dünyası da  beraber baştan aşağı yeniledi diyebiliriz. 4K teknolojisi ile kullanıma sunulan ürünler birbirleri arasında oldukça fark gözetmekte sizler için 4K teknolojisi sunan televizyonlarda olmaz olmaz sayılabilecek ve bu televizyonlardan satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini detaylandırmaya çalıştık.

4K-televizyon-alırken-puf-noktalar

4K televizyonlar hakkında yapılan bir araştırmada televizyon alırken genel olarak nelere dikkat ediyorsunuz sorusuna, 10 kullanıcıdan 8 tanesi sadece televizyonun boyutu, çözünürlüğünü ve dış görünüşü  olarak cevaplamışlar. Günümüze baktığınızda aslında bilmeniz gereken detay çok fazla iken aslında en önemli olanlarının sayısı oldukça az.

Televizyon  pazarına baktığınızda pek çok 4K TV var. Peki bu 4K televizyondan alırken tam olarak nelere dikkat etmeliyiz?

4K niteliğini taşıyan bir  televizyon alıyorsanız her şeyden önce aldığınız televizyonun, doğal çözünürlüğü 3840 x 2160 piksel olması gerekmektedir. Bu çözünürlüklere sahip bir televizyon alıyorsanız aldığınız televizyon 4K çözünürlüğünü destekleyen doğru bir televizyondur.

4K-televizyon-alırken-puf-noktalar

4K televizyon aldığınız da kimsenin dikkat etmediği aslında aldıkları televizyonlar 4K destekleyen çözünürlüğe sahipken içerisinde bulunan uydu alıcısı 4K yayınları izlemeniz için, mutlaka 2160p 50i özelliğinde olması gerekiyor. Eğer aldığınız televizyonun içerisindeki alıcı 50i değil de 30i seviyesinde bir dahili uydu alıcısına sahi ise televizyonunuz, örnek olarak TRT 4K yayınları gibi pek çok 4K yayın sunana kanalı  izleyemiyorsunuz.

Piyasadaki bir çok televizyonun 4k çözünürlük adı altında satılarak ama aslında doğal çözünürlüğe sahip olmadığı biliniyor. 4K televizyon alırken ilk olarak bu iki detayı doğal çözünürlük ve 2160p 50i uydu alıcısı olmasını atlamıyoruz.

Televizyonda HDR teknolojisi nedir?

Genel olarak kameralarda gördüğümüz HDR teknolojisi, artık yeni teknoloji televizyonlarda da karşımızda. İzlediğimiz görüntüyü koyu, orta ve açık kontrast olarak değerlendirip bu görüntüleri birleştiren HDR teknolojisi, 4K televizyonlarda olması gereken özellikler arasında. Özellikle aldığımız cihazlarda HDR 1000 gibi özellikler bulunması  oldukça önemli. HDR 1000 bulunan bir televizyonun, 1000 nit parlaklığında bir panele sahip olduğunu anlıyoruz

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉