• PAYLAŞ

5 basit adım ile 5 bin TL nasıl biriktirilir?

  • 15/01/2017 - 03:11
  • 0 Yorum
  • 966 görüntüleme

5 basit adım ile 5 bin TL nasıl biriktirilir?
Birikim yapmaya bir yerden başlamak gerekiyor. Çünkü hayaliniz ne olursa olsun size bunu gerçekleştirmek için para gerekecektir. Örneğin bir araba almak için ya da yazın rahat bir tatile çıkmak için gerekli olan miktarı belirleyerek yola koyulmalısınız. Diyelim ki yazın güzel bir tatil yapmak için size 5 bin TL’nin yeteceğine karar verdiniz. Ardından bu miktarı nasıl biriktireceğinizin yollarını aramalısınız. Eğer bir yol bulamadıysanız bu yazımızı sonuna kadar mutlaka okumalısınız. Yazımızın içerisinde 5 basit adım ile 5 bin TL’yi nasıl biriktireceğinizi daha detaylı bir şekilde sizler ile paylaşmaya çalışacağız. Bu adımların birçoğunu bilmenize rağmen uygulaması hakkında eksiklerini tamamlayabilirsiniz.
1. Tasarruf edin
Para birikimi yapmakta ilk adım her zaman tasarruf yapmaktır. Tasarruf dendiğinde insanların aklına ilk olarak ceplerinde ki parayı bir kenara atmak geliyor. Ancak tasarrufu hayatınızın her anınıza yaymanız daha faydalı olacaktır. Örneğin Pazar alışverişlerinizi marketlerden değil semt pazarlarından yapmalısınız. İşe gitmek için arabanızı kullanıyorsanız bunun yerine daha uygun olan toplu taşımaya geçiş yapmalısınız. Evinizde ki elektrikli araçların sayısını azaltın ya da bunların işi bittiğinde fişten çekmeyi unutmayın. Bu size tavsiye olarak verebileceğimiz birkaç tasarruf yoludur.

2. Harcamaları Not Edin
Cebimizi bir bit gibi kemiren ancak hiçbir zaman farkına varamadığımız küçük harcamalarımızı görebilmek için yapmanız gereken tüm harcamalarını bir kenara not etmek olacaktır. Örneğin her gün dışarıda 1 kahve içme alışkanlığınız var. Hafta sonlarını saymazsak en az 5 TL vereceğiniz aktivite için ayda 20 gün üzerinden 100 TL harcamış oluyorsunuz. Yıllık 1200 TL yapıyor ve neredeyse bir asgari ücret maaşına denk geliyor. Bunun gibi harcamalarınızı belirlemeniz için yapmanız gereken bunları bir kenara not etmek olmalıdır.
3. Para kazanacağınız yeni yollar keşfedin
Birikim için belirlediğiniz hedefi yapmada kazancınız size hiçbir zaman yeterli olmaz. O nedenle yapmanız gereken yeni para kazanma yolları keşfetmek olmalıdır. Evde yapabileceğiniz ya da işyerinden çıktıktan sonra yapabileceğiniz ve sizi yormayacak işleri belirlemelisiniz. Bu sayede bütçenize ek gelir getirebilecek işler ile birikiminizi daha hızlı yapabilirsiniz. Günümüzde çok sayıda ek iş imkanı sunuluyor. Hatta bazı ek işler neredeyse bir asgari ücret maaşında kazandırabiliyor. Doğru tercihler ile size kendinizi yormayacak bir ek işi öğrenebilirsiniz.


4. Borçlarınızı Hayatınızdan Çıkarın
Birikim yapmanın önündeki en büyük engel her zaman borçlarınız olacaktır. Borçlarınızı sıfırlamadan hiçbir birikimi yapma şansına sahip değilsiniz. O nedenle birikim yapmaya başlamadan önce borçlarınızı sıfırlamalısınız. Bunun için ilk olarak tüm borçlarınızı bir kenara yazmalısınız. Toplam borcunuzu belirledikten sonra bundan en hızlı şekilde nasıl kurtulabileceğiniz yollarını aramalısınız. Borçlarınızdan hızlı bir şekilde kurtulmak hedeflediğiniz birikimi yapabilmeniz için kenara tahmin ettiğinizden daha yüksek bir miktar para koyabilmenizi sağlayacaktır.

5. Yatırım yapın
Elinizdeki birikimi olduğu yerde arttırmanın en doğal yolu yatırım yapmaktır. Günümüzde bunun için en iyi örnek zamanında elinde bulunan TL’yi dolara çeviren bir yatırımcı en doğru tercih yapmıştır. Son 1 yıl içerisinde ki inanılmaz yükseliş trendi dolara yatırım yapan kişileri biriktirmek istedikleri hedefe ulaşmadıklarında onlara çok büyük bir yardımı dokunacaktır. Yatırımda önemli olan doğru kararı verebilmektir. Ben altından başkasına ya da dolardan başkasına yatırım yapmam çok yanlış bir karar olacaktır. O nedenle analizleri çok iyi takip etmeli ve piyasaların durumuna göre doğru yatırım aracını belirlemelisiniz.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 1]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉