• PAYLAŞ

Kredi çekerken dikkat edilmesi gereken 5 önemli detay nedir?

  • 14/01/2017 - 23:20
  • 0 Yorum
  • 790 görüntüleme

Kredi çekerken dikkat edilmesi gereken 5 önemli detay nedir?
Mutlaka günün birinde sizin de yolunuz bankalara düşecektir. Yeni bir araba almak istediğiniz de, ev alırken ya da evlenmek istediğinde mutlaka bankadan kredi çekmek isteyebilirsiniz. Tüm bu konuların hepsinde bankalar size kredi vereceklerdir. Önemli olan bankanın size vermek istediği kredi değildir. Sizin kredi alırken hangi konulara dikkat etmeniz gerektiğidir. Bildiğiniz gibi bankaların amacı para kazanmaktır. Bunun için bazı küçük hilelere başvurabiliyorlar. Aslında bu detaylara hile dememiz yanlış olur. Hepsi kağıt üzerinde yazıyor ancak biz okumadığımız için bunları anca başımıza onunla ilgili olumsuz bir olay geldiğinde öğreniyoruz. Şimdi sizlere kredi çekerken dikkat etmeniz gereken 5 önemli detayı sıra ile paylaşalım.
1. İhtiyaç Miktarını Doğru Belirlemelisiniz
Çekeceğiniz kredinin ne kadar olacağını çok iyi bir şekilde belirlemeniz gerekiyor. Genelde insanların yaptığı en büyük hata ihtiyaçlarının üzerinde kredi çekmek oluyor. Bir araba alacaksınız ve biriktirdiğiniz paranın üzerinde 20 bin TL kredi çekmeniz yetiyor. Ancak siz gidip ne olur ne olmaz diyerek 30 bin TL kredi çekiyorsunuz. Tabi, bu aradaki miktarın aylık geri ödemede çok önemli bir etkisi olacaktır. 12 aylık çekilen bir kredide aradaki fark neredeyse 1 bin TL olacaktır. Bu da size büyük bir ödeme güçlüğü çıkaracaktır.

2. Faiz oranlarına dikkat edin
Kredi çekerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta faiz oranlarıdır. Bu çekeceğiniz kredinin türüne göre ve bankaya göre değişiklik gösterebiliyor. Otomobil, ev ve ihtiyaç kredileri üzerinde yoğunlaşan bankalar bulunuyor. Her banka bir alanda uzmanlaşarak rakiplerinin bir adım önüne geçmek istiyor. Sizde alacağınız kredi türüne göre doğru bankayı faiz oranlarına bakarak bulabiliriniz. Bunun için internette tüm bankaların kredi oranlarına göre karşılaştırmasını yapan siteler bulunuyor.
3. Vadeyi Kısa Tutmalısınız
Çekeceğiniz kredi miktarı ne olursa olsun ödeme süresini elinizden geldiği kadar kısa tutmalısınız. Birince maddede verdiğimiz örnekte 30 bin TL’yi daha rahat öderim düşüncesi ile 24 ay ödemeye karar verirseniz sizin için ödenecek aylık tutar az olsa da genel toplamı daha fazla olacaktır. O nedenle maksimum ödeyebileceğiniz aylık tutarı belirlemeniz sizin için çok doğru olacaktır. Aylık tutara göre kredi aramanız doğru miktarı bulmanızda size yardımcı olacaktır. Kredi vadesi uzadıkça anaparanın üzerine binen faiz miktarı giderek artacaktır.


4. Dosya masrafları kaçınmalısınız
Yazının en başında dediğimiz hile burada ortaya çıkıyor. Birçok banka faiz oranlarını düşük göstererek müşteri çekmeye çalışıyor ancak iş krediyi gerçekten vermeye geldiğinde krediden kesilen dosya masrafı tutarı oransal olarak faize eklendiğinde ortalama olarak diğer bankalar ile aynı faiz oranına denk geliyor. Günümüzde bankaların kredi alanlardan kestiği dosya masraflarını geri alma şansınız bulunuyor. Gerekli kurumlara, evraklar ile başvuru yaparak şimdiye kadar çektiğiniz tüm kredilerden kesilen dosya masrafları hesaplanarak geri alabilme imkanınız var. Sizde bu sayede ağır bir yükün altından çıkmış oluyorsunuz.

5. Hayat Sigortası Yaptırmalısınız
Kredi çekerken aklımıza hiçbir zaman öleceğimiz gelmez. Çünkü kredi geleceğin bir süresini planlamak anlamına geliyor. Ancak hayat bu çektiğiniz kredi üzerinden 6 ay geçmeden bir trafik kazası sonucu hayata veda edebilirsiniz. Bu durumda ailenizin mağdur duruma düşmemesi için krediniz sırasında size sunulan hayat sigortasını mutlaka yaptırmalısınız. Bu sayede sizin başınıza bir şey geldiğinde sigorta şirketinin bankalara olan tüm borcunuzu kapatmasını sağlayabilirsiniz. O an size ek masraf olarak görülse de aslında gerekli bir işlem olduğunu unutmayın.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉