• PAYLAŞ

5 Kolay Adım İle Findeks Notunuzu Nasıl Arttırabilirsiniz?

  • 02/03/2017 - 14:32
  • 0 Yorum
  • 544 görüntüleme

5 Kolay Adım İle Findeks Notunuzu Nasıl Arttırabilirsiniz?

Bankacılık sisteminde yapılan önemli değişikler ile her insanın bir kredi notu olması sağlandı. Bu notun tek bir merkezden görüntülemesi için Findeks sistemi ortaya çıkarıldı.  Buraya giriş yaparak çok küçük bir ücret ödeyerek uzun zamandır merak ettiğiniz notunuzu kolayca öğrenebiliyorsunuz. Öğrendiğiniz not bir ay boyunca sizin bankalar karşısında ki durumunuzu gösterecektir. Bu not 5 farklı kategoriye ayrılmıştır. Çok kötü, kötü, normal, iyi ve çok iyi şeklinde sıralanmıştır. Findeks notu hesaplanırken Kredi ve kredi kartı ödemeleriniz yüzde 30, hesabınız ve borç durumunuz yüz de 25, yeni başvurusu 20 ve kredi kullanım ve diğer seçenekler yüzde 25 oranında etkilemektedir. Şimdi eğer kredi notunuz çok düşükse bunu yükseltebilmeniz için yapmanız gerekenlere değinelim.

  1. Ödemeleri gününde yapmak

Findeks notunuzun düşmesine neden olan en önemli aktör bankaya yapacağınız ödemelerin gününde yapılmamasından kaynaklanmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi ödemeler kredi notu hesaplamasında yüzde 30’luk bir kısmı işgal etmektedir. O nedenle ödemelerinizi mutlaka günün de ve geciktirmeden yapmanız gerektiğini unutmayın. Tüm planlarınızı ona göre yapın ve uygulamaya çalışın. O nedenle bankadan alacağınız ve geri ödemekte güçlük çekeceğiniz borçlardan uzak durmalısınız.

  1. Kredi kartı kullanımı

Kredi ödemelerinizin ardından önemlilik sırasında kredi kartı kullanımı Findeks notunda ikinci sırada gelmektedir. Adınıza belirlenmiş olan kredi kartını sonuna kadar kullanmanız sizin kredi notunuz için iyi bir şey gibi dursa da insanlar açısından böyle değildir diyebiliriz. Yani kredi kartı limitinizi sonuna kadar kullanmak yerine daha az kullanmak kredi notu hesabında size artı olarak geri dönüş yapacaktır. Kredi kartı limit kullanımı Findeks notu hesabında yüz de 25’lik bir öneme sahiptir. Bunu kesinlikle unutmayın.

  1. Kredi Başvuruları

İhtiyaçlarımız karşılamak için mutlaka kredi başvurusu yaparak bankalardan kredi çekmeye çalışırız. Ancak genel de bu başvurular olumsuzlukla sonuçlanır. Sebebini bilmediğimiz için sürekli olarak başka bankalara kredi başvurusu yapmaya devam ederiz. Sürekli bu şekilde başvuru yapmak Findeks notumuzu etkileyen kötü bir alışkanlıktır. O nedenle bu alışkanlığımızdan vazgeçmemiz gerekiyor. Findeks notu hesaplamasında kredi başvurusu notumuzu yüzde 20 oranında etkilemektedir.  O nedenle eğer bir kez başvurumuz onaylanmadıktan sonra bunun nedenini öğrenip diğer başvurumuzu ona göre yapmalıyız.

  1. Kredi Kullanım Sıklığı

Findeks notunu etkileyen bir diğer faktör ise kredi kullanım sıklığıdır. Kredi notumuzun yüksek çıkması için mutlaka bir kez olsun kredi kullanmış ve kullanmış olduğumuz kredinin ödemelerini zamanında yapmış olmamız gerekiyor. Birden çok kredi kullanmak kredi notunun yükselmesi için önemli bir artı olarak hesaba dahil edilecektir. Sadece kredi kullanmak değil aynı zamanda kullanılan kredinin ödemelerini aksatmadan düzenli bir şekilde yapılması da önemlidir. Bu Findeks notu hesabında yüz de 15’lik bir etkiye sahiptir.

  1. Borç durumu

Son madde ise borçlarınızı nasıl yönettiğiniz ile ilgilidir. Kredi ya da kredi kartı alırken gelir bildirimi yapmanız istenir. Ne kadar borcun altığına girdiğiniz ve buna karşılık gelirinizin olup olmadığı dikkat edilen bir detaydır. İnsan hayatı boyunda gelirinde sürekli olarak yüksel ve alçalmalar yaşayabilir. O nedenle borcumuzu dikkatli yönetmek önemli bir noktadır. Bu detayda kredi notu hesabına dahil edildiği için borcunuzu dikkatli bir şekilde kontrol etmelisiniz. Findeks notunda hiç borcu olmamaktansa borcun olması ve bunun dikkatli bir şekilde idare edilmesi daha büyük bir avantaj sağlayacaktır. Amacınız bunu gerçekleştirmek olmalıdır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉