• PAYLAŞ

6 Madde İle Girişimci Olmadığınızı Nasıl Anlarsınız?

  • 16/11/2016 - 14:30
  • 0 Yorum
  • 713 görüntüleme

6 Madde İle Girişimci Olmadığınızı Nasıl Anlarsınız?

Sizlere şu ana kadar hep nasıl girişimci olunacağını, girişimci olmak için ne yapmanız gerektiğini anlatmaya çalıştık. Birçok detaylı bilgi vermeye çalıştık. Bu bilgilerin size faydalı olduğunu düşündüğümüz makaleleri paylaşmaya çalıştık. Ancak önemli bir noktayı es geçmek istemiyoruz. O da girişimci olup olmadığınızı belirlemek. Tamam, kabul ediyoruz. Herkesin içinde girişimci bir ruh vardır. Ancak bu girişimci ruh bazen emir komuta zincirinde çalışırken bazen de kendi ayakların üzerinde durdukları zaman çalışır. Bunu belirlemeniz çok önemlidir. Eğer girişimcilik sizin içinizde yoksa yapacağınız işlerde sürekli olarak kayıp yaşarsınız. Ne olacak ki, girişimci olanlardan neyim eksik derseniz ve bu şekilde yola çıkarsanız çok büyük bir hata yapmış olursunuz.

Şimdi sizlere 6 madde ile girişimci olup olmadığınıza karar vermenize yarayacak bir yazı paylaşacağız. Bu makaleyi çok dikkatli bir şekilde okumanızı istiyoruz. Ve her maddeniz sonunda kendinize mutlaka düşünme payı bırakın. Bu sayede bilgilerin ışığında girişimci olup olmadığınıza karar verebilirsiniz.

girisimci-olmadiginizi-nasil-anlarsiniz

  1. Emir Alan Olmayı Tercih Ederseniz

Birçok insan rahat bir hayat yaşamak ve belirli görevlerle yetinmek istiyor. O nedenle devlet tarafından yapılan sınavlara her sene aşırı başvuru oluyor. Bu insanların emir almaya istekli olduklarını gösteriyor. Bu kötü bir alışkanlık değildir. Rahat bir yaşam isteğinin getirdiği bir sonuçtur. Girişimciler genelde emir almaktan çok vermeyi tercih ederler.

  1. Başkalarının Hayaline Yardımcı Olmak

Mutlaka her girişimcinin yanında ona y ardım eden insanlar vardır. Onların tercihine saygı duymamız gerekiyor. Onlar kendi hayallerinden daha çok başkalarının hayallerini gerçekleştirmeleri için yardımcı oluyorlar. Facebook bir hayaldi ve Mark Zukenberg onu tek başına gerçekleştirmedi. Bunun gibi düşünebilirsiniz. Kendi hayalin peşinden gitmek zor kararlar vermenize neden olacaktır.

  1. Uyumlu bir insan mısınız?

Girişimciler genellikle etraflarında ki insanlarla çatışma yaşarlar. Eğer hayatınızda bulunan insanlarla uyum içinde yaşıyorsanız bu sizin girişimci olmadığına işaret olabilir. Siz tam bir takım oyuncusunuz demektir. Yapılan araştırmalarda gençlerle dolu bir odada girişimci bulmak için yapılacaklara değinilmiş. Bu grubun içinden gerçek bir girişimci ortaya çıkarmak istiyorsanız sınıfın kurallarına aykırı davrananlara dikkat etmeniz gerektiği söyleniyor. Yani arka sırada konuşan ve bazen hocalarını kızdıran çocukların girişimci bir ruha sahip olduklarını söyleyebiliriz.

girisimci-olmadiginizi-nasil-anlarsiniz-1

  1. Çok Çalışmak

Haftanın belirli günlerinde çalışmak ve hafta sonu gezmek istiyorsanız girişimcilikten uzak durmanızı tavsiye edelim. Çünkü girişimci olmak ve kendi hayalinizi geliştirmek istiyorsanız günlük 16 saat çalışmanız gerekebilir. Tesla ve SpaceX’in kurucu Musk’ın şu an günde 15-16 saat çalıştığı söyleniyor. Çünkü o hayalini gerçekleştirmek istiyor. Eğer 8 saat bile size fazla geliyorsa en iyi işi yapıyorsunuz diyebiliriz.

  1. Dünyaya bakış acınız iyi ve normalse

Dünyada gelişen ve değişen her olaya karşı olumlu bir bakış acısına sahip olan insanlar girişimci olamayacak insanların arasına girerler. Eğer sizde etrafınız da bulunan ya da dünya genelinde bulunan olaylara karşı her şey olması gerektiği gibi düşüncesine sahipseniz girişimcilik ruhunuzda yok demektir. Aykırı bir fikir girişimciliği tetikler onun içinde bazı şeylerden memnun olmamanız gerekiyor. Paypal’ı ilk kurulma adımı çevrimiçi ödeme alanlarının yetersiz olduğu görüşüdür.

  1. Toplumla aynı yönde hareket ediyorsanız

Girişimcilik gerektiğinde bir topluluğa karşı çıkmayı gerektirir. Eğer benzinli motorlar yeterli görüşüne hakim olunsaydı ve ona karşı elektrikli araçlar üretilmek istenmeseydi ileride büyük sıkıntılar yaşanabilirdi. Bunu kabul ettirmek zor bir süreci beraberinde getiriyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉