• PAYLAŞ

Adsl Modem Mesh Ayarı Nasıl Yapılır ?

  • 01/02/2017 - 18:25
  • 0 Yorum
  • 802 görüntüleme

Adsl Modem Mesh Ayarı Nasıl Yapılır ?

Mesh Ayarı Nedir ?

Ev yada iş yerinizde bulunan iki modemi bir birine bağlayarak , sinyal gücünü artırmak istiyorsanız, modem yada access point bağlamak için modem içinde yapılması gerekli olan ayarlara Mesh denilmektedir. Bu konuyu daha açık anlatmak gerekirse, işyerinden evinizden yada herhangi bir yerden bir başka yere internet aktarmak için modemden diğer eve kablolu diğer bir modem üzerine internet verilebilmesi için mesh ayarı yapılandırmak gerekecektir.

Mesh Ayarı Nasıl Yapılır ?

Modeminizden Mesh ayarı yapılandırma yani configuration için öncelik olarak adsl modem arayüzüne giriş yapılması gerekmektedir. Modeminizi kablo ile bilgisayarınıza bağladıktan sonra, kullandığınız tarayıcının link kısmına 192.168.1.1 yada 192.168.2.1 ip adreslerini yazıp enter ile modem içine girmenizden sonra ise ; kullanıcı adı ve şifresini yazmanız gerekiyor.

Kullandığınız iki modem, modem ve acsess point arasında mesh network kurulumu yapabilmeniz için Asus, AirTies, Zyxel , Tp-Link, S-Link, Net Master gibi modemler içeriğinde mesh ayarı menü olarak farklılık gösterecektir. Aynı zaman da  bazı farklı modemlerde mesh ayarı yeri belki bulunmaz bu nedenle, AP, Router olarak ayarlamalısınız.

Kullandığınız iki modemi köprüleme yapabilmeniz için iki modem içinde aynı ayarları yapmak gerektiğini bilmelisiniz.

Modem Arayüzüne giriş yapıyorsunuz, ve Modem içerisinde bulunan Ayarlardan Kablosuz menüsüne giriş yapın.

Mesh Ayarı sekmesi > Bu menüye girin veya menüde yoksa AP Tarama veya Ap Bul  sekmesine  girin.

Bu işlem sırasında çevredeki cihazların taraması yapılır, bu sayede iki modem köprüleme için çevrede bulunan modemleri arayacaktır. Arama sırasında bulunan modemlerin listesi ekrana getirecektir.

Ekranınızda listeli olan modemlerden hangisi ile bağlantı kuracaksanız, listede önünde bulunan onay kutusunu işaretleyin ve ardından Ekle yada modemin MAC adresini örnek olarak ; 10:BF:65:68:AB şeklinde yere yazınız ve ardından Ekle sekmesine basınız ve son olarak Kaydet diyerek işlemi bitirin.

Yukarıdaki kısımda listede kanal yazan sekmede iki modemin kanal ayarının aynı olduğundan mutlaka emin olun. Bu ayarları kolayca yapmak için Kablosuz Ağlar sekmesi içerisinde bağlantı türünde bulabilirsiniz.

Gerekli olan ayarları yamanızdan sonra bir önemli detay ise, iki modemin aynı kanal frekansı içinde olduğundan emin olun 1,6,11 tavsiye edebileceğimiz kanallar.  Aynı zaman da şifreleme türü iki modem içinde aynı olmalı yani WPA2  olsun.

Bu ayarları yapmanızdan sonra diğer dikkat edilecek konulardan bir tanesi ise eğer ip adresini manuel olarak atadıysanız modem içindeki dchp ayarını mutlaka kapatınız. Bu sayede iki modem içinde aynı ayarları yaptıktan sonra iki modem arasında yada modem ile acsess point bağlantısını kolaylıkla yapabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉