• PAYLAŞ

Hisse senetlerinin fiyatının yükseleceği nasıl anlaşılır?

  • 01/02/2017 - 19:07
  • 0 Yorum
  • 648 görüntüleme

Hisse senetlerinin fiyatının yükseleceği nasıl anlaşılır?

Borsa yatırımcıların tercih ettikleri, içerisinde çok sayıda yatırım aracının bulunduğu bir piyasadır. En çok tercih edilen yatırım aracı hisse senedidir. Bunun nedeni ise en çok bilinen araç olmasını gösterebiliriz. Bu kadar çok yatırımcı tarafından tercih edilen hisse senetlerinin fiyatlarında ki yükselişin olacağını nasıl anladığımız çok önemlidir. Çünkü yapmış olduğumuz hisse senedi yatırımında amaç fiyatının yükselmesini bekleyerek satış gerçekleştirmektir. Gerekli seviyeye yükseldiğinde satışı gerçekleştirerek kar sağlamaktır. Bu amacı gerçekleştirebilmek için hisse senedinin fiyatının nasıl yükseleceğini anlamamız çok önemlidir. Yazımız da sizlere hisse senedi fiyatının yükselmesini sağlayacak konuları yazmaya çalışacağız. Bu sayede tercih edeceğiniz hisse senedine dikkat edebilirsiniz.

Hisse senedinde ki fiyat değişimini fark etmek?

En önemli konu budur. Peki hisse senedinde ki fiyat değişimi nasıl fark edilir? Bunu fark edebilmek için arz ve talebi etkileyen tüm faktörlerin bilinmesi gerekir. Ticari bir piyasa olduğu için değerin alım ve satım miktarları ile bağlı olduğunu söyleyebiliriz. Çok fazla sayıda satış gerçekleşirse fiyat otomatik olarak düşecektir. Ancak bu satış durduk yere gerçekleşmez. Her hisse senedi için bu durum farklıdır. O nedenle de yatırım yapacağınız hisse senedini tercih ederek çok kapsamlı bir araştırma yapmalısınız. Bunları kendiniz araştırarak bulabileceğiniz gibi anlaşmış olduğumuz aracı kurum yardımı ile de öğrenebilirsiniz. Ancak kendiniz araştırma yapmanız daha doğru olacaktır.

Hisse senedi analizlerinin önemi nedir?

Analiz borsa yatırımlarında çok önemlidir. Sadece şirket değil hem de sektör analizini birlikte yapmak gerekiyor. Sektörün içinde borsada bulunan diğer şirketlere ait olan tüm hisse senetlerini karşılaştırmak çok önemlidir. Bunu yapabilmek için belirli bir ekonomi ve finans bilgisine sahip olmanız gerekiyor. Eğer bilginiz yoksa analizleriniz de başarısız olabilirsiniz. Onun içinde adım adım hareket etmelisiniz. Borsa eğitimi almalısınız. Bu eğitimin içinde size analizler hakkında dikkat etmeniz gereken bilgiler detaylı bir şekilde verilecektir. Borsada bu analize kağıt analizi adı verilmektedir. Bu analizi yaptıktan sonra yatırımcı enstrümanın düşecek mi yoksa yükselecek mi kolayca karar verebilir. Tabi bu kesin bir sonuç değildir. Sadece bir tahmindir.

Hisse senedinde ki analizin amacı kar etmeyi kolaylaştırmaktır. Analizlerde kullanılması için piyasada özel programlar bulunmaktadır. Bu programlar sayesinde hisse senedinde yaşanan tüm değişiklikler hakkında özel sinyaller alabilirsiniz. Bu sayede hisse senedinizi daha yakından takip edebilirsiniz. İnternet üzerinde bulabileceğini programları ücretli ya da ücretsiz bir şekilde sahip olabilirsiniz. Eğer iyi bir analiz yapmak istiyorsanız bu programlardan mutlaka yararlanmalısınız. Piyasa da bulunan en deneyimli yatırımcıların bile bu programlardan yararlandığını hatırlatmalıyız. Unutmayın bu piyasalarda duygulara yer yoktur. Analizlerinizi yaparken kesinlikle duygularınızı işin içine katmamalısınız. Aksi taktirde yanlış kararlar verme ihtimaliniz çok yüksek olabilir.

Hisse senedinin yükseleceğini nasıl anlarız?

Amacımız bunu önceden bilmek olmalıdır. Bunun için bazı haberleri ve verileri yakından takip etmeliyiz. Şirket tarafından yapılacak olan bedelli sermaye arttırma, ortaklık yapısında yaşanacak değişiklik haberleri, şirketin başka alanlarda faaliyet göstermeye karar vermesi bunlardan bazılarıdır. Bu haberler hisse senedi değerlerini olumlu ya da olumsuz olarak etkileyebilir. Bunun yanında borsanın genel analizini de çok iyi yapmalısınız. Küresel olarak etki yapan haberleri yakından takip etmelisiniz. ABD tarafından açıklanan tüm verileri yakından takip etmelisiniz. Merkez bankasının uygulayacağı para politikalarını da yakından takip etmelisiniz. Bunların yanında daha çok sayıda veriyi incelemeli ve bunların ışığında yatırımınızı şekillendirmeniz çok önemlidir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉