• PAYLAŞ

Kredi Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

  • 01/02/2017 - 20:12
  • 0 Yorum
  • 850 görüntüleme

Kredi Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Ekonomik hayatımızın içerisinde bazen ani para ihtiyacımız olabiliyor. Bu durumu atlatabilmeniz için tercih edebileceğimiz çeşitli yollar var. Bu yollar arasında yakın arkadaşlarımızdan ve akrabalarımızdan ödünç para almak vardır. Eğer bu yolda başarılı olamazsak diğer tercih edeceğimiz yöntem ise bankalardan kredi çekmektedir. Kredi, amacı kar elde etmek olan kuruluşların müşterilerinin her türlü para ihtiyacını karşılamak için sunduğu bir hizmettir. Çeşitli krediler vardır. Çekilme şekline göre, vadesine ve faiz oranına göre değişiklik gösterir. Tabi, bu hizmetten yararlanabilmeniz için banka tarafından kabul edilen güvenilir müşteriler grubunda olmanız gerekiyor. Bu grupta olabilmek için kullandığınız kredi kartının ödemesini zamanında yapmış olmanız ve daha önceki kredilerinizde herhangi bir sorun yaşamamanız gerekiyor.

Kredi nedir?

Kredi, ihtiyacı olan müşterilere belirli bir süre ve koşullar ile günlük faiz oranları uygulanarak hesaplanarak verilen satın alma gücüdür. Birçok kişi krediyi sadece nakdi olarak bilir. Ancak kredi temelde ikiye ayrılır. Gayri nakdi kredi ve nakdi kredidir. Nakdi kredi, bankadan aldığımız nakit parayı ifade eder. Gayri nakdi kredi ise aval kabul kredileri, teminat mektupları, akreditif, leasing, çek, bomo gibi kağıtlar için kullanılan kredi şeklidir. Bunda amaç o kağıtları belirli bir garantiye almaktır. Banka bu kredi şeklinde sizden belirli miktarda bir komisyon talep eder. Onun haricinde bir tutar talep etmez.

Vade süresine değişen krediler

Krediler vadesine göre değişiklik gösterir. Tabi, bu değişikliklerin müşteriye bazı yansıması olmaktadır. Bunlar sürelerine göre üçe ayrılır. Kısa, orta ve uzun vadeli kredilerdir.

Kısa Vadeli Krediler: 1 yıl içinde geri ödemesi biten kredileri ifade etmek içi kullanılır. Amaç bu süre içerisinde kredinin geri ödemesinin bitmesidir.

Orta Vadeli Krediler: Ortalama süresi 1-5 yıl arasında olan kredileri ifade etmek için kullanılır. Bazı bankalar orta vadeli kredileri 10 yıla kadar vermektedir.

Uzun Vadeli Krediler: 5 yıl ve üzerinde kullanılan tüm kredileri ifade etmek için kullanılır. Bazı ekonomistlere göre 10 yıl ile sınırlı olduğu söylense de günümüzde daha uzun süreli vadeler vardır.

Teminat durumuna göre değişen krediler

Kredi türleri arasında kullanımında teminat verilen ve verilmeyen krediler olmak üzere iki tür vardır. Bunların neler olduğuna bakalım.

Açık Kredi: Bu krediyi bankalar güven duydukları özel müşterilerine sunar. Tek bir sözleşme ve o sözleşmenin altına atılan tek bir imza kredinin alınması için yeterlidir. Açık kredi denilse de müşteri tüm malvarlığı ile borcuna sorumlu olur.

Teminatlı Kredi: Banka sizden kullanacağınız krediye karşılık olarak kredinin değerine yakın bir teminat ister. Bu kredi şekli genelde kredi limitinde sıkıntı yaşandığında kullanılan bir kredi türüdür. Bu da kendi arasında ikiye ayrılır. Kefalet karşılığı ve maddi teminat karşılığı verilen kredi olmak üzere.

Faaliyete Göre Değişen Krediler

Kredinin çekilme amacını ifade etmek için kullanılır. Her müşteri kendi amacını gerçekleştirmek için kredi çeker. Bu krediler yatırım, işletme ve tüketici olmak üzere 3’e ayrılır.

Tüketici Kredisi: Bu kredide acil karşılanması gereken ihtiyaçlar için kullanılır. Bireysel olarak müşterilerin en çok tercih ettikleri kredi türüdür.

Yatırım Kredisi:  İşletmeler tarafından kullanılan kredilere verilen genel isimdir. Bu nakdi ve gayri nakdi olmak üzere ikiye ayrılır. Hayata geçirilecek bir proje için ihtiyaç olan parayı sağlar.

İşletme Kredisi: Bir işletmenin durma noktasına gelen ticari faaliyetlerini sürdürmek için kullandıkları kredi türüdür. Kendi içinde çok farklı kredi türlerini barındırır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉