• PAYLAŞ

Temassız Ödeme Nedir ve Nasıl Yapılır ?

  • 01/02/2017 - 20:26
  • 0 Yorum
  • 781 görüntüleme

Temassız Ödeme Nedir ve Nasıl Yapılır ?

Dünya genelinde uzun zamandan beri nakit para kullanımının yerini kredi kartı kullanımı almış durumda. Kredi kartı kullanımın yaygınlaşmasında bir diğer önemli etken ise internet kullanımının da aynı orada artış göstermesi. Günümüzde faaliyet gösteren bir çok firma satışlarını internet üzerinden gerçekleştiriyor ve bu yapılan satışların büyük bir kısmı kredi kartı ödemi ile yapılıyor. Bireylerin oturdukları yerden ihtiyaçları olan her türlü ürünü almaları ve kapılarına kadar teslimatının yapılması internet üzerinden yapılan satışların da artmasına neden oluyor. Bu sürecin giderek hızlanması ile beraber ülkemizde neredeyse her bireyin kendisine ait olan bir kredi kartı bulunuyor. Tabii kredi kartının kullanımının yaygınlaşması her alanda olduğu gibi kredi kartı konusunda kötü niyetli olan bireylerin hedefi haline geldi. Bu sürecin yaygınlaşması ile beraber bankalar farklı güvenlik önlemlerini devreye sokmaya başladı. Bankaların son olarak geliştirdiği bir güvenlik sistemi ise temassız işlem.

 

Kredi Kartı İle Temassız İşlem Nasıl Yapılır ?

Bankaların kullanıcıların güvenliğini sağlamak ve aynı zaman da kasada ödeme yapılırken işlemlerin daha hızlı hale gelmesini sağlamak adına geliştirdiği kredi kartı ödeme işlemidir. Kredi kartı ile yapılan ödemelerde kasada post makinasına kartı temas edilmesine gerek kalmadan bir okuyucu yardımı ile yapılan ve oldukça güvenli olduğu belirtilen ödeme biçimidir. Temassız ödeme sistemin kullanılabilmesi için öncelik olarak banka tarafından temin edilen kredi kartının bu tür ödemeye uygun nitelikte olması gereklidir. Temassız kredi kartına sahip olanlar banka ile aralarında belirlediği miktar kadarını post makinasının temassız işlem okuyucusu üzerinden geçirmesi ile parola girilmesine gerek kalmaksızın ödeme otomatik olarak yapılır.

Temassız Kredi Kartı Nasıl Anlaşılır ?

Kullanmakta olduğunu kartınızın ön yüzünde aşağıdaki görselde yayınladığımız ikonu görüyorsanız , kartınız temassız özellik taşıyor anlamına gelmektedir

Temassız işlem özelliği bulunan kartınızı, temassız özellikli POS cihazlarına yaklaştırarak ödemenizi en hızlı şekilde ve güvenli olarak Temassız ödemeyi kabul eden firmalarda POS cihazının üzerinde aynı kullandığınız kartınızın ön yüzünde bulunan temassız dalga işareti yada Contactless ibaresi yer almaktadır. Ödeme yapmanız için kartınızı bu cihazlara doğru yaklaştırmanız ve bir kaç saniye kadar bekletmeniz yeterli. Kartınızı kaldırdığınız zaman cihaz ekranında işleminizin başarılı olduğuna dair bir ibare görürsünüz.

Temassız İşlem İle Ne Kadar Ödeme Yapılır ?

Temassız işlem özelliği bulunan kartınız ile 50 TL’ye kadar olan tüm harcamalarınızı şifrenizi girmeden kolayca, hızlıca ve aynı güvence ile yapabilirsiniz. Temassız ödemeler son derece güvenilir olan ödeme yöntemidir.

50TL’yi aşan alışverişlerinizde ise temassız ödemelerinizi kart şifrenizi POS cihazına girerek yapmanız gerekmektedir. Bu ödeme limitleri banka ile kullanıcı arasında belirlenerek farklılık gösterebilir.

 

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉