• PAYLAŞ

Ağızdan ağıza reklam nasıl yapılır?

  • 19/08/2016 - 17:13
  • 0 Yorum
  • 961 görüntüleme

Tarihin ilk zamanlarında reklamın nasıl olduğu düşünürsek yaşadığımız çağda bu kadar farklı yol ile reklamın yapılmasının ne kadar etkili olacağını hepimiz kabul ederiz. Sadece bilincimize değil aynı zamanda bilinçaltımıza kadar inen reklamların kullanılması bizi birere tüketici haline getiriyor. İhtiyacımız olmamasına rağmen o ürünü almak istiyoruz. Bu konuda birçok yasak konulmasına rağmen günümüzde şirketler sıklıkla olmasa da bu yolu deniyorlar. Günümüzde en etkili reklam yöntemi ise ağızdan ağıza reklam olarak isimlendirilen viral reklamlardır. Viral reklam dediğimizde herkesin aklında az çok bir fikir uyanmıştır. İzleyen insanı sıkmayan, bir reklam gibi değil de sanki enstresan bir şey izlenimi verilerek yapılan reklam çeşididir.

ağızdan ağıza reklam

İnsanların normal reklamlardan kurtulmak için ücretli tv kanallarına para ödemesi, internet üzerinde gezinirken hiçbir reklam ile karşılaşmamak için reklam engelleyici programları indirerek kullanması reklamın ne kadar zor şartlar altında yapıldığı görmemize yetiyor. Şimdi bu konuda ilerlemeye devam edersek. Şirketler ürünlerini tanıtmaktan ne olursa olsun vazgeçemeyeceklerdir. Bunun için alternatif reklam yolları arayışı içine girecekler. Bu alternatif yolların en başında internetin geldiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Örneğin bir bebek bezi reklamı düşünelim. Bu reklamda arka fonda güzel bir müzik, bilgisayar ile bebeklerin dans ettirilmesi bir anda interneti kasıp kavurmuştu. Bunu hepimiz az çok hatırlıyoruz. Bu viral reklamın zirve noktasıydı diyebiliriz.

İnsanlar bunun bir reklam olduğunu düşünmelerine rağmen diğer arkadaşları ile izlemek istiyorlardı. Çünkü ortada olan videonun bir ürünü tanıtmaktan daha çok izleyiciyi eğlendirmeye yönelik olması onu bir anda popüler yapmıştı. Bu anlattığımız viral reklamın sadece bir yöntemi olduğunu söyleyebiliriz. Günümüzde şirketler bloglara yönelik olsun, instagram hesaplarına olsun, twitter fenomenlerine yüksek meblağlar ödeyerek reklamlarını yapmalarını istiyor. Bununla ilgili Kemal Sunal’ın bir filmi vardı hatırlayanlar olacaktır. Şirketler günümüzde o mantıkla hareket ediyorlar. İnsanlar bu yola karşı bir tepki geliştirmedi şimdiye kadar. Hatta diğer reklamlardan daha etkili olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü hiçbir zorlama olmadan doğal yollardan insanların reklam içeriklerini okuması sağlanıyor. Herkes mutlu, bakalım bu  yöntem reklamcılık sektöründe ne kadar süre kullanılabilecek.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉