• PAYLAŞ

Akıllı Telefonlardan Hızlı Geçiş Sistemi HGS Bakiyesi Nasıl Yüklenir ?

  • 11/10/2016 - 20:03
  • 0 Yorum
  • 1000 görüntüleme

Akıllı Telefonlardan Hızlı Geçiş Sistemi HGS Bakiyesi Nasıl Yüklenir ?

Uzun zamandır kullanımda olan ücretli yol ve köprülerden hızlı geçiş yapılmasını sağlayan KGS yerini hızlı geçiş sistemi olan HGS ‘ye bıraktı. Özellikle İstanbul içerisinde araç kullanan bireyeler için HGS kullanmak mutlak bir zorunluluk. Otoyol ve köprülerde ödeme yapılmasını sağlayan hızlı geçiş sisteminin kapsamı da artık sadece İstanbul ile sınırlı değil. Ülkemizde yapılan yeni otoban, tünel ve körüler nedeni ile farklı şehirlerde de HGS kullanımına olan gereksinim arttı. Kullanmakta olduğunuz HGS etiketinizi herhangi bir bankadan aldıysanız, bankanızın sizlere sunduğu mobil uygulamasından yada internet bankacılığı aracılığı ile kolaylıkla bakiye yüklemesi yapabilmeniz mümkün. Fakat  banka yerine Hızlı Geçiş Siteminin etiketlerinin ilk kez dağıtılmaya başlanmış olduğu PTT üzerinden temin ettiyseniz o halde Android ve iOS işletim sistemli telefonunuzdan da HGS bakiye yükleme şansınız bulunuyor. Android ve iOS işletim sistemli telefonlardan Hızlı Geçiş Sistemi için bakiye yüklerken herhangi bir  PTT şubesine gitmenize de gerek kalmıyor.

 

Android ve iOS: Akıllı Telefonlardan HGS Bakiyesi Nasıl Yüklenir ?

Android ve iOS cihazlardan Hızlı Geçiş Sistemine bakiye yükleme işlemini gerçekleştirmeniz için öncelik olarak e-PttAVM’nin mobil uygulamasına ihtiyacınız olacak. Uygulama üzerinden öncelik olarak bir hesap oluşturacaksınız. Sonrasında devam ederken ise HGS etiketinizi görüntülemenin çeşitli yolları bulunmakta. Doğru olan HGS etiketini seçmenizden sonra ücretsiz olarak bakiye yüklemesini yapabileceksiniz.

HGS bakiye uygulamasını Android işletim sistemli cihazlarınıza BURADAN indirebilirsiniz.

HGS bakiye uygulamasını İOS işletim sistemli cihazlarınıza BURADAN indirebilirsiniz.

Hızlı Geçiş Sistemi uygulamasını indirip cihazlarınıza kurmanızdan sonra bir kereye yönelik olarak üyelik işlemini gerçekleştirmeniz gerekecek. Sonraki aşamada otomatik olarak HGS etiketinize kolaylıkla erişebilir ve yüklemelerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

 

akilli-telefonlardan-hizli-gecis-sistemi-hgs-bakiyesi-nasil-yuklenir-1

Android ve iOS telefonlara HGS bakiye yükleme uygulamasının arayüzü son derece sade olarak hazırlanmış ve kullanımı oldukça kolay. Uygulamaya giriş yaptığınızda bir PTT şubesini anımsatıyor diyebiliriz. İlk olarak yükleme yapacağınız Hızlı Geçiş Sistemi etiketi size aitse Kayıt Ol sekmesine basarak sisteme giriş yapın. Kendinize ait olmayan etiketlere yapacağınız yükleme içinse Hemen Yükle sekmesi üzerinden giriş yapabilirsiniz fakat bu durumda HGS ürün numarasına ihtiyacınız olacaktır.

akilli-telefonlardan-hizli-gecis-sistemi-hgs-bakiyesi-nasil-yuklenir-2

Hızlı Geçiş Sistemi bakiye yükleme uygulamasında üyelik formu son derece basit. Sizden istenen bilgileri doğru olarak sisteme girmeniz, uygulama üzerinden eşleştirme yapılmasını ve işlemleri kolay bir şekilde yapmanızı kolaylaştıracaktır. Bilgilerimiz doğru olarak girdikten sonra KAYIT OL sekmesine tıklayarak devam ediyoruz.

akilli-telefonlardan-hizli-gecis-sistemi-hgs-bakiyesi-nasil-yuklenir-3

Sonraki aşamada HGS etiketimizle eşleşmeye ulaşmak için tercih edebileceğimiz farklı yollar karşınıza çıkacak. Plaka No bu tercihler arasından ilk olarak karşınıza gelenlerden fakat asıl olarak en doğru olan seçimler Plaka No dışında olanlar olduğunu söyleyebiliriz. Bunun nedeni aracınız ikinci else ve eski sahibi kapanışını yapmadığı bir etiket halen aracınız üzerinde görünüyor olabilir. Bu çok büyük bir sorun değil ancak karışıklık yaşanmasına neden olacaktır. En basit olan sorguyu T.C. Kimlik No üzerinden yapabilirsiniz.

akilli-telefonlardan-hizli-gecis-sistemi-hgs-bakiyesi-nasil-yuklenir-4

T.C. Kimlik No üzerinden yapacağınız aramada HGS etiketinizin numarası karşınıza kolayca çıkıyor. Ekranda çıkan Etiketin üzerine basarak içeriğini görüntüleyebilmeniz mümkün.

akilli-telefonlardan-hizli-gecis-sistemi-hgs-bakiyesi-nasil-yuklenir-5

Android ve iOS’de telefonunuz üzerinden HGS bakiye yüklemesi yapmadan önce bilgileri kontrol etmelisiniz. Plakanızın ilk kodu ve son dört hanesi üzerinden doğrulama yapabilirsiniz. Araç sınıfı ve bununla beraber mevcut olan bakiye de buradan görülebiliyor. Söz konusu olan  etikete hızlı olarak ulaşmak için Hızlı Etiketlere Ekle seçeneğini kullanarak kayıt yapabilirsiniz. Yükle diyerek yükleme işlemine geçebilirsiniz. Ekran üzerinden bulunan Yükle sekmesine basarak yükleme işlemini devam edebilirsiniz.

akilli-telefonlardan-hizli-gecis-sistemi-hgs-bakiyesi-nasil-yuklenir-6

Hızlı Geçiş Sistemine bakiye yüklemeniz için 10, 25 , 50 , 100 , 250 ve 500 TL seçenekleri bulunmakta. Bunlardan size uygun olan bir seçeneği seçerek Ödeme Yap sekmesine basarak devam ediyorsunuz. Kullandığınız etiketiniz PTT şubesinden alınma ise hizmet bedeli tüm seçeneklerde 0 TL hizmet bedeli ödeme öncesinde görülebiliyor. 3D Secure sistemi ile ödeme işlemini gerçekleştiriyorsunuz. Yapacağınız işlemleri tamamlamış oldunuz bundan sonra yapacağınız yüklemeler çok daha hızlı ve pratik olacaktır iyi yolculuklar.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉