• PAYLAŞ

Alternatif Arama Motorları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

  • 08/06/2017 - 16:00
  • 0 Yorum
  • 994 görüntüleme

İnternet üzerinde bir sorgu yapmak istediğiniz ilk gittiğimiz nokta Google’dır. Bu internet devi günümüzde internet araması konusunda diğer arama sitelerinin tamamından daha fazla kullanılmaktadır. Ancak günümüzde bu hizmeti ile birlikte çok sayıda farklı alanda kullanıcılara hizmet sunmaktadır. Tabi insanlar bazen bu durumda sıkılabiliyor. Çünkü Google bu hizmeti sunarken belirli kriterlere göre çalıştığı için genel aramalarda en üst sırada aynı sonuçları çıkarabilir. Farklı sitelere ulaşmak için ekstra sayfa geçmek istemeyen kişiler ya da bu şirketin çok fazla kişisel bilgiye sahip olduğunu düşünenler internette arama konusunda hizmet veren farklı sitelere yönelmek istiyor. Bu yazımızda internet üzerinde arama konusunda hizmet veren bazı siteleri sizlere tanıtmaya çalışacağız.

Yandex

Bu konuda son yıllarda en çok bilinen ve kullanılan arama motorlarının başında Rusların desteklediği Yandex gelmektedir. Özellikle yapmış oldukları sponsorluk anlaşmaları ile ülkemiz internet arama pazarına ciddi bir şekilde giriş yapmayı başardılar. Ancak Google tarafından oluşturulan hegemonyayı sallasalar da yıkmayı başaramadılar.

Baidu

Ülkemizde bilinmeyen ancak belki de dünyada ki en büyük arama motorlarından birisidir. Çin de hizmet veren site Google belki de pazar payı olarak en düşük olduğu ülke olmasına neden olmuştur. Bizim kullanımımız için alternatif bir hizmet sunmasa da Google rakip olma konusunda en ciddi arama sitelerinin başında yer almaktadır.

Aol

Belki de dünya üzerinde ki en eski arama motorlarından birisidir. Ancak rakibi kadar ileri görüşlü olamaması ve sadece yerel olarak hizmet vermesi nedeniyle dünyaya açılmayı başaramamıştır. Günümüzde hala hizmetini sunmaya devam etmektedir. Sadece alternatif bir arama motoru arayanlar için tercih edilebilecek bir sitedir. American Online açılımı aslında görevlerini anlatmaya yetiyor.

Mahalo

Daha spesifik cevaplar arıyorsanız bu arama motoru tam sizin aradığınızdır diyebiliriz. Çünkü bu sitede ki aramalara cevapları siteye üye olanlar özel olarak veriyor. Gönüllü araştırmacılar ve site içerisinde çalışan operatörler sorunuza cevap vermek için çalışıyorlar. Farklı bir arama deneyimi için tercih edilebilir. Maalesef Türkçe dil desteği bulunmuyor.

Ask.com

Tüm zamanlarda Google’ın arama motoru konusunda eki en büyük rakiplerinden birisidir. Sadece yerel de değil aynı zamanda dünya çapında hizmet veriyor olması arama konusunda bizim için onu alternatiflerden birisi haline getiriyor. Arama konusunda en büyük rakibini andırdığınız rahatlıkla söyleyebiliriz. Biraz bunu kullanmak farklı bir deneyim olacaktır.

Duckduckgo.com

Türkçesi olan arayan ördek ve ilginç tasarımı ile çok basit bir site olarak durmasına rağmen arama konusunda kullanmış olduğu farklı algoritma ile bir anda dikkat çekmeyi başarıyor. Çok sayıda farklı özelliği ile Google’a rakip olabilecek sitelerinde başında geliyor. Aradığınız kelimenin yanında bulunan information sekmesine basarak ne demek istediğimizi çok net bir şekilde görebiliriz.

Arama Motorlarının Özellikleri

Birçok arama motorunun en temel özelliği internette insanların istediklerini daha rahat bir şekilde bulmalarını sağlamaktadır. Ancak günümüzde bu siteler büyük şirketlere veri akışında bulunmaları dolayısıyla tepki çekmektedir. Sadece şirketlere değil aynı zamanda hükümetlerde ülke güvenliği için kullanıcıların aramalarda neler yaptıklarını öğrenmek istemektedir. Bu sayede yaşanacak bir terör saldırısına önlem almayı amaçladıklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Tabi bu kimileri tarafından doğru kabul edilse de büyük bir kitle bu konuda daha özel bir arama motoru kullanmayı tercih ediyor. Ne kadar özel olduklarını söyleseler de temelde tüm arama motorları kullanıcılarından gelen verileri özellikle kayıt altında tutmayı tercih ediyorlar. O nedenle internette aradıklarınıza dikkat etmenizde fayda var.

[Toplam:2    Ortalama:3/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉