• PAYLAŞ

Bütçeyi doğru yönetmenin yolları nelerdir?

  • 08/06/2017 - 14:30
  • 0 Yorum
  • 755 görüntüleme

Her insanın kendisine göre bit bütçesi vardır. Büyük ve zengin iş adamlarından tutun ailesinden harçlık alan çocuklara kadar her insanın mutlaka bir bütçesi vardır. Bazıları için bu durum çok önemli olmasa da bazı insanların ayaklarını yorganlarından dışarı çıkarma şansları yoktur. O nedenle bütçelerini doğru şekilde yönlendirmek zorundadırlar. Aksi taktirde beklemedikleri durumlarla karşılaşabilirler. Bunlardan birisi kendilerini borç batağında bulabilirler. Ya da etraflarından durumlarını düzeltmek için aldıkları borçları ödeyemedikleri için güvensiz bir insan olarak yaftalanırlar. O nedenle mutlaka bir bütçeniz olması gerekir. Tabi bütçeyi yönetmek içinde kolay yolları izlemek gerekir. Bu yazımızda sizi doğru bir şekilde bütçenizi yönetmek için kullanabileceğiniz yollar hakkında bilgi vereceğiz.

Kredi Kartı Sorunu

Günümüzde her bütçenin en temel sorunu budur. Çünkü insanlar ödeyebileceklerinin çok üzerinde kredi kartlarına sahiptirler. Bir asgari ücret ile çalışan kişinin cebinde o gelirin çok üzerinde kredi kartı bulunmaktadır. Tabi bu da rahat bir şekilde harcama yapmalarını ve ay sonu geldiğinde ise bunu ödeyememeleri sorunu ile karşılaşmalarına neden olmaktadır. Size tavsiyemiz gelirinizin yarısından fazla bir limite sahip kredi kartlarından kurtulmanız olacaktır. Bunu yapamıyorsanız ise bu miktarın üzerine çıkmamanızı tavsiye ederiz. Eğer 2000 TL sabit geliriniz varsa kredi kartı harcamanız maksimum bin TL olmalıdır. Üzerinde bir harcama eninde sonunda sizi sıkıntıya sokacaktır.

İhtiyacın Dışında Satın Alma

İnsanların bütçelerinin bozulmasının nedenlerinden birisi de ihtiyaçları olmasa dahi alışveriş yapmalarıdır. Bir mağazaya girdiklerinde kampanyalara inanarak birçok ürün alma hastalığı günümüzde çok sıklıkla karşılaşılmaktadır. İnsanlar belki bir kez kullanacakları belki de hiç kullanmayacakları ürünler için büyük miktarda harcamalar yapmaktadırlar. Bundan kurtulmak için yapmanız gereken ihtiyaçlarınızı belirlemek ve onun dışında ki harcamalardan uzak durmaktır. Bu durumun farkına vardığınızda aslında ne kadar gereksiz yere harcama yaptığınız ortaya çıkacaktır. O nedenle dikkatli hareket etmek de fayda vardır.

Birikim Yapma Alışkanlığı

Doğru bir şekilde bütçenizi yönetmek istiyorsanız birikim yapma alışkanlığınız mutlaka olmalıdır. Eğer bu alışkanlığınız yoksa bunu geliştirmek için farklı yöntemler kullanmalısınız. Bankalarda birikim hesabı açtırabilir ya da ailenizden birisinin bunu yapması konusunda görev verebilirsiniz. Bu konuda kadınlar daha dikkatli ve başarılı bir işleme sahiptirler. O nedenle bu görevi onlara vermenizde fayda vardır. Bu sayede bütçenizde açık olduğunda birikim yaptığınız miktardan biraz destek alabilir ya da bu birikim ile gelirinizi çeşitlendirmek için yatırımlar yapabilirsiniz.

Harcamalarınızı Not Edin

Gereksiz yaptığınız harcamalarınızı görebilmek bazen çok zor olabiliyor. Özellikle günlük yapılan küçük harcamalar genelde insanların gözünden kaçıyor. Bunu görebilmek için yapılması gereken tüm harcamaların birer birer not edilmesidir. Bunun için akıllı telefonlarda bulunan bütçe uygulamalarından yararlanabileceğiniz gibi isterseniz bir not defteri alarak günlük ve aylık olarak yapmış olduğunuz tüm harcamalarınızı not edebilirsiniz. Bu konuda dikkatli davranmak bütçenizi daha dikkatli yönetme konusunda size fikir verecektir.

Gelirinizi Aşmayın

Yapacağınız harcamalarda dikkat etmeniz gerekenlerden birisi de gelirinizin çok üzerinde harcama yapmamak olacaktır. Bunu belirlemek için sabit giderlerinizi ve birikim miktarınızı belirledikten sonra harcayacağınız miktarı belirlemeniz daha doğru olacaktır. Fazlası olduğunda büyük ihtimalle zarara doğru yol alıyor olacaksınız.

İndirimleri Takip Edin

İhtiyacınız olan ürünleri almak için yapılan indirimleri takip etmek daha doğru olacaktır. Her ihtiyaç özünde acildir ancak dikkat edildiğinde çok da acil olmadığı görülecektir. O nedenle büyük alışveriş merkezlerinin yaptıkları indirimleri takip etmek ihtiyaçlarınıza daha hesaplı bir şekilde sahip olma konusunda size yardım edecektir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉