• PAYLAŞ

Sabahları Aç Karnına Tüketilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • 07/06/2017 - 20:00
  • 0 Yorum
  • 746 görüntüleme

Sabahları uzun bir açlıktan sonra yapılacak kahvaltının habercisidir. Kahvaltıda yenilen tüm besin kaynakları sizin gününüzün nasıl geçeceğinin habercisi olmaktadır. Günümüzde bir çok insan işe yetişmek için sabah doğru düzgün kahvaltı yapmadan evden çıkmaktadır. Bu da zaman ilerledikçe belirli sağlık sorunlarının ortaya çıkması anlamına gelmektedir. O nedenle bunun önüne geçebilmek için sabah yapacağınız kahvaltıyı akşamdan planlamak ve belirli bir saatte kalkmanın faydası olacaktır. İşiniz ne kadar acil olursa olsun sabah yiyeceğiniz besinlere çok dikkat etmelisiniz. Bu yazımızda sizlere sabahları aç karnına özellikle tüketmeniz gerekenler hakkında bazı bilgiler vereceğiz. Bunları neden tüketmeniz gerektiğini ve tüketirken vücudunuza nasıl fayda sağlayacağını aktarmaya çalışacağız.

Yeşil Elma

Sabahları meyve tüketmek çok tercih edilmese özellikle yeşil elmanın içerisinde bulunan lifler sayında metabolizma daha düzgün çalışmaktadır. Bu vücudumuzun ihtiyaç duyduğu enerjinin sağlanması açısından önemlidir. Yeşil elmanın içerisinde bulunan manganez, potasyum ve çinko bizim ihtiyaç duyduğumuz kan ve oksijenin sağlanması açından ilk yardım çantası gibi diyebiliriz. Özellikle fazla kilolarınızdan kurtulmak için diyet programı uygulayacaksanız sabah yiyecekleriniz arasında yeşil elmayı mutlaka yazmalısınız. Çünkü içinde bulundurduğu düşük yağ ile diyetinize çok uygun bir besindir.

Muz

Sabah kalktığımız aç karnına birçok konuda vücudumuzun direnci düşük olmaktadır. Bu direnci yükseltmek için tüketmeniz gereken besinlerden birisi de muzdur. Özellikle içerdiği potasyum ile tansiyonumuzun dengelenmesine yardım eder. Bununla birlikte kalp damar sağlığı ve diğer konular içinde önemli bir besindir. Bu besini tüketerek güne çok iyi bir şekilde başlama şansınız çok yüksektir. Bununla birlikte göz sağlığı ve mide ülseri gibi sorunların atlatılması için de faydalıdır.

Bal

Vücudumuzun enerji üretmesi için şeker ihtiyacını sabahları aç karnına tüketilecek bal büyük ölçüde karşılayacaktır. Başka hiçbir tatlıya gereksinim duyulmadan sabahları sadece bal tüketmek bu konuda bize yardımcı olacaktır. Ayrıca bu günlük enerji ihtiyacımızın 5’te 1’i oranında karşılaması konusunda önemli bir besin aracıdır. Balı tek başına tüketebileceğiniz gibi farklı besin kaynakları ile beraberde tüketebilirsiniz. Bunlar arasında süt ve çay gelmektedir. Bu tüketim şekli antioksidan etkisi yaratacağı için çok faydalı olacaktır. Bal sadece gündüz enerji ihtiyacınız karşılamakla kalma aynı zamanda gece ihtiyaç duyduğumuz enerjinin karşılanması açısından da önemlidir.

Çavdar Ekmeği

Genelde ülkemizde kahvaltılarda beyaz ekmek tüketilmektedir. Bu sağlıksız bir alışkanlıktır. Ancak birçok insan doymadıklarını söyleyerek bu ekmeği tüketmeyi tercih etmektedir. Buna alternatif olarak sabahları aç karnına çavdar ekmeği tüketmek daha iyi olacaktır. Çünkü çavdar içinde bulundurduğu zengin miktardaki protein, kalsiyum ve demir konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Ayrıca bu gün boyu tokluk hissi oluşması açısından da faydalı bir besindir. Gece boyunca biriken mide öz suyunun düzenlenmesi ve sindirimin sağlıklı bir şekilde sağlanması konularında da faydalı olacaktır.

Papatya Çayı

Sabahları vücudumuzun ihtiyaç duyduğu suyun karşılanması için papatya çayı tercih edilebilir. Bu çayın tüketilmesi vücudun rahatlık sağlaması ve gösterdiği antioksidan bakımından önemlidir. Neredeyse hepimiz sabahları siyah çay tüketme konusunda büyük bir alışkanlığa sahibiz. Dışarıda bulunan noktaların çok azında bu çaylardan temin edebilirsiniz. O nedenle kahvaltıyı evde yapmanız açısından önemlidir.

Su

Vücudumuzun sıvı ihtiyacının karşılanması için su önemlidir. O nedenle sabah aç karnına su içmek çok faydalı olacaktır. Bu gece boyunca kaybedilen minerallerin ve ısının kazanılması açısından önemlidir. Bir bardak su aynı zamanda vücuttaki kan hücrelerinin yenilenmesi konusunda da yardımcı olacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉