• PAYLAŞ

Facebook Güvenliği Nasıl Arttırılır?

 • 07/06/2017 - 18:00
 • 0 Yorum
 • 644 görüntüleme

Hepimizin yakından bildiği gibi sosyal medyanın oluşmasında kritik eşiğin aşılması konusunda Facebook’un önemli bir payı vardır. Günümüzde dünyanın en değerli şirketlerinden birisi olan bu internet devini neredeyse kullanmayan ya da duymayan insan yoktur. Şu an yapılan açıklamalara göre bu site üzerinde kayıtlı olan kullanıcı sayısı yaklaşık olarak 2 milyarı geçmiştir. Bu sayının daha da artması için firma internetin erişmedi noktalara farklı yöntemlerle bu hizmeti sağlamak için projeler geliştirmektedir. Tabi bu kadar çok kullanıcının olduğu ve bir gün içerisinde onlarca kez baktığımız bu aracın kötü yanları da bulunmaktadır. Bu da kötü niyetli birçok internet kullanıcısının sizleri hedef olarak görmesidir. Facebook hesabınızı daha güvenli bir hale getirmek için bazı detaylara o nedenle daha da fazla dikkat etmelisiniz. Şimdi bunları neler olduğunu sizlere maddeler halinde yazmaya çalışacağız.

 1. Telefon Numarası

Genelde arkadaşlarınız yani sizi tanıyan insanların ekli olduğu listenin genelinde sizin cep telefon numaranız vardır. Bunu hesabınızın içerisinde herkesin görebileceği bir noktada bekletmek çok da akıl karı değildir. Günümüzde yaşanan telefon dolandırıcılarının hedefini bir anda kendinizi bulabilirsiniz. O nedenle varsa silmenizi tavsiye ederiz.

 1. Doğum Günü

Sosyal medya nedeniyle insanlar bu konuda bir egoya sahip olmaya başladılar. İnsanlar doğum günlerinde tebrik mesajı alabilmek için sürekli belki de hiç konuşmadıkları insanlara bir doğum günü mesajı atmaktadırlar. Ancak doğum tarihiniz bildiğiniz gibi önemli birçok hesabınızın doğrulanması için ilk sorulan tarihlerden birisidir. O nedenle bunu gizlemenizde fayda var.

 1. Arkadaşlık Listesi

Facebook hesaplarında arkadaşlık sınırı 5000 olarak sınırlanmıştır. Ancak yapılan araştırmalara göre 150 kişiden fazlası gereksiz olduğu ortaya çıkarılmıştır. Yani çok arkadaşınızın olması size bir statü kazandırmaktan çok sizi daha tehlikenin içerisinde atmaktadır. O nedenle listenizi bir gözden geçirmenizde fayda var.

 1. Konum Hizmetleri

Etrafınıza sürekli olarak nerede olduğunuz göstermek için konum servislerinden yararlandığınızı biliyoruz. Bunu sadece ihtiyacınız an açtığınızı düşünüyorsunuz ancak bu bilginin hızlı bir şekilde sağlanabilmesi için sürekli açık olan bir sistem söz konusudur. Yani sizin yürüğünüz yolları sürekli işaretleyen bir harita mevcuttur diyebiliriz.

 1. Evde Check-in Yapmak

Herkesin sizin evinizin adresini bilmesine ihtiyacı olduğunu düşünmüyorsanız bu alışkanlığınızdan vazgeçebilirsiniz. Durduk yere bir hırsıza adres tarif etmiş olabilirsiniz. O nedenle bu yapmaktan vazgeçin varsa da silmeye başlayın.

 1. Çocuklarınızın Paylaşımları

Bildiğiniz gibi çocuk kaçırma eylemleri genelde okul bahçelerinde gerçekleşmektedir. Buna hizmet etmek istemiyorsanız çocuğunuzun bulunduğu okulu belirten paylaşımlar yapmaktan kaçınmalısınız. Biliyoruz niyetiniz kötü değil ancak herkesin sizin gibi olmayacağını unutmayın.

 1. Kredi Kartı Bilgileri

Bu bilginin siteye verilmesinin sizce bir amacı var mıdır? Eğer internet üzerinden iş yapıyorsanız ve sayfanızı büyütmek istiyorsanız onun için verebilirsiniz. Onun dışında bu bilgileri site ile paylaşmak sağlıklı değildir. Eğer mevcut bir kredi kartı bilginiz varsa bunu hemen kaldırmanızı tavsiye ederiz.

 1. Uçuş Kartı Bilgilerini Paylaşmak

Aldığınız uçak biletini paylaşmak sizce ne kadar mantıklıdır. Anlıyoruz sevdiklerinize ve arkadaşlarınıza bunu göstermek istiyorsunuz ancak bu çok tehlikeli bir paylaşım olabilir. Çünkü paylaştığınız kartta bulunan PNR kodu başkaları tarafından rahatlıkla kopyalanabilir.

 1. Facebook Paylaşımları

Günümüzde sosyal medya kanallarının hemen hepsi en ince detayına kadar gözetlenmektedir. Bu nedenle de artık günümüzde işe girişlerde bu hesaplar incelenmektedir. Tabi burada yapacağınız yanlış paylaşımlar yeni bir iş sahibi olmaktan ya da mevcut işinizden olmak ile sonuçlanabilir.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
 • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉