• PAYLAŞ

Amerika’da Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

  • 20/06/2017 - 04:37
  • 0 Yorum
  • 1201 görüntüleme

Birçok Türk gencinin hayallerini Amerika süslemektedir ve elinde imkânı olan birçok insanımız ilk önce Amerika’ya gitmektedir. Özellikle Amerika’nın özgür ortamından haberdar olan birçok kişi, en kısa zamanda bu ülkede yaşamak dahi istemektedir. Durum böyle olunca internette Amerika’da nasıl çalışılır, Amerika’da çalışma vizesi nasıl alınır gibi birçok soru soruluyor. Bu yazımızda Amerika çalışma vizesi nasıl alınır hakkında bilgi vereceğiz.

 

Amerika Çalışma Vizesi Almak İçin Neler Gereklidir?

 Birçok ülkeyle olduğu gibi Amerika ile de birçok vize anlaşmamız bulunuyor. Farklı farklı amaçlar için farklı farklı vizelere ihtiyaç duyabiliyoruz. Ülkemizdeki birçok insan Amerika’da çalışmak için vize alıyor ve daha iyi bir gelecek elde etmeyi düşünüyorlar. Amerika’da çalışmak isteyenler için H1B vizesi alınması gerekiyor.  H1B vizesi, Amerika’ya kısa süreliğine çalışmak için gelen bireylerin göçmen statüsüne sokulmaması için gereken bir vize çeşididir. Bu vize bizzat sizin tarafınızdan alınamamaktadır. Vizeyi alabilmek için Amerika’da bulunan bir işverenin sizi iş için çağırması ve H1B için gerekli vizeyi ABD Göçmen Konsolosluğuna iletmesi gerekmektedir. Eğer bu dilekçe kabul edilirse H1B vizesi almak için ilk adım tamamlanmış olur ve kabul görme süreciniz daha da kısalır. Ancak verilen bu vize sadece işverenin konsolosluğa vaat ettiği iş için geçerlidir. Mesela bir fabrikada çalışmak için vize alıp da, başka yerde çalışamazsınız. Bu vize sadece daha önceden ayarlanan iş yerinde geçerlilik sağlamaktadır. Bakıldığında diğer vizelere göre daha fazla doküman ile uğraşmak zorunda kalırsınız ve lise mezunundan aşağı bir eğitim seviyesine sahip olan bireyler kabul edilmezler. Amerika’da kaçak çalışmak istemeyenler bu vizeyi kesinlikle almalıdırlar.

H1B Vizesi Masrafları Ne Kadardır ve Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Amerika’da çalışma izni olmadan çalışmak istemeyen bireyler, H1B vizesini almalıdır demiştik. Ancak bu vizenin alımında bazı masraflar yapılır ve uzun bir süreç sizi bekler. Bu vize için gereken 1570 ila 2320 dolar arası masraf işveren tarafından ödenmektedir. Bu masraflar sadece dosyalama masraflarıdır ve konsolosluğa başvuru ücreti olarak 190 dolar daha ödenmesi gerekmektedir. H1B vizesi ile Amerika’da çalışmak için izin verilen süre 6 senedir. 3 sene olarak belirlenen alt sınır,3 sene daha uzatılabilir. Ancak 6 senelik vize bittikten sonra tekrardan başvuru yapılmalı ve vize tekrardan alınmalıdır. Bu süreçte kişi eğer temelli Amerika’da kalmak isterse, bunun için Green Kart’a başvuru yapma hakkına sahiptir.

H1B Vizesi İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Bu vizeyi almak için konsolosluğa bazı belgeler gönderilmesi gerekmektedir. Mülakata çağrıldığınız tarihten itibaren 6 ay geçerli bir pasaport, eski pasaportlarınız, bir adet vesikalık fotoğraf, onaylanmış bir vize başvuru formu, vize başvuru ücretinin ödendiğine dair belge, vize mülakatına çağrılmanız için önceden hazırlanmış randevu kâğıdı, H1 belgenizin onaylandığına dair kanıtlayıcı belge ve bu belgenin fotokopisi gerekmektedir.

 

 

[Toplam:2    Ortalama:3/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉