• PAYLAŞ

Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?

  • 20/06/2017 - 04:41
  • 0 Yorum
  • 676 görüntüleme

Günümüz dünyasında bilgisayarlar oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Öyle ki ülkeler arasındaki anlaşmazlıklarda bile bilgisayar ve internet devreye giriyor, savaşlar bilgisayar savaşları haline gelmeye başlıyor. Biz ne kadar bu seviyelerde bilgisayar kullanmıyor olsak da, normal insanların da birçok işi bilgisayarlar üzerinden yürüyor. Durum böyle olunca bilgisayarların hızı sayesinde işlemler daha hızlı halledilebiliyor. Ancak bilgisayarların da belirli bir ömürleri var ve bu ömürleri tamamlandıktan sonra yavaşlayabiliyorlar. Oldukça ağır çalışarak birçok işten bizleri alıkoyan bilgisayarlar için bazı yöntemler mevcut. Bu yöntemler bilgisayarları tamamen eski performansına getirmese de, en azından işleri halledebilecek seviyelere getiriyor. Bu yazımızda bilgisayar nasıl hızlandırılır sorusunun cevabını ve bilgisayar hızlandırma hakkında birkaç yöntemden bahsedeceğiz.

  • En Sağlıklı Yöntem Format Atmaktır

Bilgisayar hızlandırmak için ne kadar fazla yöntem olsa da hiçbiri bir format kadar etkili değildir. Format sayesinde bilgisayar hafızasında fazla ve gereksiz yer kaplayan birçok dosyaları kökten temizlemek mümkün olmakta. Özellikle tüm pcdeki önemli bilgileri yedekledikten sonra bilgisayarı formatlamak, bilgisayarın hızlanması için yeterli olacaktır.

  • Başlangıçta Çalışan Gereksiz Uygulamaları Kapatın

Bilgisayarınıza program yükledikten sonra bazıları bilgisayarın başlaması ile uyanır ve bilgisayarın kapanması ile kapanır. Bu durum bilgisayarın açılırken daha fazla uygulamayı çalıştırmaya zorlamasına ve dolayısıyla yavaşlamasına neden olur. Başlangıç çalışan gereksiz uygulamaları kapatabilmek için Windows 8’de Ctrl+Alt+Delete üçlüsüne tıklayın. Görev yöneticisi açıldıktan sonra üst sekmelerde başlangıç sekmesine tıklayın. Burada başlangıçta açılmasını istemediğiniz uygulamaları devre dışı bırakın. Windows 10’da da Windows 8’deki adımları takip ederek istemediğiniz başlangıç uygulamalarını devre dışı bırakabilirsiniz. Windows 7’de Windows+R tuşuna basın. Açılan komut sayfasına msconfig yazarak enter’a tıklayın. Bu adımda da tıpkı Windows 8’de olduğu gibi üst sekmelerden başlangıç sekmesine tıklayarak, başlangıçta açılması gerekmeyen uygulamaları devre dışı bırakın. Böylelikle bilgisayarınız başlarken daha az uygulama çalıştıracak ve daha hızlı bir açılış sunacak.

  • Bilgisayarınıza SSD Alın

Bu yöntem biraz pahalı olsa da en etkili yöntemler arasında yer almaktadır. Normalde işletim sistemi dosyaları HDD üzerine kurulur ve diğer kurulan programlar ile birlikte çalışırlar. Bu da daha az verime neden olmaktadır. Ancak SSD’ye kurulan bir işletim sistemi daha sağlıklı çalışır. Çünkü SSD’de işletim sistemi dosyaları tek başlarına çalışır; bu da büyük bir hız kazandırır.

  • Gereksiz Programlar Kullanmayın

Bilgisayar hızlandırmak için bazı yanlışları da artık bırakmalısınız. Eğer bilgisayarda birden fazla antivirüs programı kullanıyorsanız, kesinlikle birini silmelisiniz. Çünkü bu iki program çalışırken bilgisayarın performansınız oldukça düşürür ve zorlanmasına neden olur. En iyi bir antivirüs programını yüklemeniz bilgisayar güvenliği için yeterli olacaktır. Ayrıca ne kadar birçok kişi artık yapmasa da, bir programa açılması için 2’de fazla tıklamak bilgisayarın kasmasına neden olacaktır. Çünkü bilgisayar bunu programı birden çok açmak istediğiniz yönünde algılayıp, programı birçok kez açmaya çalışacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉