• PAYLAŞ

Android Cihazlara Format Atmadan Virüsten Nasıl Temizlenir ?

  • 08/08/2016 - 22:03
  • 0 Yorum
  • 2165 görüntüleme

Son zamanlarda adından fazlaca söz ettiren virüsler bilgisayarlarımızın ardından Android işletim sistemi tabanlı cihazlara her geçen gün yeni bir virüsle karşı karşıya kalıyor. Bu virüsler Android kullanıcılarını oldukça zor durumda bırakıyor. Genel olarak virüs cihazlarımıza bulaştığın da tek çözüm yolu olarak bilinen format atma işlemini gerçekleştiriyoruz. Aslında format atmak bir çözüm yolu olsa da oldukça zahmet ve zaman alıcı bir işlem aynı zaman da her zaman gerekli olmayabilir. Android cihazlarımıza format atmadan önce alternatif yolları denemek de yarar var sonuç alınamaz ise kaçınılmaz son format olmalı.

Android_cihazlara-format-atmadan-virus-nasıl-temizlenir

Kullandığımız her teknolojik ürünün eğer bir internetle bağlantısı var ise virüs tehlikesiyle daima karşı karşıya demektir. Çünkü cihazlarımızın üzerinden internette gezinirken veya cihazınıza uygulama indirdiğinizde  sizlerin haberi olmadan bazı kötü amaçlı ek yazılımlarda indiriliyor. Bu yol takip edilerek gizli bir şekilde yayılan virüsler, kişisel bilgileriniz dahil hatta telefonunuzu dahi ele geçirebiliyor. Genel olarak bu tür virüslerle karşılaşıldığında kullanıcıların tarafından yapılan ilk işlem cihazı fabrika ayarlarına döndürmek oluyor. Cihazımıza format atmadan önce önemli olan eski dosyalarımızı yedeklemek gerekiyor. Bu aşamalara geçmeden önce denemeniz gereken yöntemleri anlatmaya çalışacağız.

Android cihazınızda virüs olduğundan emin olmalısınız her yavaşlamış olan cihaz da virüs var anlamına gelmediğini bilmelisiniz. İlk olarak virüs olup olmadığını anlamak için cihazının içine iyice bakarak sizin daha önce oluşturmadığınız kendiliğinden oluşan bir dosya var mı ? Sonraki aşama ise uygulamalar arasında kendinizin indirmediği bir uygulama olup olmadığıma bakmalısınız. Cihazınızda baktığınız da bu iki seçenekten biri ile karşılaştıysanız evet virüslü bir cihaz kullanıyorsunuz demektir bu aşamada format atmadan önce bir virüs tarama programı ile temizlemeyi denemelisiniz. Virüs programları arasından en sık kullanılanlarından bazılarını BURADAN bir başka uygulamayı BURADAN diğer bir seçeneği de BURADAN indirebilirsiniz. Cihazınıza kuracağınız anti virüs uygulaması ile tarattıktan sonra olumlu bir sonuç alamadıysanız ikinci yöntemi denemelisiniz.

Cihazınızda güvenli mod olarak başlatmalısınız bunun için kullandığınız cihazda kapatma düğmesine basılı tutuyoruz karşımıza şimdi kapar seçeneği çıkacak bu seçeneğin üzerine bir süre basılı tutuyoruz güvenli modda başlat seçeneği çıkacaktır tıklıyoruz  ardından tamam diyerek cihazı yeniden başlatıyoruz. Bu şekilde açılmış olan cihazınızda 3 parti uygulamalar kesinlikle çalışmayacaktır bu işlem sonuç vermedi ise cihazınız hala kendi kendine işlem yapmaya devam ediyorsa yapmanız gereken son seçenek olarak format atmak olacaktır.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉