• PAYLAŞ

Android Cihazlarda Derinlemesine Veri Temizliği Nasıl Yapılır ?

  • 21/12/2016 - 13:36
  • 0 Yorum
  • 729 görüntüleme

Android Cihazlarda Derinlemesine Veri Temizliği Nasıl Yapılır ?

Kullandığınız akıllı telefonunuzu satmak veya birine hediye etmek istediğiniz zaman iyi bir temizlik yapmanız şart çünkü, cihazınız üzerinde size ait olan onlarca bilgi, parola, dosya bulunduğunu biliyorsunuz. Sizlere önceden belirtmeliyiz ki her kullanıcının ilk aklına gelen ve en pratik çözüm fabrika ayarlarına dönmek için ayarlar menüsüne giriş yaparak sıfırlama komutu vermek fakat bu klasik sıfırlama işlemi akıllı cihazınızda bulunan verilerin yüzde % 100’ünü silmiyor. Yapılan bir sıfırlama işleminden sonra kişisel verilerinizin büyük bir kısmı hala cihazınızın içerisinde saklanıyor ve gizli olarak tutuluyor. İşini bilen herhangi biri özel araçlar kullanarak bu bilgilere erişip inceleyebilir. Akıllı cihazlarınızda derinlemesine veri temizliğini nasıl yapmanız gerektiğini ve uygulamanız gereken adımları detayları ile sizlere aktaracağız.
Android Telefonlarda  Veri Temizliği Nasıl Yapılır ?

Sizlerin de bilindiği gibi yanlışlıkla silinen veriyi geri getiren kurtarma uygulamaları bulunuyor ve sıfırlama işleminden sonra verilere ulaşmak oldukça kolay çünkü depolama ortamları veri silindiği zaman bunu uygulamıyor, sadece bir sonraki veri yazma işlemi yapılana kadar kullanılabilir alan olarak işaretliyor ve veri yüklenmesini bekliyor. Silme işlemi aslında silmeyip bu alana yazılabilir onayı bırakıyor ve bu sayede  işlem hızlandırılmış oluyor.

Doğru ve geri getirilemez Android temizliği için ilk yapılması gereken önlem cihazı depolama alanını şifrelemek. Bu sayede size ait olan cihazda üzerinden biri silinmiş veri çıkarmayı başarsa bile tamamen şifrelenmiş olduğu için kullanamaz durumda olacaktır. Bu işlemi yapabilmeniz için Ayarlar menüsü içerisinden Güvenlik sekmesine giriş yaparak altta yayınladığımız görselde bulunan telefon şifreleme seçeneğini kullanmanız gerekiyor.

 

Uygulamanız gereken oldukça basit bir işlem fakat unutmayın ki şifreleme işlemi biraz uzun zaman alabilir ve aynı zamanda kullandığınız cihazınızın veri yazma yada okuma performansı kısmen de olsa düşebilir. Şifreleme işlemini uygulayıp bitirmenizden sonra, akıllı telefonunuzun ayarlar sekmesi üzerinden fabrika ayarlarına dönüş seçmenizden sonra cihazınızı kullanacak bir sonraki kişi verilerinize erişim sağlasa dahi şifreli olmasından dolayı kullanamaz.

Sizlere önerdiğimiz yöntem dışında bir farklı yöntem daha bulunuyor. Bu yöntem de yapmanız gereken ilk olarak Android akıllı cihazınızın Ayarlar sekmesinden fabrika ayarlarına geri dönerek sıfırlama işlemini yapmanız gerekiyor. Sıfırlama işlemi tamamlanıp cihazınız yeniden açıldıktan sonra veri yüklemesi yapmanız gerekiyor. Sizlere önerdiğimiz bu yöntemi uygularken Wi-fi üzerinden bağlantı yapmanızı öneririz aksi taktirde mobil veri paketiniz de bulunan kotanızı bitirebilirsiniz. Telefona yeniden veri yüklemesi yaparken depolama alanınızı tıka basa doldurmanız gerekiyor bu nedenle video, müzik klipleri gibi veriler ile daha hızlı doldurabilirsiniz.

Android cihazınızda bulunan depolama alanını yeni veriler ile doldurduğunuz da sıfırlama işleminde üstüne yazılabilir olarak işaretlenmiş olan verilerin üzerine yazmış olacaksınız. Bu yöntemle eski veriler yerine ikinci sıfırlama yaptığınızda üzerine yazılabilir olarak işaretlenecek olan video veya müzik klipleri olacaktır.

Sizler önerdiğimiz her iki yöntem sonrasında akıllı cihazınızda bulunan eski verilere ulaşılmasını tamamen engellemiş oluyorsunuz. Bu işlemler sonrasında telefonunuz gönül rahatlığı ile satabilir veya hediye edebilirsiniz.

 

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉