• PAYLAŞ

Vertical Dikey Doğum Koltuğu Nedir ve Doğum Nasıl Yapılır ?

  • 20/12/2016 - 22:51
  • 0 Yorum
  • 1049 görüntüleme

Vertical Dikey Doğum Koltuğu Nedir ve Doğum Nasıl Yapılır ?

Dikey Doğum Koltuğu ile Kolay ve Ağrısız Doğum Nasıl Yapılır ?

Geçmiş zamanlarda kullanılan doğum sandalyeleri ile doğum yöntemi, Türk doktorları ve mühendislerine büyük bir ilham olmuş ve bu yöntemi tasarlamak adına bir araya gelen farklı uzmanlar Dikey doğum yöntemini  günümüzün teknolojisine göre uyarlamasını yaparak ağrısız ve doğal doğum amaçlı olan koltuk üretimini yaptılar.

Uzmanlar yaptıkları açıklamalarda, doğum sırasında annenin, bebeğin ve doktorların ihtiyaçlarını en üst seviyede karşılanması adına ve aynı zaman da normal doğumun desteklenmesi ve normal doğumu yaygınlaşması günümüzde sıklıkla tercih edilen sezaryen doğumun azaltılması için dikey doğum yönteminden faydalanarak dikey doğum koltuğu geliştirdiler.

17’inci yüzyıl içerisinde yaygın olarak kullanılan dikey doğum yöntemlerinden yararlanılarak geliştirilen Vertical dikey doğum koltuğu tamamen Türkiye’de yerek kaynaklardan yararlanılarak üretilmiştir. Dikey doğum koltuğunun arge çalışmaları 2 sene sürdükten sonra kullanılabilir haliyle ortaya çıktı. Dikey doğum koltuğunun Türkiye’de ve aynı zaman da dünyada bir ilk niteliğinde olduğunu belirten uzmanlar normal doğumun yaygınlaşması açısından olumlu bir gelişme olduğunun altını çiziyorlar.

Dikey Doğum Koltuğu ile Ağrısız Doğum Yapılır Mı ?

Dikey doğum yapılmasının anne, bebek ve doktorlar açısından bir çok avantajının olduğu bilinen bir gerçektir. Doğum sırasında annenin duruş pozisyonu daha açık anlatımla çömelme pozisyonu için uygun olan dikey doğum koltuğu pelvis kasını daha kolay esneteceğinden dolayı kesi riskini ve aynı zaman da ağrıyı azaltabileceği belirtilmektedir.

Dikey doğum koltuğu, doğum yapmakta zorlanan, çatala bağlanma korkusu olan ve normal doğuma pek de sıcak bakmayan anne adayları için oldukça başarılı olan bir doğum yöntemi. Dikey doğum koltuğu oturuş pozisyonundan dolayı bedeni gevşeterek doğum süreci ve ağrıları da en aza indirebilmesini sağlamaktdır. Aynı zaman da bu yöntem sayesinde doğum sürecinde yapılan tüm müdahaleler anne adayı oturur durumdayken takip edilebilir konumda olmasını sağlamaktadır.

Dikey doğum koltuğu aynı zaman da, ısıtıcı modüller ile vücut sıcaklığının korunmasına ve masaj yapma özelliği sayesinde anne adayında rahatlama sağladığı bilinmektedir. Dikey doğum koltuğu üretim aşamasından sonuna kadar anne adayının rahat edeceği durumlar göz önüne alınarak tasarlanmış ve annenin rahat edeceği her pozisyona gelebilecek şekilde hareket edebilmektedir. Oturma yüzeyinde bulunan oturak çıkıntıları bükülebilir bir yapıda olması nedeni ile doğum kanalını da daha açık hale getirmesi mümkün olmaktadır.

Doğum kasılmaları geldiği zaman annenin, karın içi itme gücünü arttıracak pozisyona gelmesinin sağlanması sayesinde bebeği itmek son derece kolaylaşmaktadır. Bu yöntem sayesinde, bebeğin doğum kanalına ilerlemesinin kolaylaşması sağlandığı gibi gereksiz doğum kesiklerinin yapılması ve gereksiz olan sezaryen doğumun yapılmaması ve ağrıların azaltılması planlanarak tasarlanmıştır.

Günümüzün yeni sağlık gelişmelerinden biri olarak karşınıza çıkan Vertical Dikey Doğum Koltuğu ile doğum yapmaya karar vermeden önce doktorunuzla istişare ederek bu türde yapılacak olan doğuma uygun olup olmadığınıza karar verilmesi gereklidir. Mutlu ve sağlıklı günler dileriz.

 

 

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉