• PAYLAŞ

Android Yüksek Pil Tüketimi Nasıl Azaltılır?

  • 07/07/2017 - 12:41
  • 0 Yorum
  • 618 görüntüleme

Android cihazlar şu an akıllı telefon pazarında en çok tercih edilenlerin başında geliyor. Çok sayıda insan tarafından tercih edilmesi ortaya çıkan sorunların üzerine de eğilmeye neden oluyor. Özellikle bu işletim sistemi için en büyük şikayetlerin başında yüksek pil tüketimi gelmektedir. Peki, bir android cihazda yüksek pil tüketimini arttırmak için tam olarak ne yapılmalıdır. Bu konuda size yardımcı olacak ve pil ömrünüzün daha uzun olmasına yardımcı olacak bilgileri paylaşacağız. Bununla birlikte sizlere ayrıca bu hizmetlerin neden yüksek miktarda enerji tüketimine neden olduğunu da aktarmaya çalışacağız. Hastalığı kökünden bilmeniz tedavi etmeniz için size kolaylık sağlayacaktır.

Google Play Servisleri

En çok enerji tüketen uygulamalardan birisidir. Bunun tam olarak neden güç tükettiğini anlayarak başlayalım. Bu sistemde ki uygulamalar GPS bilgisine ihtiyaç duymaktadır. Bunu GPS üzerinden kolaylıkla yapmak varken uygulama bu bilgisi Google Play servisleri üzerinden almayı tercih ediyor. Bu özelliğin olmasının nedeni Google’ın kullanıcılarını yakından takip etmek istemesidir. Bununla birlikte tüm uygulamalara başarılı bir şekilde konumumuzu paylaşıyor. Bu şu ana kadar kimse için sorun olmadı ancak bu özellik yüzünden cihazlar yüksek miktarda enerji tüketmekte ve şarj süresinin kısalmasına neden olmaktadır. Bunu engellemek için internetinizi kullanmadığınız anlarda kapatmanız gerekiyor. Sadece kullandığınız anlarda wifi ya da mobil veriyi açmanız gerekiyor.

Sosyal Medya Uygulamaları

Bizlerin sürekli aktif olarak kullandığımız Facebook, twitter, Pinterest ve çok sayıda ki sosyal medya uygulamaları da çok yüksek enerji tüketimine neden olmaktadır. Bunun oluşmasının en büyük nedeni bu sitelerin telefonumuzda bulunan uygulamaları üzerinden bizlere sitede olan anlık gelişmeleri bildirim olarak göndermesidir. Bunu engellememiz gerekiyor. Bunu iki farklı yöntem ile yapabiliriz. Ya telefonumuzda kurulu olan uygulamaya giderek bildirim göndermelerini engellememiz gerekiyor. Bununla birlikte yukarıda söylemiş olduğumuz gibi mobil veriyi ve wi-fi uygulamasını kapatmamız gerekiyor. Ancak bu şekilde bu uygulamaların yüksek miktarda enerji tüketmelerinin önüne başarılı bir şekilde geçmiş olabiliriz. Yapılan araştırmalar bu cihazlarda en yüksek enerji tüketimine Facebook’un neden olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Gereksiz Arka Plan Uygulamaları

İnternet ile birlikte telefonumuzda kullandığımız ve arka planda çalışmaya devam eden uygulamaları da sürekli olarak temizlememiz gerekiyor. Bunun için ne yapmanız gerektiğini biliyorsanız. Ana ekran tuşuna iki kez basarak açılan menüde arkada bulunan ve kullanmadığımız uygulamaların tamamını temizlememiz gerekiyor. Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız yakınınız da bulunan bir android kullanıcısından yardım isteyebiliriz. Bu uygulamalar telefonun işlemcisini zorladığı için az bir oranda olsa enerji tüketimine neden olmaktadır. O nedenle bu uygulamaları ve telefonunuzu kullanmadığını zamanlarda temizliği mutlaka yaparak telefonunuzu bir kenara koymalısınız.

Ayarlarda Değişiklikler

Android cihazınızı en aza indirmek için yapmanız gereken bazı önemli detaylar bulunuyor. Bunları yapmak için Andorid cihazınızda da ayarlar bölümüne girmeniz gerekiyor. Öncelikle internet kullanımınızı şekillendirmeniz gerekiyor. Eğer yüksek miktarda ki dosyaları indirmek için mobil veriyi kullanmak istemiyorsanız bu ayarı bu bölgede yapabilirsiniz. Wi-fi arama olayını sadece bağlanabileceğiniz yerlerde açık tutmalısınız. Sürekli arama gerçekleştirmesi şarj oranının düşmesine neden olmaktadır. Size bu konuda ki tavsiyemiz dikkatli olmanız olacaktır. Ayrıca video izlemek ve fotoğraf paylaşırken de wi-fi hizmetinden yararlanabilirsiniz. Mobil veri her alanda aynı düzeyde çekmeyeceği için telefonun zorlanmasına neden olacaktır. Son olarak telefon hafızanızın maksimum düzeyde dolu olmamasına dikkat etmelisiniz. Android güncellemeleri de sürekli olarak yapmalı ve cihazınızın en güncel sürümde kullanmalısınız.

[Toplam:1    Ortalama:1/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉