• PAYLAŞ

Kasık Bölgesinde Ağrı Neden Olmaktadır?

  • 07/07/2017 - 12:42
  • 0 Yorum
  • 667 görüntüleme

Bu yazıyı yazarken bende bu sorunla baş etmeye çalışıyorum. Şu an kasık bölgemde müthiş bir ağrı var. Kımıldamadığım sürece bu ağrı hissedilmiyor ancak en ufak bir kımıldama da ağrı bir anda ortaya çıkıyor. Şimdi kasık bölgesinde yaşanan ağrıların neden olduğunu ve bunun geçmesi için yapılması gerekenleri sizlere anlatalım. Ancak bunu yapmadan önce kasık bölgesinin neresi olduğunu detaylıca açıklayalım. Kasıklar olarak isimlendirilen bölge midemiz ile baldırlarımızın arasında kalan karnın fiziksel olarak bittiği ve bacağın başladığını bölgeye verilen isimdir. Bu bölgede toplam 5 kas bulunmaktadır ve bacaklarımızın hareketli bir şekilde başlamasına yardımcı olmaktadır.

Bu bölgede yaşanan ağrı genel olarak fiziksel bir aktivitenin ardından ortaya çıkmaktadır. Bu bölgede bulunan kasların yararlanması ya da gerilmesi durumlarında kasık bölgesi ağrıları ortaya çıkmaktadır. Bu zorlayarak ortaya çıkan spor faaliyetlerinden birisi olmadan kasık ağrısı ortaya çıkıyorsa bunun altında başka bir neden aranmalıdır. Bu anda çok dikkatli hareket edilmelidir. Özellikle aniden başlayan ve uzun bir süre devam eden kasık ağrılarınızı görmezden gelmeniz yanlış olacaktır. Bunun için aile hekiminize tedavi olmanız doğru olacaktır. Sürekli şiddetlenmeye devam ederse ve aylar boyunca devam ederse genel cerrahi bir uzmana görünmekte fayda vardır. Kadınlarda ise üreme organına yakın bir bölgeden şüpheleniyorsa bir jinekolojik muayene geçirmek doğru olacaktır.

Erkeklerde Kasık Ağrıları ve Tedavi Yöntemleri

Yüzme, koşu, futbol ya da bunlara benzer sporlarda aşırı zorlanmalarda durumunda kas, bağ ve tendonlarda oluşabilmektedir. Bu ağrı yaşanan sakatlığın hemen ardından başlayabileceği gibi üzerinden çok uzun bir süre geçtikten sonra da bir anda başlayabilir. Bu bölgede ağrı yaşandıktan sonra yüksek miktarda kullanılmaya devam edilmesi ağrının kötüleşmesine neden olacaktır.

Çok sık görülmese de kemiklerde ki sakatlıklar, kırıklar, fıtık ve böbrek taşları yüzünden erkekler de kasık ağrıları görülebilir. Bazı insanlar bu ağrıyı testis ağrısı ile karıştırmaktadır. Bunun nedeni de testislerde yaşanan bir ağrının kasık bölgesine kadar uzanıyor olmasıdır. Kasık ağrısına neden olabilecek sorunlar arasında Avasküler Nekroz, Avülsiyon Kırığı, Böbrek taşları, Bursit, Epididimit, Su fıtığı, kasık fıtığı, kas zorlanması ve kireçlemedir. Kasık ağrınız ile birlikte göğüs ve karın bölgenizde de ağrı hissediyorsanız bununla birlikte testis bölgenizde ağrı varsa, yüksek ateş ve idrardan kan gelme durumları yaşanıyorsa acil olarak bir hastaneye gitmeniz gerekmektedir. Kasık ağrınız dinlenme ile geçmiyorsa bunun için uzman bir doktora başvurmanız doğru olacaktır.

Kadınlarda Kasık Ağrısı Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Hem üreme çağında bulunan kadınlarda hem de menopoza girmiş kadınlarda kasık ağrıları sürekli olarak karşılaşmaktadır. Erkeklere nazaran kasık ağrılarının kadınlarda ortaya çıkma nedenleri daha sık görülmektedir. Kadınlarda kasık ağrılarının oluma nedenleri arasında yumurtalıklar, rahim ve tüpler gibi organlarda oluşan hastalıklar bu sorunun ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bu ağrının oluşma durumu yumurtalıklarda bulunan kist nedeniyle oluyorsa bu durumun ilerlemesi halinde çocuk sahibi olamama tehlikesi ile karşı karşıya kalınmaktadır. Kasık ağrıları kesinlikle ihmal edilmemelidir ve ağrının sebebi mutlaka araştırılmalıdır. Sadece üreme organız yüzünden ağrılar oluşmaz. Aynı zamanda psikolojik nedenler, bağırsaklar, kas ve iskelet yüzünden de kasık ağrıları otomatik olarak görülebilir. Kadınlarda kasık ağrısının ortaya çıkma nedenleri arasında ağrılı adet süreci, apandisit, bağırsak iltihabı, düşük, dış gebelik, karın içi apseler, fıtık, gebelik, idrar yolu enfeksiyonu, iskelet merkezine ait hastalıklar gibi daha birçok sorun neden olabilir. Bu ağrı 6 aydan uzun süredir devam ediyorsa kronik kasık ağrısı ortaya çıkmıştır diyebiliriz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉