• PAYLAŞ

Araç Hasar Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

  • 09/02/2017 - 10:05
  • 0 Yorum
  • 1673 görüntüleme

Araç Hasar Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

Bir araç satın almak istediğiniz zaman, almak istediğiniz aracın karıştığı trafik kazalarını, bu kazalar neticesinde ne tür servis işlemlerinden geçirildiğini her alıcı bilmek ister. Bu kadar detaylı olarak konuyu açınca son derece zahmetli gibi görünen bu işlemin sadece bir kısa mesaj  göndererek gerçekleştirebileceğinizi biliyor muydunuz ? Bu yazımızda Kısa Mesaj Yollayarak Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır ? Detayları ile sizlere aktaracağız.

Ülkemizde yaşayan bireylerin yatırım yönelimlerini incelediği zaman konut ve otomotivin ilk sıralarda yer aldığını söylemek çok da yanlış bir tespit olmaz. Otomobil almaya karar veren bireylerin, aldıkları araçlardan emin olması, ikinci el aracın kazaya karışıp karışmadığını, parça değişimi olup olmadığından emin olması gerekir. Hazine Müsteşarlığının 2003 yılında hazırlamış olduğu yönetmelikten sonra Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği bünyesi dahilinde kurulan Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi kısaltılmış olan adı SGM hizmete sunduğu SMS Sorgulama Servisleriyle bu ihtiyacı artık dakikalar içinde giderme fırsatını alıcılara sunuyor.


İkinci El Araç Hasar Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin kullanıma sunmuş oluğu sistemin göze çarpan en güzel özelliği sorgulamak istediğiniz aracın daha önceden plakası değişmiş olsa dahi hasar geçmişini sorunsuz olarak görüntüleyebilme imkanınızın olması. Bu işlem için tek yapmanız gereken sorgulamak istediğimiz aracın plakasını kullandığınız cep telefonunuzun kısa mesaj bölümünden büyük karakterlerle 5664 yazıp kısa mesaj olarak göndermeniz. Mesajı yollamanızdan sonra sonuç çok kısa bir süre içerisinde size kısa mesaj olarak bildiriliyor.

Sorgulama yaptığınız da size gelen bildirim de hasar kaydına rastladıysanız değişen parça olup olmadığını öğrenmeniz için PARCA yazıp bir boşluk bırakıp plaka numarasını  yazdıktan sonra ilk sorgulamada elde ettiğiniz tarihi yazıp 5664 kısa mesaj göndermeniz yeterli olacaktır. Örnek olarak : PARCA 34EFG001 01/01/2017

İkinci El Araç Hasar Kaydı Sorgulamada Ücretlendirme Nasıl Yapılır ?

Kullanacağınız kısa mesaj sistemi yurt içi olan tüm operatörleri destekliyor. Sorgulama başı bakiyenizden alınan ücret ise 7 TL. Sorgulama esnasında faturalı bir hat kullanıyorsanız sorgulama ücreti ilgili dönem faturanız üzerine ilave ediliyor. Faturasız yani ön ödemeli  hatlarda ise hattınızın bakiyesinde 7 TL bulunması gerekiyor. Burada dikkat etmeniz gereken hattınıza tanımlanan hediye SMS’ler yada daha önceden satın almış olduğunuz kısa mesaj paketleri bu işlem için kullanılamıyor olması.

Bu işlem sırasında 2003 yılından önce meydana gelmiş olan kazalar yada sigorta şirketleri dışında yapılan onarımların sorgulamasının mümkün olmadığını hatırlatalım.

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉