• PAYLAŞ

Dominik Cumhuriyeti Vatandaşlığı Nasıl Alınır ?

 • 09/02/2017 - 11:56
 • 1 Yorum
 • 1800 görüntüleme

Dominik Cumhuriyeti Vatandaşlığı Nasıl Alınır ?

 

Dünyanın cennet ülkelerinden bir olan Dominik Cumhuriyeti İspanyolca olarak República Dominicana, okunuşu ise Republika Dominikana, Karayiplerde bulunan Hispanyola adasında yer alan ülkedir. Hispanyola, tam olarak Porto Riko’nun batısında, Küba ve Jamaika’nın doğusunda yer almaktadır ve Venezuela ile deniz sınırı bulunur.

 

Dominik Cumhuriyeti, Avrupalı olanların Amerika kıtasında oluşturdukları ilk yerleşin yeri olarak bilinir. Dominik başkenti Santo Domingo ‘dur.  Dominik Cumhuriyeti tropik bir iklime sahiptir. Ancak mevsimsel sıcaklık değişimlerinden daha çok bölgesel sıcaklık farklılıkları görülür. Ağustos ayı içerisinde son derece hatta bunaltıcı şekilde sıcak olur. Ülkede topraklarında iki yağmurlu mevsim olur, Ekim’den Mayıs ayına kadar kuzey kıyıları, Mayıs’tan Ekim ayına  kadar ise güney kıyıları genel olarak yağmurlu olur. Bu aylar içerisinde yağan yağmurlar, sadece serinletici etkilidir ve ortalama olarak yarım gün sürer. Haziran ila Eylül ayları ise ülke topraklarında kasırga mevsimidir.


Kristof Kolomb’un yeni dünyayı keşfi sırasında ilk ayak bastığı yer olan Dominik Cumhuriyeti, son yıllar içerisinde geçirdiği değişim zinciriyle Karayipler’ de en lüks tatil mekanlarından biri haline gelmeye başlamıştır. Dünya Turizm Örgütünün yayınladığı istatistiklerine göre Dominik Cumhuriyeti Karayiplerin en popüler olan turizm yeri olarak açıklanmıştır. Turizm, Dominik Cumhuriyeti’nin ekonomisinde önemli yeri tutan başlıca gelir kaynakları arasındadır.

 

Dominik Cumhuriyeti ‘nin konumu yaşam kalitesi ve tabi bir cennet adası olmasından dolayı son zamanlarda oldukça fazla göç almaya başlamıştır. Sıklıkla tercih edilme sebepleri arasında kolay vatandaşlık alınabiliyor olması birinci sırada yer alır. Ülke sınırlarında sürekli bir tatil havası ile yaşam sürdürme imkanı sunan Dominik farklı bir ülkede yaşamlarını sürdürmek isteyenlerin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Sıcak ve tropikal iklimden rahatsızlık duyamayacak olanlar için yaşam kalitesi yüksek yaşanabilir ülkeler arasında yer almayı başarmıştır.

Dominik Vatandaşlığı Nasıl Alınır ?

1993 yılında başlayan Dominik Devleti Ekonomik Vatandaşlık Programı, son derece ilgi gördü ve ülke ekonomisine bağış yapmak isteyenlere ve beraberinde aile bireylerine Dominik Devleti’nin vatandaşlığını oldukça kolay verir. Ülke topraklarında vatandaşlık kazanımı için yapılması gereken bağış miktarı, en az 100 bin Amerikan doları olması uygulanan programa ilgiyi arttırmıştır. Vatandaşlık almak için yapılan bağış kesin olarak geri iadesiz olarak yapılmaktadır.

Dominik Cumhuriyeti vatandaşlığının alınabilmesi için yapılacak olan bağış, doğrudan Dominik Finans bakanlığına yapılması gerekmektedir. Bakanlık vatandaşlık almak için yapılan bu bağışları ülkede okul ve hastane inşası gibi eğitim ve teknolojik projeler kullanarak değerlendirmektedir. Uygulanan vatandaşlık programı, 1993 tarihli Vatandaşlık yasasının 8. kısmı 20(1) maddesine ve aynı zaman da Anayasanın 101. maddesine dayanarak yapılmaktadır.

1978 yılına kadar İngiliz sömürgesi olan Dominik Cumhuriyeti, bu tarihten sonra bağımsız olmuştur. Toplamda 751 km2 alanda 75 bin gibi oldukça az bir nüfusa sahiptir. Ülke topraklarında kullanılan resmi dil İngilizcedir.

Dominik Cumhuriyeti Vatandaşlık Program Yararları Nelerdir ?

Dominik vatandaşları, ülke topraklarında bulunmadıkları sürece herhangi bir vergi ödemezler. İngiltere ve AB ülkelerinin de arasında olduğu 90’ın üzerinde ülkeye vizesiz olarak seyahat hakkına sahip olurlar.

Dominik Ekonomik Vatandaşlık Programı İngilize adı Economic Citizenship Program of Dominica tam olarak aşağıda sıraladığımız  olanakları sunar:

-Vatandaşlık alınmasından sonra ülkede yaşamanız gerekmez. Başvuru sonrasında beklemeden pasaportunuzu alabilirsiniz.

-Başvuru sırasında 21 yaşına kadar çocuklarınızı başvuruya ekleyebilme imkanınız bulunuyor.

-Başvuru yada sonrasında eğitim seviyesinde belli bir düzey aranmamaktadır.

-Başvuru sırasında yöneticilik yada işletme deneyimi istenmiyor.

-Schengen ülkeleri dahil olmak üzere bir çok ülkeye vizesiz olarak seyahat serbestisi vermektedir.

-Ülke topraklarında ikamet etmeyenlere vergi yükümlülüğü bulunmuyor.

-Çifte vatandaşlığa izin vermektedir.

Dominik Cumhuriyeti Vatandaşlık Programında Aranılan Koşullar Nelerdir ?

Başvuru için şu koşulların tamamını sağlamanız gerekir::

-Başvuru sahibi ve varsa ailesinin yaşadıkları ülkeden alınmış olan sabıka kaydı;

-Sağlık kuruluşları tarafından verilmiş olan detaylı sağlıklı raporu.

-Başvuru sahibi ve varsa ailesinin temel düzeyde İngilizce biliyor olması.

-Vatandaşlık programına geri iadesiz bağış yapmak

Dominik Cumhuriyeti Vatandaşlık Programına Yapılacak Bağış Miktarları Ne Kadardır ?

Dominik Cumhuriyeti Vatandaşlık Programına yapılması gereken minimum bağış miktarları aşağıda yayınladığımız listededir ;

 1. A) Tek başvuru – Sadece Ana Başvurucu (Single Applicant)

US$ 100,000 olması gerekmektedir.

 1. B) Aile Başvurusu – I

Başvuru sahibi ve Eşi : US$ 175,000 olmalıdır.

 1. C) Aile Başvurusu – II

Başvuru sahibi, eşi ve 18 yaş altında olan 2 çocuk US$ 200,000 olmalıdır.

Bu miktarların dışında ailede daha fazla çocuk bulunuyorsa her ek çocuk ve 18 yaş üstü çocuklar için bağış miktarı: US$ 50,000 olacaktır.

Bu belirttiğimiz bağış miktarlarına avukatlık ve yerel işlemler için alınan ücretler dahil değildir.

Dominik Cumhuriyeti Vatandaşlık Programı Mülakatı Nasıl Yapılır ?

Başvuru sahipleri, genel olarak Dominik Cumhuriyeti sınırları içerisinde yapılan mülakatlara girmek zorundadır. Fakat özel istek doğrultusunda, masraflar başvuru sahibine ait olmak üzere, bir başka ülkede mülakata girebilme imkanları bulunmaktadır.

 

[Toplam:3    Ortalama:2.7/5]
 • PAYLAŞ


 • brsarch - 19/02/2017 - 17:23

  Bir kaç düzeltme yapmakta fayda var, Dominik Cumhuriyeti son derece düşük yaşam kalitesine sahip bir ülkedir. Ortalama maaş 300 dolar civarındadır. Ülkedeki hastanelerde sağlık hizmetleri vatandaşa ücretsiz gibi görünse de devlet hastanelerinde hizmet almak son derece zor olduğu gibi, özel hastane ücretleri halkın geliri ile karşılaştırıldığında çok pahalıdır. Sokaklar hayli tehlikeli olduğundan turistlerin güvenliğini sağlaması için sokaklarda turist polisleri görev yapar!

  Ayrıca!! Ülkenin resmi dili Ingilizce değil Ispanyolcadır!

  Cevapla
 • Böldüğüm için üzgünüm ama,


  2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉