• PAYLAŞ

Araç Vergi Borcu sorgulama nasıl yapılır?

  • 08/08/2016 - 18:13
  • 0 Yorum
  • 887 görüntüleme

Aracınızı sattınız vergi borcu önünüze engel olarak gelecektir. Eğer satışı gerekli bir şekilde yapmak istiyorsanız aracınızın vergi borcunun olup olmadığını öğrenmeniz gerekiyor. Ya da aracınızı muayene yaptırmaya götürüyorsanız vergi borcunuzun olmaması gerekiyor. Eğer aracınızda vergi borcunuz varsa gideceğiniz muayene istasyonundan tarih verilmeyecektir.

arac-vergi-borcu-sorgulama

Bu gibi olumsuz durumlar ile karşılaşmak istemiyorsanız yapmanız gereken online sitemler üzerinden MTV borcunuzu rahat bir şekilde öğrenme şansına sahipsiniz. Eğer yaptığınız araştırmalar sonucunda aracınızın üzerinden bir vergi borcu olup olmadığını öğrendikten sonra ona göre hareket edeceksiniz. Sadece son güncel borcu değil geçmişte ödemesi unutulmuş olan borçları görmek için de araç borç sorgulama işlemi yapılabilir. İki farklı şekilde aracınızın borcunu öğrenebilirsiniz. Gelir idaresi başkanlığının bünyesinde bulunan İnternet Vergi dairesine girerek aracınızın modeline, tipine ve yaşına göre o yıl içinde ne kadar vergi ödemeniz gerektiğini kolayca öğrenebilirsiniz. Hem yıllık olarak tutarı öğrenebileceğiniz gibi iki taksit olarak ödenen MTV tutarını da rahatça öğrenebilirsiniz.

Bu sistem genel olarak tüm araçların vergi borcunu öğrenmek isteyen herkes tarafından kullanılabilir. İster kendi aracınız isterseniz de almak istediğiniz aracın yıllık vergisini bu yöntemle kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Ancak siz kendi adınıza kayıtlı olan aracın MTV borcu olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız yapmanız gereken e-devlet şifrenizi almanız olacaktır. Bu sayede sisteme kendi adınız ile giriş yapabileceksiniz. Girişini başarılı bir şekilde yaptıktan sonra gerekli kısa yolları kullanarak plaka ile aracınıza ait mtv borcu olup olmadığı sorgulatabileceğiniz sayfaya ulaşabilirsiniz. Ayrıca borcunuzu bu sayfa üzerinden kolay bir şekilde ödeyebilirsiniz. Yani borcunuzu ödemek için illa bir vergi dairesine gitmenize gerek yok. Online olarak rahatça oturduğunuz yerden borcunuzu öğrenebilir ve onun ödemesini gerçekleştirebilirsiniz.

Son gelişen internet sistemleri ile birlikte rahatça istediğiniz işlemi yapma şansına sahip olacaksınız. Devletimiz bu konuda vatandaşlarının hayatını kolaylaştıracak çok sayıda yeni hizmeti devreye sokmaya devam ediyor. Tek yapılması gereken e-devlet şifresine sahip olmak ve bir kredi kartı kullanmak gerektiğidir. Bunlar olduktan sonra işlerinizi hızlı bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉