• PAYLAŞ

Askerlik Borçlanması Yapılarak Erken Emekli Nasıl Olunur ?

  • 13/10/2016 - 15:28
  • 0 Yorum
  • 930 görüntüleme

Askerlik Borçlanması Yapılarak Erken Emekli Nasıl Olunur ?

Çalışan kesimin en fazla sordukları soruların başında ne zaman emekli olabileceği ve erken emekli olmanın şartları neler olduğu gibi sorular geliyor. Hayallerinin ne başında emekli olduklarını günü görmek olan bütün çalışanlar emekli maaşını alacakları günleri sabırsızlıkla bekliyor. Oldukça yoğun olan çalışma temposu içerisinde ancak emeklilik hayalleri kurularak süre dolduruluyor. Erken emekli olabilmek, yaşa takılanlar için erken emeklilik, erken emeklilik kapsamının biraz daha genişletilmesi, yıllardır çalışanların dile getirmekten ve konuşmaktan usanmadıkları konuların başında geliyordu. Yakın zamanda torba yasa ile beraber erken emeklilik için kadın ve erkeklere ayrı ayrı imkanlar getirildi.

askerlik-borclanmasi-yapilarak-erken-emekli-nasil-olunur-1

Torba Yasa kapsamının içeriğine bakıldığın da çalışan bazı kesimlere erken emeklilik fırsatı doğdu. Emeklilik şartlarını yerine getirmeyi bekleyen çalışanlardan erkekler için askerlik, kadınlar için ise doğum borçlanması yoluyla kolaylıklar devreye sokuldu. Erkeklerin askerlik borçlanması şartlarında çok fazla değişiklik yapılmadı. Hayata geçen torba yasa kapsamında askerlik ve  doğum borçlanması ile erken emeklilik fırsatı şartları oldukça iyileştirildi.

Emeklilik şartlarını tamamlanması için gün sayan erkek çalışanlara  askerlik borçlanması yapabilmesi adına büyük kolaylık getirildi.

Mevcut uygulamaya bakıldığında  askerlik borçlanması şartları da aynı doğum borçlanması durumuyla benzer özellikler taşımakta. Erkeklere getirilen askerlik borçlanması, prim sayısını arttırıyor ve işe giriş tarihlerini de öne çekerek erken emekli olabilme hakkı sağlanmaktadır. Askerlik borçlanması yaparak emekli olacak  erkeklerde, kadınların doğum borçlanmasında olduğu gibi benzer nitelikler aranmakta, askere gitmeden önce sigortalı olma şartı aranmamaktadır. Askerlik hizmetinin yapılmasından sonra bile sigortalı olsalar askerde geçirmiş oldukları bu süreyi borçlanma yaparak daha erken emekli olabilirler. Askerlik borçlanması yaparak emekli olacak erkek çalışanlar, askerlik yaptıkları sürenin istedikleri kadar kısmını borçlanma yapma hakkına sahiptir. Örnek olarak askerlik süresinin 1 yılını borçlanan erkek çalışanın, işe giriş yaptığı tarihi1 yıl geriye çekilmektedir. Bu sayede ise  askerlik borçlanması yapan erkekler çalışanlar 1 yıl daha erken emeklilik şansına sahip olacaklar.

askerlik-borclanmasi-yapilarak-erken-emekli-nasil-olunur-2

Bağ-Kur,Emekli Sandığı yada SSK mensup olan erkek çalışanlar askerlik öncesinden sigorta başlangıçları yapılmış ise, askerlik borçlanması talebinde bulunduklarında işe giriş tarihleri değiştirilmez, bu konuda  sadece prim gün sayıları artacaktır fakat askerden sonra sosyal güvenlik sistemi içerisine dahil olanlar ilk sigortaya başladığı tarihten dikkate alınarak, askerlikte geçirdikleri süreyi borçlandıklarında, emeklilik tarihi geriye çekilir. Sonuç olarak sosyal güvenlik sistemine giriş yaptığı tarih ilk sigortaya başladığı tarih olarak değil yaptığı askerlik süresi kadar işe başlamanın geriye çekileceği tarih olunarak baz alınır. Bu şekilde  emeklilik yaşında yada prim hizmet süresi içerisinde eksikliği olanların askerlik borçlanması yapması son derece yararlarına olacaktır.

elderly couple sat together looking out to sea

Torba yasa ile beraber erken emekli olma hayalleri biraz da olsa gerçeğe dönüşmüş durumda. Emekli olmalarına yakın olan erkek ve kadın bireyler için iyi bir fırsat olduğunu söyleyebiliriz. Çalışan kadınlara verilen doğum hakkının ise çok geç kalınmış aslında çok öncede verilmesi gereken bir hak olduğunun da altını çizelim.

 

 

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉