• PAYLAŞ

Asla Paylaşmamanız Gereken 6 Kozmetik Ürünü

  • 28/07/2017 - 09:00
  • 0 Yorum
  • 573 görüntüleme

İş yerlerinde, gece çıkarken, arkadaşlarınızla buluştuğunuz zamanlarda muhakkak ki arkadaşlarınız sizlere bir kozmetik ürünü sorar ya da ister ve sizlerde verirsiniz. Aslında bu durum paylaşımcılık olarak güzel bir davranış gibi dursa da hem kendi sağlığınızı ve hem de karşınızdakinin sağlınızı riske atabilirsiniz. Hangi kozmetik ürünlerini paylaşmamanız gerektiği konusunda bu yazıda sizlere bilgi vereceğiz.

  1. Şişe içerisindeki krem ya da losyon

Ellerinizi içine sokarak kullanmış olduğunuz herhangi bir kozmetik ürünü kullanmamalısınız. Yapılan araştırmalar sonucunda insan elinde tam olarak 4 bin 700 farklı türe ait olan 330 bin kadar bakteri yaşamaktadır. Pompalı olan herhangi bir ürünü paylaşmak daha güvenlidir.

  1. Maskara

Muhtemel milyonlarca kere maskaranın paylaşılmaması gerektiğini duymuş olabilirsiniz fakat birisi size sorduğunda ise ne olacak sanki diyerek düşünüp vermektesiniz. Aslında bu pek çok göz enfeksiyonlarına sebep olabilmektedir. Çünkü maskarada ıslak bir yapı olduğundan ötürü bakteri oluşmasını tetikleyici bir ortam sağlanıyor. Göz çevresindeki kirpiklerdeki bakterilerden koruyabilecek bir yapı olmadığından dolayı çok büyük risk taşımaktadır. Göz kalemi paylaşmak daha güvenli ve sağlıklıdır çünkü daha sonrasında kalem tıraş ile kullanılan kısım alınabilir. Kalem tıraşın ise daha sonra dezenfekte edilmesine dikkat edilmelidir.

  1. Preslenmiş pudra

Pudralar ıslak yapısı olmadığından dolayı bakteri üreyemez gibi gözükse de birden fazla kişi aynı pudrayı kullanıyorsa yine bakteri transferi meydana gelmektedir. Bu nedenle makyaj malzemeleri tanıtımında pudralar sık sık anti-bakteriyel spreyle temizlenir. Pompalı ya da sıkabileceğiniz fondötenleri paylaşmak daha güvenli olacaktır. Böylece ürünü direkt cilde temas ettirmemiş olursunuz.

  1. Dudak ürünleri

İster dudak koruyucular olsun ister ruj olsun hiçbir dudak ürünleri başkalarıyla beraber kullanılmamalıdır. Birçok insan dudaklarında farkında olmasa da uçuk virüsü taşımaktadır. Dudak kalemlerini paylaşmak daha güvenlidir çünkü yine göz kaleminde de olduğu gibi kalem tıraş vasıtasıyla tıraşlanabilir.

  1. Krem farlar

Ellere krem farları uygulandığı andan itibaren mikropların hem ürünlere ve hem de kendi gözlerimize geçirmiş oluruz. Krem farlar yapısı nedeniyle bakteri oluşumuna neden olmaktadır.

  1. Makyaj fırçaları

Hem sivilcelerin hem bakterilerin taşınmasına sebebiyet vermektedir. Alkol özlü bir ürün ile dezenfekte etmek gereklidir.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉