• PAYLAŞ

MacBook Hafızasında Boş Yer Nasıl Açılır?

  • 27/07/2017 - 09:00
  • 0 Yorum
  • 567 görüntüleme

Apple, dünyanın en iyi teknoloji markaları arasında yer almaktadır. Gerek mobil teknoloji olsun, gerekse de bilgisayar teknolojileri olsun; oldukça başarılı işler ortaya çıkarmaktadırlar. Ancak ne kadar kaliteli işler çıkarıyor olsalar da, disk sorunu konusunda henüz istenilen seviyeye gelinebilmiş seviyede değiller. Gerçi bu sorun çoğu üretici için geçerli ve tüketicilerin oldukça aklını karıştırmaktadır. Bu yazımızda Macbook kullanan ve “Başlangıç diskiniz neredeyse dolu” hatasını alanlar için Macbook’larda boş yer nasıl açılır sorusunun cevabını vereceğiz.

MacBook’unuzu Kolay Yoldan Nasıl Temizlersiniz?

Bu işi en temiz şekilde manuel olarak halledebilirsiniz. Ancak bu işlem için yeterli zamana ihtiyacınız olduğunu düşünmüyorsanız, CleanMyMac 3 isimli programı kullanabilirsiniz. Bu program sayesinde MacBook’unuzda bulunan gereksiz dosyaları, istemediğiniz uygulamaları kaldırabilir ve gereksiz dil dosyalarından kurtulabilirsiniz. Bu işlemleri gerçekleştirdiğinizde bilgisayarınızdaki çoğu gereksiz dosyadan kurtulmuş olacaksınız. Aslında bahsettiğimiz bu programın makalemizde bahsedeceğimiz diğer programlardan pek de bir farkı yok. Sadece istediğiniz uygulamayı seçerek temizliğe girişmelisiniz.

Yinelenen Dosyaları Ortadan Kaldırma

Bilgisayarınızda gereksiz yere oluşan ve depolama alanınızı işgal eden yinelenen dosyalar, canınızı sıkmaya yeterli olabilir. Ancak bunlardan kurtulmak hiç de zor değil. Özellikle bilgisayarını oldukça uzun saatler kullanan bireylerin Mac’lerinde oldukça fazla bulunan bu dosyalar, Gemini 2 isimli programı sayesinde sorunu çözebilirler. Bu program bilgisayardan çok fazla anlamayan bireyler için de oldukça kolay bir programdır. Apple Store sayesinde satın alabileceğiniz programa kendi sitesinden ulaşmak isterseniz, deneme sürümünü de kullanma şansına sahip olacaksınız.

Çöp Kutunuzu Boşaltın

Ne kadar dosyaları bilgisayarınızdan silerek onlardan kurtulduğunuzu düşünseniz de, aslında o dosyalar tamamen temizlenmediği sürece bilgisayarınızı meşgul etmektedir. İhtiyacınız olduğunda tekrardan ulaşabileceğiniz çöp kutusundaki dosyaları tamamen temizleyerek, bilgisayarınızdaki alanı arttırabilirsiniz. Ancak tamamen sileceğiniz dosyaları iyice araştırın. İstemediğiniz bir dosyayı tamamen kaldırarak sıkıntı yaşayabilirsiniz. Çöp kutunuzda bulunan tüm verileri temizlemek içinse Çöp Kutusu simgesine sağ tıklayarak, Çöp Kutusunu Boşalt seçeneğine tıklayın. Artık çöp kutunuza taşıdığınız dosyalarınız tamamen yok edildi.

Kullanmadığınız Uygulamaları Kaldırın

Çoğu zaman merak ederek uygulamalar yükleriz ve bu uygulamalar bize yük olmaktan başka bir işe yaramazlar. Bilgisayar depolama alanlarının çoğu kısmını hiç şüphesiz bu kullanmadığımız uygulamalar kaplar. Öyleyse işinize yaramayan uygulamaları kaldırarak, bilgisayarınızdaki depolama alanında büyük bir ferahlık sağlayabilirsiniz. Bunun için araç çubuğundaki listedeki ögeleri göster seçeneğine tıklayın ve hangi uygulamanın ne kadar yer kapladığına göz gezdirin. Eğer işinize yaramayan ve büyük yer kaplayan uygulamalar varsa, bunları temizlemeye koyulun.

Geçici Dosyaları Temizleyin

Macbook’unuzda hiç şüphesiz hiç kullanmadığınız geçici dosyalar bulunmaktadır. Bu dosyalar kullanım sonrası oluşan ve genellikle bilgisayarınızda hiçbir işe yaramayan dosyalardır. Ancak tüm dosyalarda olduğu gibi bu dosyaları da temizlemek oldukça basit. MacBook’lar için kullanılan CCleaner programını bilgisayarınıza yükleyerek bu dosyalardan kurtulabilirsiniz.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉