• PAYLAŞ

Banka Kartı Nedir? Nasıl Alınır?

  • 20/02/2017 - 15:43
  • 0 Yorum
  • 765 görüntüleme

Banka Kartı Nedir? Nasıl Alınır?

Bankalar bir şekilde hayatımıza girmeyi başarıyorlar. Bunu yapmalarının tek amacı kar elde etmektir. Tabi eğer bankalar ile doğru şekilde yönlendirirsek bizlere de sağladığı birçok avantaj vardır. Bunlardan birisi banka kartı hizmetidir. Eskiden ATM’lerin bu kadar yaygın olmadığı zaman insanlar tüm paralarını bankalara yatırmak istemezlerdi. Çünkü hafta sonları ve mesainin ardından bu sistemden para almanın bir yol yoktu. İster normal hesabınızda olsun isterseniz vadeli mevduat hesabında paranız olsun bunu alma şansınız yoktu. Bu durumu değiştirmek için hesaba bağlı olarak çalışan banka kartları hizmete sokulmuştur. Bu sayede banka kapalı dahi olsa bir ATM’ye giderek banka kartımız ile hesabımızda ki parayı alma imkanımız var.

Banka Kartı Nedir?

İşlemlerinizi yapmış olduğunuz herhangi bankada ki hesabınıza bağlı olan karta verilen isimdir. Bu kart ile para çekebileceğiniz gibi diğer bankacılık işlemlerinizi de rahatça yapabilirsiniz. Bu karta sahip olabilmek için yapmanız gereken şey bir bankadan hesap açtırmaktır. Hesabınıza tanımlı olarak kısa süre içerisinde banka kartınız size ulaşacaktır. Gerekli aktivasyonu gerçekleştirmenizin ardından kısa süre içerisinde kullanmaya başlayarak avantajlarından yararlanabilirsiniz. Bir banka kartının sizin için ne avantajlar sağladığı bilmeyen insan sayısı çoktur. Genelde insanlar bu kartları kredi kartları ile karıştırıyorlar. İkisi arasında çok temek bir fark vardır. Birisinde bankaya borçlanarak işlem yaparsınız diğerinde bankada ki mevcut hesabınızı kullanırsınız.

Banka Kartı Kullanmanın Avantajları

Banka müşterileri için banka kartı kullanmanın sayısız avantajı vardır. Birçoğu dediğimiz gibi bunu kredi kartı ile karıştırdığı için bu avantajları da kullanmaktan uzak durmaktadır. Avantajları temel olarak sıralayalım ardından detaylarını sizler ile paylaşalım. Güvenlik, harcamaları izleme, bütçe planı için kullanmak, fiziki ve internet alışverişlerinde kullanma şansınız var. Şimdi ise bu özellikleri derinlemesine sizler ile paylaşmaya çalışalım. Eğer bu kartı kullanırsanız bu avantajların size sağlayacağı kolaylıklara değinmeye çalışalım. Belki de kredi kartına nazaran size çok daha avantaj sunacaktır. Tabi bu avantajların tümünün yararlanabilmek için öncelikle banka hesabınızda para olması gerekiyor. Eğer hesabınızda para yoksa bu kartın herhangi bir özelliği ve avantajı yoktur.

  • Banka Kartı Güvenlik: Dediğimiz gibi eğer banka hesabınızda paranız varsa yanınızda para taşımaya gerek yok. Bu da sizi güvenli bir hale getirecektir. Cebinde ki para nedeniyle dışarı çıkamayan ve sürekli olarak düşürme ya da çalınma korkusu ile yaşamanıza gerek yok. İstediğiniz herhangi bir ATM noktasına giderek dört haneli ve sizden başka kimsenin bilmediği şifreyi yazarak paranızı alabilirsiniz. Eğer banka kartınızı kaybeder ya da çaldırırsanız iptal ettirmek için bankanın müşteri hizmetlerini aramanız ve durumu belirtmeniz yeterli olacaktır. Bu sayede paranız güven altında kalacaktır. Nakit para yerine tüm işlerinizde tabi post cihazı olan yerlerde banka kartınızı kullanabilirsiniz.
  • Harcamaların İzlenmesi : Nakit harcamalarında insanlar bunun bir listesini tutmakta zorluk yaşarlar. Ancak banka kartı sayesinde çok önemli bir dertten kurtulmuş olursunuz. Gün içinde ya da haftalık yapmış tüm harcamaların bir listesi orada sizin kontrol etmeniz için bekler. Ya da aylar önce yapmış olduğunuz bir harcamaya bakmak için kullanabilirsiniz. Bankanız size istemeniz halinde düzenli olarak bir hesap özeti göndermektedir. Aynı zaman da akıllı telefonunuza indireceğiniz basit bir mobil uygulama, ATM ve internet şubeleri aracılığı ile hesap takibinizi kontrol edebilirsiniz. Bu banka kartlarının sağladığı en önemli avantajlardan birisidir. Bundan yararlanmak kişisel bütçeniz için faydalı olacaktır.
  • Bütçe Planlaması Yapma: Hedefinizde para biriktirmek ve bunun için tasarruf yapmak varsa öncelikle kişisel bütçe yapmalısınız. Bu yapmak için banka kartından faydalanabilirsiniz. Çünkü kişisel bütçe planlamasında tüm harcamaların ve gelirlerin bir yere günlük olarak yazılması gerekiyor. Eğer bunu kendiniz yapmakta zorluk yaşıyorsanız banka kartı size yardımcı olacaktır. Öncelikle tüm harcamalarınızı bu kart ile yapmanız gerekiyor. Ve istediğiniz zaman hesap özetine bakarak tüm harcamalarınızı rahatlıkla görüntüleyebilirsiniz. Yapmak istediğiniz birikimin yeterli seviyeye çıkabilmesi için hangi konularda tasarruf yapmanız gerektiğini bu yöntem ile rahatça görüntüleyebilirsiniz. Banka kartını kişisel asistanınız gibi kullanabilirsiniz. Çünkü ancak kişisel bir asistan onun size sağladığı avantajları sağlar.
  • İnternetten ya da fiziksel alışverişler de kullanın: Tüm alışverişlerinizde bu kartı rahatlıkla kullanabilirsiniz. İster internet üzerinden bir e-ticaret sitesini kullanarak yapacağınız alışverişte isterseniz bir fiziksel alışverişte size yardımcı olacaktır. Günümüzde tüm iş yerlerinde post cihazı bulunuyor. Bu da banka kartı ile fiziksel olarak nakit para yerine kullanabilmenize yardımcı olmaktadır. Özellikle de fiziksel alışverişlerinizde size önemli bir avantaj sunmaktadır. Çünkü birçok firma insanların gözünü boyamak için ürünlerinin üzerine küsurlu fiyatlar yazıyor. Örneğin 13 lira 89 kuruş yazabiliyorlar. Ancak para verdiğinizde sizden 14 Lira olarak tahsilat yapıyorlar. Ancak bu işlemi banka kartı ile yaparsanız boşa giden 11 kuruşunuzu kurtarmış olursunuz. Bir işte bir önemi olmadığını düşünebilirsiniz ancak işlem sayısı arttıkça boşa giden para daha büyük oluyor.

Bir başka özelliği ise internet alışverişlerinde rahatlıkla kullanılabilmesidir. Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde limit derdine takılabilirsiniz. Ancak banka kartı ile işlem yaparken hem sayısız prosedürden kurtulmuş oluyorsunuz hem de zahmetsiz bir şekilde hesabınızda para çerçevesinde hızlıca ödeme yapabiliyorsunuz.

Banka Kartı ile Kredi Kartı Arasında ki Farklar Nelerdir?

Yazımızda içinde birkaç değindiğimiz bir durumu biraz daha açıklamaya çalışalım. Kredi kartı bankalar size kredi notunuza ve ödeme gücünüze göre limitler ile sunmaktadır. Sınırsız bir kredi kartı sahibi olmak için çok zengin olmanız gerekiyor. Onun haricinde her kişinin mutlaka kredi kartında bir limit vardır. Temel olarak kredi kartı bankalara borçlanma aracıdır. İstediğiniz her zaman bu borçlanma sistemini kullanmak içinse kullanılan karta verilen isimdir. Tabi bu şekilde ortaya çıkan borçları düzenli bir şekilde ödemelisiniz aksi taktirde banka bunun üzerine gecikme faizi ekleme hakkında sahiptir.

Banka kartında ise durum bundan çok farklıdır. Öncelikle banka kartınız bir borçlanma aracı değildir. Bu kartı kullanarak bankadan borç alamazsınız. Sadece mevcut banka hesabınızda bulunan kendi paranız ile işlemler yapmanıza yardımcı olur. Hesabınızda ki para bitene kadar istediğiniz sayıda işlem yapma özgürlüğüne sahip olursunuz. Paranız bittiğinde banka kartı da özelliğini kaybetmiş olur. Yeniden para yatırarak kullanıma devam edebilirsiniz.

Banka Kartı Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Bu kartı almak ve kullanmak için ilk yapmanız gereken bir bankaya giderek hesap açtırmanız gerekiyor. Ardından bu hesaba para yatırmalısınız. Banka size banka kartınızı kısa süre içerisinde gönderecektir. İster internetten isterseniz de telefon bankacılığı kullanarak kartı aktif hale getirerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kredi kartlar da olduğu gibi banka kartları ile yapılan alışverişlerde kampanyalar bulunuyor. Bu özelliği size hangi bankanın en cazip şekilde sunduğunu öğrenerek hesabınızı o bankada açmanız menfaatiniz icabı olacaktır. Ayrıca açacağınız hesapta bazı bankaların hesap kesim ücreti kesintisi yaptığını biliyoruz. Bundan uzak durmak için hesap işletim ücreti kesintisi yapmayan bankadan hesabınızı açtırmanızı tavsiye edebiliriz.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉